İstanbul’un En İyi Esnaf Lokantaları

Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın klasik lezzetlerini cömert porsiyonlarla, mütevazi fiyatlara sunan İstanbul’un esnaf lokantaları, özellikle öğle yemeklerinin vazgeçilmez uğrak noktaları.

Bir önceki yazıda İstanbul’un En İyi Restoranları listesini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise İstanbul’da yıllardır hizmet veren esnaf lokantalarını derledik.

İstanbul’un En İyi Esnaf Lokantaları

İstanbul’un en iyi esnaf lokantaları; Eminönü (Sirkeci), Üsküdar, Kadıköy, Fatih ve Beyoğlu gibi tarihi semtlerde konumlanıyor. Bu lokantalar İstanbul’un en iyi lezzet duraklarından olduğu gibi, nostaljik bir ortam da sunuyorlar. Listemizde, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarındaki 11 lezzetli esnaf lokantasını bulabilirsiniz.

Yazının sonunda bulunan Hocapaşa Lokantaları‘na ise özel bir parantez açtım. Bir turist rehberi olarak sıkça gittiğim Kasap Osman, Filibe Köftecisi ve Namlı Rumeli Köftecisi’nin bende ayrı bir yeri var.

1. Kanaat Lokantası

İstanbul Esnaf Lokantaları

Yaklaşık 100 yıldır Üsküdar merkezde bulunan Kanaat Lokantası’nda Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın özenle hazırlanmış lezzetlerini bulabilirsiniz.

Açıldığı günden bu yana Rumelili bir ailenin işlettiği lokantada, camekanın arkasından dilediğiniz yemeği seçip masanızda afiyetle yiyebilirsiniz. Kanaat Lokantası’nda çoban kavurması, patlıcan kebabı ve Özbek pilavı gibi yemekler hala geleneksel lezzetiyle pişiriliyor.

Kanaat Lokantası, kayda değer tarihiyle; İstanbul’un en iyi esnaf lokantaları arasında bulunuyor.

2. Tarihi Şen Lokantası

Tarihi Şen Lokantası’nda; işkembe, tuzlama, kelle paça çorbalarının yanı sıra, mantarlı tavuk sote gibi yemekler de çok lezzetli. Bostancı’da konumlanan lokantaya, öğlen servisle plazadan gelen çalışanlara rastlayabilirsiniz.

Ayrıca restoranın odun fırınında pişen enfes pideleri de tatmaya değer. Kiremitte et sotesi ve Rus mantısı da spesiyalleri arasında yer alan lokantada, Osmanlı Mutfağı’nın vazgeçilmezi komposto ve şerbetler de mevcut.

3. Pidesun

Geleneksel esnaf lokantalarındaki sulu ev yemekler, Kadıköy semtindeki Pidesun‘da bulunmaz. Ancak Pidesun, İstanbul’un en iyi pidecisi ve mantıcısı olduğu için bu eksikliği çok hissetmezsiniz. Samsunlu pideci Pidesun, Kadıköy’ün Moda Caddesi’nde, oldukça merkezi bir noktada konumlanır.

Pidesun’da bol ve kaliteli malzemeyle buluşan hamur; kapalı, açık veya yoğurtlu pideye dönüşüyor. Odun ateşinde pişen pidelerin yanı sıra, mantı da denemeye değer.

4. Yanyalı Fehmi Lokantası

İstanbul'un en iyi esnaf lokantaları

Kadıköy’ün Tarihi Balıkçılar Çarşısı’nın hemen girişinde bulunan Yanyalı Fehmi Lokantası, Yunanistan’ın batısında bulunan Yanya’dan göçle gelen Fehmi Sönmezler tarafından kurulmuş.

Beyoğlu ve Sirkeci’de açılan ve ardından sadece Kadıköy’de hizmet vermeye başlayan lokantanın en meşhur yemeği “Yanyalı Köfte”. Közlenmiş patlıcanla hazırlanan bu köfte kesinlikle tavsiye edilir.

Her gün Osmanlı ve Türk mutfağından 100 çeşit yemeği bulabileceğiniz Yanyalı’da, öğlen veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

5. Erzincanlı Ali Baba

Süleymaniye Camii’nin yanında, yan yana bir sürü kuru fasulyeci görebilirsiniz. Bu lezzetli kuru fasulyecilerin en iyilerinden biri ise Erzincanlı Ali Baba‘dır.

1924 yılından beri Erzincan’ın meşhur dermason fasulyesini kullanan Erzincanlı Ali Baba’nın menüsünde; taze fasulye, tepsi kebabı, tava köfte, tas kebabı gibi Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezleri de bulunuyor.

6. Nato Lokantası

Türkiye’nin 1952 yılında NATO’ya girmesinin şerefine açılan Karaköy‘deki Nato Lokantası’nda, servis öğlen başlıyor ve yemekler 15:30’a kadar bitiyor. Bölgede modern ve lüks kafe ve restoranların yoğunluğuna rağmen, Karaköy Nato Lokantası popüler bir öğlen yemeği noktası olmaya devam ediyor.

Ahşap cepheli bir binaya sahip olan Karaköy Nato Lokantası; cömert porsiyonlara, mütevazi fiyatlara ve her gün değişen bir menüye sahip.

Çorba, kebap, ızgara et ve zeytinyağlı yemeklerinin renkli ve cazip görüntüsünün yanı sıra; salata, pilav ve günlük olarak değişen geleneksel Türk tatlılarınını tadabilirsiniz.

7. Hünkâr Lokantası

1950’de kurulan Hünkar Lokantası’nın sahibi Erzurumlu Ügümü Ailesi, dört nesildir aşçılık yapan bir aile. Dedeleri Kazım Karabekir Paşa’nın aşçılığını yapmış olan ailenin, güzel bir başarı öyküsü var.

Ügümü Ailesi’nden Talip Ügümü; Erzurum’dan, İstanbul’a gelerek çalışmaya başlamış. Yıllar süren kalfalık sürecinin ardından usta olan Talip Şef, Fatih semtinde Hünkâr Lokantası‘nı açmış.

Karadeniz’de edindiği tecrübeleri de lokanta menüsüne aktaran Talip Ügümü, Hünkâr Lokantası’nda hamsili pilavı, pastırmalı kuru fasulyeyi ve mantıyı sunmaya başlayarak fark yaratmış.

Nişantaşı ve Etiler gibi semtlerde de şubeleri bulunan Hünkar Lokantası’nda, yemekler hala Ügümü Ailesi’nin fertleri tarafından pişiriliyor.

8. Lades Restaurant

1969 yılında Tarlabaşı Caddesi üzerinde Ahmet Çelikkol’un açtığı Lades Muhallebicisi ile başlayan serüven, kardeşi Mehmet Çelikkol’un da katılımıyla, 1986’da kurulan Lades Restaurant’la devam ediyor.

Lades Muhallebicisi ve Lades Restoran, uzun süredir Sadri Alışık Sokak’ta hizmet veriyor. Lades’in restoran kısmında Rosto, tandır kuzu incik gibi klasikleri ağız tadıyla yiyebilirsiniz.

Lades’in tatlıları ise muhallebici kökenli olduklarından çok özenli ve lezzetlidir. Şekerpare, ekmek kadayıfı ve kabak tatlısı gibi klasikleri tadabilirsiniz.

Tarihi Hocapaşa Lokantaları

Tarihi Yarımada‘nın tam merkezinde konumlanan Eminönü ve Sirkeci semtleri, hafta sonları İstanbulluların uğrak noktalarıdır. Eminönü‘ndeki Mısır Çarşısı çevresi ve Sirkeci‘deki Büyük Postane Caddesi adeta insan seli olur.

İstanbul’un tarihi çarşıları olan Mısır Çarşısı veya Mahmutpaşa Çarşısı‘nda alışveriş yaptıktan sonra, Tarihi Hocapaşa Lokantaları‘nda bir mola vermek çok keyiflidir. Aşağıdaki satırlarda, Sirkeci’nin Hocapaşa Sokağı‘nda tavsiye ettiğim üç esnaf lokantasını bulabilirsiniz.

9. Kasap Osman

Tarihi Yarımada Esnaf Lokantaları

Kasap Osman, İstanbul’un en lezzetli dönerini yiyebileceğiniz yerdir. Hocapaşa Sokağı‘nın sağ kanadında, köşede konumlanır. Bitişiğinde Hocapaşa Camii‘ni görebilirsiniz. Kasap Osman’ın en güzel yemeği porsiyon döneridir. Bunun haricinde çeşitli geleneksel et ve kebap yemeklerini de bulabilirsiniz.

10. Filibe Köftecisi

blank

Filibe Köftecisi, “İstanbul’da nerede köfte yenir?” deyince akla gelen birkaç seçenekten biridir. Şahsi olarak Sultanahmet Köftecisi‘nden daha lezzetli köfteler yaptığını söyleyebilirim. Birkaç kuşaktır aynı aile tarafından işletilen Meşhur Filibe Köftecisi, asırlık bir lezzet durağıdır.

Gurmelerle yapılan söyleşilerde sıkça adı geçen Filibe Köftecisi, İstanbul en iyi esnaf lokantaları arasında önemli bir yer tutar.

11. Namlı Rumeli Köftecisi

blank

Köftesiyle meşhur Namlı Rumeli Köftecisi’nde tavuk şiş ve et şiş seçenekleri de mevcut. Piyazı, salatası da ayrı bir güzel olan Namli Rumeli Köftecisi’nde yemeğin üstüne irmik helvası yiyebilirsiniz.

Namlı Rumeli Köftecisi, 1982‘den bu yana Sirkeci Hocapaşa’da köfte konusunda uzmanlığını sergiliyor.

Yazı Önerileri

Bu yazı ilginizi çektiyse, yine tarihi semtlerdeki lezzet duraklarını konu alan İstanbul’un en iyi döner mekanları yazımızı da öneririm. Veyahut İstanbul gezinizi gurme turuna çevirebileceğiniz, İstanbul’un en iyi sokak yemekleri yazısı da işinize yarayabilir.

İstanbul Esnaf Lokantaları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *