İstanbul’un Lezzetli Sokak Yemekleri

Yerli ve yabancı milyonlarca turistin ziyaret ettiği İstanbul, tarihi eserleri kadar tadılması gereken lezzetleri ile de dikkat çekiyor. Bu sebeple de son yıllarda kültür turlarının yanında, İstanbul’un sokak yemekleri ile ilgili turlar da popüler hale geldi.

İstanbul’a gelip Ayasofya ve Topkapı Sarayı’nı gören gezginler, devamında Sirkeci, Eminönü ve Karaköy gibi tarihi semlere gidip, geleneksel lezzetleri tatmak istiyorlar. Edindikleri tecrübeleri de Youtube ve Instagram gibi mecralarda paylaşıyorlar.

Bu yazının sonunda İstanbul’da esnaf lokantalarını ve lezzetli sokak yemeklerini deneyimleyip, bunları Youtube’da paylaşan iki ünlü kanalın video linklerini paylaşacağım. Böylece İstanbul’da geleneksel sokak lezzetlerinin tadını çıkaranlardan ilham alabilirsiniz.

İstanbulun En İyi Sokak Yemekleri
İstanbul Tarihi Semtlerindeki Lezzetler

İstanbul’un En İyi Sokak Yemekleri

Yüzlerce yıllık bir yeme-içme kültürünün mirasını taşıyan İstanbul’da, mutlaka tadılması gereken lezzetlerin bir listesini çıkardık. İstanbul’da en iyi sokak yemekleri listemiz 12 başlıktan oluşuyor ve Tarihi Yarımada, Beyoğlu ve Boğaziçi kıyılarındaki semtleri kapsıyor.

1. Balık Ekmek

Eminönü Balık Ekmek

Balık Ekmek, İstanbul’un birçok yerinde bulunsa da, geleneksel adresi Eminönü semtidir. Tarihi Eminönü Balık Ekmek’te, teknede pişen balık ekmeğinizi Haliç’in kenarında Galata Kulesi’ne karşı yiyebilirsiniz.

Balık Ekmek tekneleri, Galata Köprüsü’nün Eminönü ayağında bulunuyor. Buradan aldığınız balık ekmeği, teknelerin önündeki taburelerde oturarak yiyebiliyorsunuz. Ancak daha konforlu bir alan tercih ederseniz, Galata Köprüsü’nün altındaki balık ekmek restoranlarını da deneyebilirsiniz.

Eminönü’nün kalabalığına karışmak istemeyenler için, Boğaz kıyılarındaki nezih ortamlarda da balık ekmek seçenekleri bulunuyor. Yeniköy’de Nimet Abla Balık Ekmek, yine Yeniköy’de bulunan ızgara hamsisiyle meşhur Taka Balık Ekmek ve 1995’ten bu yana Beykoz’da bulunan Muradoğlu Balık Ekmek de güzel alternatifler arasında yer alıyor.

2. Midye Dolma

İstanbulda Sokak Yemeği Midye Dolma

İçi doldurulduktan sonra pişirilip tekrar kabuklarının arasına yerleştirilen midye dolma, İstanbul’un başlıca sokak yemekleri arasında bulunuyor.

Midye dolmayı seyyar tezgahlardan ayaküstü tüketmek elbette mümkün. Ancak hatırı sayılır bir geçmişe sahip bazı lezzet durakları da var. Bunlardan Mercan Kokoreç ve Çengelköy Kokoreç özellikle tavsiye edilir. Bu iki mekanda kokoreçin yanı sıra, midye dolmalar da yabana atılmayacak kadar lezzetlidir.

Biraz daha şık bir mekan ararsanız, Sarıyer’deki Kıyı Restoran da sokak lezzeti olarak nam salmış olan midye dolmayı yiyebileceğiniz yerler arasındadır.

Tarihi Karaköy Midyecisi de sizi midyeye doyuracak mekanlardan. Mazisi 1921’e kadar uzanan Karaköy Midyecisi‘ni devralan Rıfat Bey, midyeleri özenle seçerek kendi hazırlıyor.

3. Kokoreç

blank

Sakatat severlerin vazgeçilmezi olan kokoreç, İzmir ve İstanbul usulü olmak üzere iki ayrı şekilde servis ediliyor. İstanbul’daki meşhur kokoreççiler arasında başta gelen mekan, İstanbul’un nostaljik semti olan Çengelköy’deki Çengelköy Kokoreççisi. Tek şubesi bulunan Çengelköy Kokoreççisi, kokoreci özel kekik ve biber ile tatlandırıyor.

İstanbul’un vazgeçilmez sokak lezzeti olan kokoreci ayrıca Mercan Kokoreç ve Şampiyon Kokoreç gibi Beyoğlu klasiklerinden de tadabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda, Üsküdar’da konumlanan Güneş Kokoreç ve Kadıköy Rıhtım’daki Meşhur Kokoreççi Adem Usta ve 14 yerde şubesi bulunan Gala Kokoreç de kokoreci keyifle yiyebileceğiniz mekanlardan.

Kokoreç hakkında daha fazla bilgi isterseniz, daha önce yine bu sitede kaleme aldığım İstanbul’un en iyi kokoreççileri yazısına da bakabilirsiniz. Bu yazıda özenle seçtiğimiz kokoreç mekanlarını listelemiştik.

4. Nohutlu Pilav

blank

İstanbul, gündüz ya da gece, her saatte pilav yeme ritüelinin olduğu bir şehir. Yalnızca müdavimlerinin bildiği lezzet durakları, bu klasiği yaşatmaya devam ediyor. Meşhur Tahtakale Pilavcısı bu adreslerden biri. Meşhur Tahtakale Pilavcısı, küçük mekânında tavuklu ve nohutlu pilav seçeneği sunuyor.

Seyyar satıcılıktan gelen ve sonradan sabit noktaya dönüşen Meşhur Unkapanı Pilavcısı da, pilavla ayranın buluştuğu önemli mekanlardan. Kavurma ve kuru fasulye ile Osmanlı’dan beri pilav yapan köklü bir Karadeniz ailesinden gelen Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı ise, bol tereyağlı ve et suyuyla pişmiş pilavıyla, Beyoğlu ve Kadıköy semtlerinde hizmet veriyor.

Kadıköy’de seyyar pilav ruhunu yaşatan ve pilavın yanına çorba, et sote ve tavuk sote gibi ek lezzetler ekleyen Pilavcıoğlu da pilavın lezzetli adreslerinden biri.

5. İstanbul Simidi

İstanbul Sokak Yemeği Simit

Türkiye’de simit deyince akla ilk olarak Trabzon simidi ve Ankara simidi geliyor. Elbette hepsinin tadı ve yeri ayrı ancak İstanbul simidi, sabah kahvaltılarındaki yerini yıllardır koruyor. Odun ateşinde pişmiş simitlerin seyyar satıcılara dağıtıldığı şehirde, her semtte meşhur bir simit fırını bulunuyor.

Karaköy’deki Tarihi Karaköy Galata Simitçisi, Kurtuluş’taki Tarihi Harbiye Fırını, Tarihi Boğazkesen Fırını ve Yeldeğirmeni Fırını bu adreslerden sadece birkaçı. Sadece Kadıköy semtinin Yeldeğirmeni mahallesinde bile 3 tane meşhur simit fırını bulunuyor.

6. Köfte Ekmek

blank

Köfte Ekmek, İstanbul’daki sokak yemekleri arasında özel bir yere sahip. En pratik sokak yemeği olan köfte, İstanbul’un çeşitli köşelerindeki seyyar tezgahlarda servis ediliyor.

Maçka’da Beşiktaş maçlarında ortaya çıkan meşhur köfteci veya Kadıköy’de gece yarısından sonra ortaya çıkan ve -şaşlık da dahil- her çeşit eti pişiren seyyar tezgahlar bu geleneği sürdürüyor. Haydarpaşa Garı manzarası eşliğinde köfte yemek istiyorsanız, Kadıköy’deki bu köftecileri kaçırmayın derim!

Ayrıca, Beşiktaş’ın Fulya semtindeki Orjin Köfte; arabada pişirdiği köftenin yanı sıra, saç kavurma ve antrikot da yapıyor. Orjin Köfte, çiğ soğan istemeyen müşterileri için soğanları ızgarada karamelize ediyor.

7. Mısır

blank

Haşlanmışı, közlenmişi ve son yıllarda sevilerek yenen bardakta versiyonuyla mısır da sokak lezzetleri arasında yerini koruyor. Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nı gezerken karnınız acıkırsa, ya da Sultanahmet Meydanı’nda bankalara oturup bir şeyler atıştırmak isterseniz, çevrenizdeki onlarca mısır tezgahından birini seçebilirsiniz.

Kadıköy, Üsküdar, Eminönü ve Beşiktaş gibi İstanbul’un mahalle kültürünü muhafaza eden semtlerinde, lezzetli mısır tezgâhları sizi bekliyor.

8. Ekmek Arası Döner

İstanbulda Tadılması Gereken Lezzetler

İstanbul’da ekmek arası döner yemek için, oturacak yer bulmanın dahi zor olduğu küçük büfeleri seçmenizi öneririm. Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş ve Eminönü gibi semtlerde bu tarz geleneksel dönercilerden bolca bulabilirsiniz.

Kapalıçarşı’nın girişindeki Dönerci Şahin Usta veya Beşiktaş’taki Asım Usta gibi mekanlar, ekmek arası dönerinizi alıp öğlen hızlıca karnınızı doyurabileceğiniz yerler.

Mısır Çarşısı’nın arkasındaki Zümrüt Döner de İstanbul’un geleneksel dönerci büfelerinden biridir. İstanbul’un her yerine yayılmış olan bu meşhur dönercilerden, İstanbul’da en iyi döner isimli yazımızda da bahsetmiştik.

Yukarıda örnek verdiğimiz semtlerin bir ortak noktası, hepsinde vapur iskelesi bulunması. İstanbul’da tadılması gereken lezzetlerin izini sürmek istiyorsanız; Karaköy, Eminönü, Beşiktaş veya Kadıköy gibi semtlerdeki büfelere gitmelisiniz.

9. Kumpir

blank

İstanbul’da kumpirle özdeşleşen Ortaköy semti, yan yana dizilmiş kumpir mekanları ile dolu. Özel fırınlarda pişirilen kumpirler, tereyağı ve kaşarla harmanlanıp isteğe göre seçilen mezelerle dolduruluyor. Rus salatası, kısır, mantar, yoğurtlu kırmızı lahana, dilimlenmiş zeytin bu mezelerden sadece birkaçı.

Ortaköy’de gözünüze kestirdiğiniz bir büfeden kumpirinizi alıp, Ortaköy Camii’nin yanındaki banklara oturabilirsiniz. Böylece eşsiz boğaz manzarasına karşı yemeğinizi yiyebilir ve 7/24 insanla dolu Ortaköy Meydanı’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

10. Islak Hamburger

Islak Hamburger

Taksim’in Sıraselviler Caddesi‘nde yan yana dizili büfelerde, 24 saat yiyebileceğiniz ıslak hamburger de tamamen İstanbul’a özgü bir lezzet. Islak Hamburger adı, hamburger ekmeğine sürülen özel bir sostan geliyor. Bol yağlı ve bol baharatlı köftesi, ıslak hamburgeri diğer hamburger çeşitlerinden ayırıyor.

Islak Hamburger deyince akla gelen marka olan Kızılkayalar; hem Taksim Meydanı’nda, hem de Bağdat Caddesi’nin Şaşkınbakkal mevkiinde iki şubeye sahip.

11. Kestane

İstanbulda Sokak Yemeği Satıcıları

Kestane, eskiden kışın sembolü olarak bilinirdi. Artık her mevsimde görebildiğimiz kestane, İstanbul’un lezzetli sokak yemekleri arasına girmiş bulunuyor.

En lezzetli kestane; Beyoğlu, Eminönü ve Sultanahmet gibi turistik semtlerde; seyyar araba tezgâhında satılıyor. Gramına göre fiyatlandırılan kestane, İstanbul’da mutlaka yenilmesi gereken sokak lezzetleri arasında geliyor.

12. Lahmacun

blank

Lahmacun, Türkiye’nin doğu illerine özgü bir yemek. Doğu Anadolu’dan, İstanbul’a gelen ustalar, zaman içinde lahmacunun tüm çeşitlerini İstanbul’a da taşıdılar. Farklı lahmacun çeşitleri, İstanbul’un farklı semtlerindeki tezgahlarda ve lokantalarda bulunabiliyor.

İstanbul’da lahmacun deyince akla Kadıköy Balık Çarşısı gelir. Burada konumlanan Çiya Sofrası, Borsam Taşfırın ve Halil Lahmacun gibi muhteşem lezzet durakları var.

Buna karşılık Tarihi Yarımada civarında bulunan Develi Restaurant (Samatya), Öz Kilis Kebap ve Lahmacun Salonu (Fatih) ve Gaziantepli Çavuşoğlu Kebap (Laleli) da, lahmacun yenilebilecek yerler arasındadır.

Daha fazla bilgi için, İstanbul’daki lahmacun mekanlarını konu aldığımız, İstanbul’da en iyi lahmacun isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

İstanbul ile ilgili Sokak Yemeği Videoları

İstanbul ile ilgili “Street Food” etiketini aradığınızda, Youtube’da birbirinden güzel videolar geliyor. Ancak benim özellikle ilgimi çeken iki tanesini paylaşmak istiyorum.

Migrationology.com Yazarı Mark Wiens

Dünyaca ünlü yemek blogu yazarı Mark Wiens, şu videoda İstanbul’un sokak lezzetlerini tanıtmış ve milyonlarca insan izlemiş. Mark, bu videoda menemen, balık ekmek, kokoreç ve lahmacunu tanıtıyor.

Mark’ın, benim de İstanbul’un en iyi esnaf lokantaları yazımda bahsettiğim, Sirkeci’deki Hocapaşa Lokantaları’nı tanıtan bir videosu daha var. Hocapaşa Sokağı’ndaki meşhur Şehzade Cag Kebap’ı tecrübe etmiş ve mest olmuş. Yerken öylesine keyif alıyor ki, her izlediğimde ben de acıkıyorum.

KaraandNate.com Yazarları Kara ve Nate

Yine milyonlarca takipçisi olan Kara ve Nate, İstanbul’un en popüler sokak yemeği turlarından birini tecrübe etmişler. Eminönü’nden başlayan ve Kadıköy’de devam eden bu tur, onlara kahvaltı ile başlayıp, İstanbul’da gün içinde tecrübe edebilecekleri tüm sokak lezzetlerini sunmuş.

Bu video da aynı Mark Wiens’in videosu gibi iştah açıcı. İstanbul’daki sokak yemeklerinin çekiciliği, usta videografların elinde adeta öyküleşmiş. O videonun linkini de buraya bırakıyorum.

İstanbul’da Tadılması Gereken Sokak Yemekleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *