Pamukkale Giriş Ücreti 2021

Pamukkale, Türkiye’nin en etkileyici doğal güzelliklerinden biri. Pamukkale, adının hakkını verircesine yüksek bir tepede konumlanıyor ve kar beyaz travertenlerin üzerinde yürüyenlere alabildiğine güzel bir manzara sunuyor.

Pamukkale her ne kadar bembeyaz örtüsü ile meşhur olsa da, ziyaretçilerine sunduğu tek şey bu doğal oluşum değil. Pamukkale’de ayrıca muhteşem bir tarihi mirasa sahip olan Hierapolis Antik Kenti var. Kentin içinde ise dev bir Antik Tiyatro, Apollon Tapınağı ve Nekropolis var.

Üstelik tüm bu doğal ve tarihi güzellikleri gördükten sonra içinde serinleyebileceğiniz bir antik havuz da var. Kleopatra Havuzu olarak da bilinen bu havuz, antik dönemden kalma sütun parçaları ile dolu olduğu için “Antik Havuz” olarak anılıyor.

Arkeolojiye meraklı olanlar, Hierapolis Antik Kenti’ni gezerken edindikleri deneyimi, Pamukkale Arkeoloji Müzesi‘nde bir adım öteye taşıyabilirler. Çünkü bu müzede, antik kentteki kazılardan çıkarılan lahitler ve heykeller sergileniyor.

Bu yazıda Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca Pamukkale giriş ücreti ve ziyaret saatleri de not edilmiştir.

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti Tarihi

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nin tarihi, Antik Yunan döneminin bile öncesine dayanıyor. Ana Tanrıça kültüne dair bulguların elde edilmesi, kentin tarihinin eski Anadolu Medeniyetleri dönemine kadar uzandığını gösteriyor. Elbette o dönemde şehrin adı henüz Hierapolis değildi. Hierapolis öncesi dönemin kent sınırları da tam olarak bilinmiyor.

Antik coğrafyacı Strabon, Hierapolis’in Karia bölgesinin sınırlarına yakın bir yerde, Laodikeia ve Tripolis kentlerine de komşu olduğunu ifade ediyor. Yine Strabon’un eserine göre, Hierapolis’in tarihi Frigler dönemine kadar uzanıyor.

Kentteki yerleşimler çok daha öncesine dayansa da, resmi olarak kentin Bergama kralı II. Eumenis tarafından kurulduğu ve adını Amazon kraliçesi Hiera’dan aldığı biliniyor. Bugün ören yeri sınırları içinde yer alan yapılar, objeler ve diğer bulgular, Hierapolis’in önemli bir kültür merkezi ve dini merkez olduğunu gösteriyor.

Roma imparatoru Neron döneminde yaşanan bir depreme kadar Helenistik şehir planını koruyan kent, depremden sonra Roma mimari üslubu esas alınarak yeniden inşa edildi ve tipik bir Roma kenti görünümünü aldı. Hierapolis’in Roma ve Bizans dönemlerinde de önemli bir merkez olduğunu belirtmekte fayda var.

Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Philip’in Hierapolis kentinde öldürüldüğü rivayet edilir. Bu yüzden, Hierapolis Bizans İmparatorluğu döneminde önemli bir hac merkezi olmuştur.

Hierapolis’in Ölümsüz Rahipleri

Hierapolis’ten bahseden birçok tarihi kaynak, bu kentte, bilhassa tapınaklarda yaşanan mucizelere yer veriyor. Hierapolis’in ölümsüz rahipleri olarak bilinen din adamları, antik dünyada insanüstü özellikleriyle nam salmışlardı.

Kentte cehennemin kapıları olduğuna inanılan mağaralar vardı. Bu oyuklar yeraltı dünyasına açılan geçitler olarak kabul ediliyor ve kurban edilmek için indirilen hayvanlar, hiçbir insan müdahalesi olmaksızın ölüyordu. Bu durum, modern bilimde mağaralarda salgılanan zehirli gaz ile açıklanıyor.

Diğer yandan, rahiplerin kurbanları sunmak üzere indikleri mağaralardan hiçbir zarar almadan çıkmaları birçok tarihi kaynakta geçiyor. Hatta Strabon da bu durumu teyit edip, rahiplerin kafalarını cehennem kapısının içine kadar soktuklarını ve gazdan etkilenmediklerini söylemektedir.

2018 yılında Archaelogical and Anthropological Sciences dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, birçok tarihi kaynakta geçen bu durum, rahiplerin kimyasal ortamın farkında olmasıyla açıklanabilir.

Makalenin yazarlarından biri olan Pfanz’a göre, rahipler ölümcül nefes olarak adlandırdıkları gazın belli bir noktanın üzerine çıkmadığını biliyorlardı. Gazın hangi saatlerde yoğun olduğunun ve hangi yüksekliğe ulaşabildiğinin bilincinde olan rahipler, kurban ritüellerini bu bilgilere göre gerçekleştiriyorlardı.

Modern bilimin bile ancak yakın zamanda açıklayabildiği bu fenomen, eski çağlarda Hierapolis’in çok önemli bir din merkezi olmasına olanak sağlamıştı.

Dinlerin Merkezi Anadolu

Bu sitede yazdığım birçok yazıda “Dinlerin Merkezi” olarak vurguladığım Anadolu toprakları, sadece semavi dinlerin tarihinde değil, pagan dinlerin tarihinde de önemli yer tutuyor.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Efes’teki Artemis Tapınağı, Pamukkale’deki Hierapolis ve Çorum’daki Yazılıkaya zaten Antik Çağ’da nam salmış dini merkezlerdi.

Tüm bunlara ek olarak Göbeklitepe’nin keşfedilmesiyle Anadolu’nun dinler tarihindeki önemi daha da çok arttı. Dünya tarihinin ilk tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe hakkında bilgi edinmek isterseniz, bu yazıya da göz atabilirsiniz.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale’de gezilecek yerler arasında Hierapolis Antik Kenti harabeleri, kar beyaz travertenler, Kleopatra Havuzu ve antik heykeller ile dolu olan arkeoloji müzesi var.

1. Antik Tiyatro

Pamukkale Antik Tiyatro

Antik Tiyatro, şüphesiz ki Pamukkale’nin en önemli tarihi eseri. Hierapolis Antik Kenti’nin kalbinde bulunan tiyatro 1800 yıllık bir tarihe sahip ve Türkiye’de en iyi korunmuş Roma dönemi eserlerinden biri.

Ayrıca, Bergama sanat ekolünün nadide örnekleri de bu tiyatronun sınırları içinde yer alıyor. Hierapolis Antik Kenti’nde bulunan kabartmalar, bu tiyatroda gladyatör dövüşlerinin yapıldığını gösteriyor.

2. Kleopatra Havuzu

Pamukkale Antik Kleopatra Havuzu

Kleopatra Havuzu, Pamukkale’yi ziyaret edenlere eşsiz bir deneyim vaat ediyor. Baştan başa antik eserler ile süslü olan havuz, Hierapolis Antik Kenti’ni ziyaret ederken edindiğiniz deneyimi taçlandırıyor.

3. Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Pamukkale Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Pamukkale’deki antik kentte yapılan kazılarda bulunan tarihi eserlerin sergilendiği bir yer. Bu müzede Pamukkale’nin Greko-Romen geçmişi ile ile ilgili müthiş ipuçları bulabilirsiniz.

4. Sıcak Hava Balonu Turu

Sıcak Hava Balonu Turu deyince akla ilk olarak Kapadokya geliyor. Ancak Pamukkale’de de benzer bir deneyimi yaşamak mümkün. Eğer burada unutulmaz fotoğraflar çekmek istiyorsanız, siz de balon turlarına katılıp panoramik manzaraları izleyebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2021

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 110 Türk Lirası‘dır. 18 yaş altındaki öğrenciler için giriş ücretsizdir. Pamukkale’ye girişte ödediğiniz bilet fiyatı içinde Hierapolis Antik Kenti ve Arkeoloji Müzesi ziyareti de dahildir. Ayrıca ören yeri içindeki Kleopatra Havuzu’na da girebilirsiniz.

Pamukkale’ye Girişte Müzekart Geçerli Mi?

Evet, Pamukkale Travertenleri girişinde müzekart geçerlidir. Müzekart ile travertenlerin haricinde, Hierapolis Antik Kenti‘ni ve Kleopatra Antik Havuzu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Hierapolis’teki kazı çalışmalarında bulunan lahitlerin ve heykellerin sergilendiği Hierapolis Arkeoloji Müzesi de müzekart ile gezilebilir.

Pamukkale Ziyaret Saatleri

Pamukkale ziyaret saatleri sabah 06:30 ile akşam 23:00 saatleri arasındadır. Uzun saatlere yayılan bu açılış-kapanış saatleri 1 Nisan ile 1 Ekim arasındaki yaz sezonu için geçerlidir. Kış sezonunda ise ören yeri daha erken saatlerde kapanmaktadır. Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti haftanın her günü ziyarete açıktır.

Müzelerin ziyaret saatlerinde çeşitli etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Özellikle Covid önlemleri kapsamında açılış ve kapanış saatleri devamlı güncellenmektedir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için Pamukkale Ören Yeri’nin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılar

Anadolu Yarımadası, tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu sebeple Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, muhteşem bir tarihi miras ile karşılaşıyorsunuz.

Bu sitede başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin önemli müzelerini ve ören yerlerini tanıtmaya çalışıyorum. Eğer bu yazı ilginizi çektiyse, Türkiye’nin en gizemli yerlerinden Nemrut Dağı, Sümela Manastırı, Ihlara Vadisi, Truva Antik Kenti ve Ani Harabeleri yazılarını da okuyabilirsiniz.

İstanbul’daki müzelerin tamamını görüntülemek isterseniz İstanbul Müzeleri, Anadolu’daki müzelerin listesini görmek istersenize, Türkiye Müzeleri başlıklarında tüm yazıları bulabilirsiniz.

Pamukkale Hakkında Bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *