Taksim’e Yakın Alışveriş Merkezleri

İstanbul’u gezmeye gelen turistler, ekseriyetle Sultanahmet, Taksim, Beşiktaş ve Kadıköy’de kalıyorlar. Özellikle Taksim Meydanı ve çevresi bu konaklama bölgeleri arasında öne çıkıyor. Bu sebeple de İstanbul’u gezenlerin en çok merak ettiği şeylerden biri, Taksim’e yakın alışveriş merkezleri oluyor.

Taksim Meydanı’ndan kolaylıkla ulaşabileceğiniz birçok alışveriş merkezi var. Bunlar arasında en yakını Demirören AVM, ancak toplu ulaşım veya taksi ile çok kısa sürede gidebileceğiniz başka yerler de var.

Elbette Taksim deyince alışveriş için tek seçenek alışveriş merkezleri değil. Taksim Meydanı’ndan sadece yürüme mesafesinde bulunan İstiklal Caddesi ve onu çevreleyen sokaklardaki tarihi pasajlar da birçok seçenek sunuyor. Özellikle ucuz giyim alışverişi yapmak isteyenler için, Beyoğlu İş Merkezi gibi birçok geleneksel pasaj var.

Beyoğlu İş Merkezi

Daha önce bu sitede, İstiklal Caddesi üzerindeki pasajları detayıyla anlatan bir yazı yazmıştım. Eğer yüz yıldan uzun bir geçmişe sahip olan İstiklal Caddesi pasajlarını okumak isterseniz, İstanbul’da alışveriş yapılacak yerler isimli yazıma da bakabilirsiniz. Şu anda okuduğunuz yazıda ise Taksim Meydanı civarındaki AVM’leri konu alacağız.

Taksim’e Yakın Alışveriş Merkezleri

Taksim’e yakın alışveriş merkezlerinin çoğu yürüme mesafesinde değil. Ancak Taksim Meydanı’ndan metroya binerseniz, Mecidiyekoy, Sisli, Gayrettepe ve Levent duraklarından birinde inerek aşağıda listelediğim alışveriş yerlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

1. Demirören AVM

Demirören AVM, İstiklal Caddesi üzerinde konumlanıyor. Taksim Meydanı’ndan yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan bu alışveriş merkezi, size makul seçenekler sunuyor.

Eğer alışveriş konusunda aceleniz varsa ve İstanbul’dan ayrılmadan hızlı bir şekilde hatıra veya hediyelik eşya almak istiyorsanız, size Demirören AVM’yi tavsiye edebilirim. Ancak listemizdeki diğer AVM’ler ile karşılaştırdığınızda burası küçük bir yer.

Demirören AVM’de Türkiye’nin ünlü moda markalarından bazılarının dükkanları bulunuyor. Ancak burada alışveriş yaptıktan sonra İstiklal Caddesi‘ni turlamanızı da öneririm. Eğer Demirören AVM’den çıktıktan sonra Galata Kulesi yönünde yürürseniz, birçok başka seçenek de bulabilirsiniz.

Özellikle İstiklal Caddesi’nin bittiği yerde başlayan ve Galata Kulesi’ne kadar uzanan Galip Dede Caddesi bu aralar çok popüler. Son dönemlerde bu cadde üzerinde birçok butik otel, kafe ve hediyelik eşya dükkanı açıldı. Turistik bir merkez haline gelen Galata’da, İstanbul’a dair birçok hatıra satın alabilirsiniz.

2. Cevahir AVM

Taksime Yakın Alışveriş Merkezleri

Cevahir AVM, yalnızca İstanbul’un değil, Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezleri arasında geliyor. Taksim’e yakın alışveriş merkezleri arasında en cazip adres olan Cevahir, 200’den fazla mağazaya sahip.

Türkiye’nin en popüler giyim markalarını bulabileceğiniz Cevahir AVM, sadece bir alışveriş merkezi değil, aynı zamanda bir kültür-sanat merkezi olarak tasarlanmış. Cevahir’in içinde İstanbul’un en iyi sinema salonları olduğu gibi, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun da bir sahnesi bulunuyor.

Cevahir AVM’ye gitmek için, Taksim Meydanı’ndan metroya binebilir ve Şişli/Mecidiyeköy istasyonunda inebilirsiniz. Metro istasyonundan çıkarken Şişli çıkışını izlerseniz, Cevahir’in hemen önüne çıkabilirsiniz.

3. Kanyon AVM

blank

Kanyon AVM, İstanbul’un ilk açıkhava alışveriş merkezlerinden biri. Harika bir tasarıma sahip olan Kanyon, oldukça lüks markaların dükkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Kanyon AVM yalnızca alışveriş tutkunlarına değil, damak tadına düşkün olanlara da hitap ediyor. İçinde birçok ünlü restoranın şubesi bulunan Kanyon’da güzel bir öğlen veya akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Levent’te bulunan Kanyon’a ulaşmak için Taksim Meydanı’ndan metroya binebilirsiniz. Taksim’den metroya bindiğinizde 4. durak olan Levent’te inebilir ve Kanyon Alışveriş Merkezi’nin çok yakınına kadar ulaşabilirsiniz.

4. City’s Nişantaşı

Taksim Civarında Gidilecek Alışveriş Merkezleri

City’s Nişantaşı, İstanbul’daki en büyük AVM’ler arasında değil. Bu AVM’yi önermemizin sebebi, çevresinde alışveriş tutkunları için mükemmel seçenekler olması. Zira Nişantaşı semti, İstanbul’da giyim alışverişi yapmak isteyenler için adeta bir cennet.

City’s Nişantaşı, İstanbul’un en lüks semtlerinden olan Nişantaşı’nın tam ortasında bulunuyor. Ünlülerin uğrak noktası olan bu AVM, aynı zamanda yeme içme konusunda da zengin seçenekler sunuyor. “Mahalle Katı” adı altında birçok restoran barındıran City’s Nişantaşı, gurmelerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

City’s Nişantaşı’nda alışveriş yaptıktan sonra Nişantaşı’nın butiklerini de gezebilirsiniz. Çünkü dünyadaki moda gelişmelerini en yakından takip eden tasarımcılar, genelde bu semtte bulunuyor. Bu anlamda Nişantaşı, kadın giyim alışverişi yapmak için ideal bir yer.

Nişantaşı’na gitmek için Taksim Meydanı’ndan kalkan otobüslere binebilir veya taksi kullanabilirsiniz. Taksim ile Nişantaşı arasındaki mesafe sadece birkaç kilometredir. Mesafe çok kısa olduğu için 10 ila 15 dakika arasında Nişantaşı’na varabilir ve alışverişe başlayabilirsiniz.

5. İstinyePark

blank

İstinyePark, İstanbul’un en lüks alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Taksim’e yakın alışveriş merkezleri listemizdeki en popüler seçenek olan İstinyePark, geçmişte birkaç kez “En İyi AVM” ödülü almış bir yer.

İstinyePark’ta dünyanın en ünlü giyim markalarının mağazalarını bulabilirsiniz. İstanbul’un en lüks semtlerine yakınlığı ile dikkat çeken İstinyePark, birçok ünlü ismin de sıkça gittiği bir yer.

İstinyePark’ta alışveriş, yemek ve spor meraklıları için birçok seçenek var. İstinyePark, Taksim Meydanı’na 12 kilometre mesafede bulunuyor. İlk bakışta uzak gibi gelse de toplu ulaşımla Taksim’den kolayca gidilebiliyor.

Taksim Meydanı’nda bulunan metro istasyonundan metroya binerseniz, 8. durak olan İTÜ-Ayazağa durağında inebilir ve yürüyerek İstinyePark’a ulaşabilirsiniz. Listemizdeki diğer alışveriş merkezlerine göre birkaç dakika daha uzak kalsa da, vaat ettiği alışveriş deneyimi ile bu zahmete değecektir.

Taksim’deki Diğer Alışveriş Yerleri

Taksim Meydanı civarında alışveriş merkezlerinin haricinde birçok alışveriş yeri var. Bunların arasında başta İstiklal Caddesi olmak üzere, Galata ve Karaköy’ü de sayabiliriz. Örneğin Galata Kulesi’nin yakınındaki Serdar-ı Ekrem Caddesi, son dönemin popüler alışveriş caddelerinden biridir.

Şayet Galata Kulesi’ni takip eden Yüksek Kaldırım Caddesi’nden sahile inerseniz, Karaköy‘e ulaşabilirsiniz. Karaköy’de özellikle outdoor malzemeleri satan birçok dükkan vardır. Böylece Karaköy’den North Face, Columbia ve Jack Wolfskin gibi markaları outlet fiyatıyla satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Cihangir’in Çukurcuma Caddesi’nde çok güzel antikacılar vardır. İstanbul’da antika alışverişi yapabileceğiniz birkaç adresten biri olan Çukurcuma, aynı zamanda Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Cihangir’den, Tophane’ye doğru inen Boğazkesen Caddesi’nde güzel giyim butikleri bulunur.

Eğer yürüyüşü seven biriyseniz, Galata Köprüsü’nü geçebilir ve Eminönü’ne de gidebilirsiniz. Böylece Beyoğlu’nu terk etmiş olacaksınız, ancak Tarihi Yarımada’nın en önemli alışveriş yeri olan Eminönü’nde çok ucuza giyim eşyaları bulabilirsiniz. Özellikle Mısır Çarşısı’nın arka sokağından başlayan Mahmutpaşa Çarşısı, İstanbul’da ucuz giyim alışverişi yapmak için en ideal adrestir.

Yazı Önerisi

Eğer Taksim’e yakın olmayan diğer alışveriş merkezlerini de merak ediyorsanız, İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri yazımıza da göz atabilirsiniz. Bu yazıda İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarındaki en önemli alışveriş merkezleri listelenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *