Pera Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri

Pera Müzesi, Beyoğlu semtinin gizli mücevherlerinden biri. Meşrutiyet Caddesi üzerinde konumlanan müze, şehrin en popüler yürüyüş yolu olan İstiklal Caddesi’ne de çok yakın.

İstanbul 2000’li yıllarda turizmde büyük bir ilerleme kaydetti. Bu dönemde Rahmi Koç Müzesi, İstanbul Modern, Sakıp Sabancı Müzesi ve Miniatürk gibi müzeler açıldı ve çok başarılı oldular. Pera Müzesi de şehrin genç müzelerinden biri olarak kısa sürede kendini kanıtladı.

Elbette Pera Müzesi’nin başarısında bulunduğu semtin de etkisi var. Osmanlı’nın son yüzyılında büyük gelişme gösteren Beyoğlu’nun en popüler yeri, Pera Palace otelin de bulunduğu günümüzün Meşrutiyet Caddesi idi.

Orient Express ile Paris’ten İstanbul’a gelen zengin Avrupalılar, bu cadde üzerindeki lüks otellerde kalır ve o dönemler “Grand Rue de Pera” adı verilen İstiklal Caddesi‘nin tadını çıkarırlardı.

Bu yazıda Pera Müzesi’nin tarihi ve eserleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca Pera Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri de not edilmiştir.

Pera Müzesi’nin Tarihi

Tarihte Pera Semti

Pera Müzesi’nin tarihi 2005 yılına uzanıyor. Her ne kadar yeni bir müze olsa da, içinde barındırdığı koleksiyonlar Osmanlı dönemini yansıtıyor. Pera Müzesi, bizlere içinde bulunduğu Beyoğlu semtinin tarihi hakkında da önemli ipuçları veriyor.

Beyoğlu, Osmanlı İmparatorluğu‘nun son yıllarındaki kültürel dönüşümün en hızlı yaşandığı yerdi. 1800’lü yıllarda Batılılaşma akımı hızlanmış ve şehir kabuk değiştirmeye başlamıştı. Osmanlı padişahları geleneksel Topkapı Sarayı‘nı terk etmiş ve Avrupai bir mimariye sahip olan Dolmabahçe Sarayı‘na taşınmıştı.

Bu dönemde Orient Express treni Paris’ten, İstanbul’a yolcu taşıyordu. Şehre gelen zengin turistler, Beyoğlu’nun en önemli otelleri olan Pera Palace, Büyük Londra Oteli ve Bristol Oteli’nde kalıyorlardı.

Pera Müzesi de bu otellerden biri olan Bristol Oteli‘nin restore edilmesi ile kuruldu. Müze, İstanbul’un önde gelen ailelerinden birine ait olan Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür ve sanat hizmeti sunmak için açıldı.

Osman Hamdi Bey Kimdir?

Osman Hamdi Bey

Osman Hamdi Bey, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine damgasını vurmuş bir sanatçıydı. Dünyada gelişen arkeoloji ve müzecilik akımını fark eden Osman Hamdi Bey, İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nin kurulmasına da önayak oldu.

Osman Hamdi Bey’in girişimleriyle Osmanlı topraklarından getirilen tarihi eserler, İstanbul’daki Aya İrini Kilisesi‘ne yerleştirildi. Eserler Aya İrini’de sergilenirken, bir yandan da günümüzün Arkeoloji Müzesi binası inşa edildi.

Osman Hamdi Bey, aynı zamanda çok güzel eserler üreten bir ressamdı. Pera Müzesi’ndeki en önemli sanat eseri, Osman Hamdi Bey’in dünyaca meşhur “Kaplumbağa Terbiyecisi” isimli tablosudur.

Pera Müzesi Eserleri

Pera Müzesi eserleri Osmanlı tarihinin izini sürmek isteyenlere keyifli bir deneyim vaat ediyor. Müzenin koleksiyonunda Osmanlı döneminde kullanılan ağırlık ölçüleri, çiniler ve seramikler var.

Bunlara ek olarak Osmanlı’yı yabancı ressamların gözünden de görebilirsiniz. Müzedeki oryantalist resim koleksiyonu, 1800’lü yıllardaki yaşamı betimleyen birçok eser ile dolu.

Müzede İstanbul’un tarihini yansıtan görsellerle dolu bir fotoğraf koleksiyonu da var. Burada sergilenen fotoğraflar sayesinde nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.

Son olarak da müzenin en alt katında çeşitli gösterimlerin yapıldığı bir sinema salonu var. Şimdi dilerseniz müzenin içindeki eserlere ayrı başlıklar altında kısaca değinelim.

1. Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, bizlere Osmanlı döneminde kullanılan ağırlık ve uzunluk ölçülerini tanıtıyor.

Cumhuriyetten önce, Osmanlı’da kullanılan ölçü birimleri Avrupa’nın kullandığı ölçülerden farklıydı. Uzunluk ölçü birimi metre yerine arşın, ağırlık ölçü birimleri ise okka, batman, dirhem idi.

2. Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu

Osmanlı İmparatorluğu’nun zirve döneminde en önemli dekorasyon öğelerinden biri çiniydi. Osmanlı saraylarını, camilerini ve türbelerini süsleyen çiniler daha çok İznik Çinileri idi.

Osmanlı’nın geç döneminde İznik çini sanatı önemini yitirdi ve yerini Kütahya ekolüne bıraktı. Pera Müzesi’ndeki Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu bizlere bu önemli sanat eserlerini tanıtmaktadır.

3. Oryantalist Resim Koleksiyonu

Pera Müzesi Eserleri

Oryantalist Resim Koleksiyonu, Pera Müzesi’nde en çok dikkat çeken bölümdür. Müze, 17. ve 20. yüzyıllar arasında Batılı ressamlar tarafından yapılmış birçok tabloya ev sahipliği yapar.

Bu tabloların ortak özelliği, bir Batılı sanatçının gözünden Doğu’nun hayat tarzını yansıtmasıdır. Bu tablolarda Osmanlı’nın geç dönemindeki yaşam tarzı ile ilgili ipuçları bulabilirsiniz.

Koleksiyonun en ilgi çeken tablosu, yazıya girişte bahsettiğim Kaplumbağa Terbiyecisi tablosudur. Osman Hamdi Bey tarafından resmedilen bu tablo, halen Türkiye’nin en pahalı sanat eserlerinden biridir.

4. Fotoğraf Koleksiyonu

Fotoğraf Koleksionu bölümünde; Caranza, Robertson, Kargopoulo, Abdullah Biraderler, Gülmez Biraderler ve Ali Enis Oza gibi fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları sergileniyor. Buradaki siyah-beyaz fotoğraflar aracılığı ile İstanbul’un tarihine ve eskiden nasıl gözüktüğüne de şahitlik edebilirsiniz.

5. Pera Film

Pera Film bölümünde müzenin içeriği ile ilgili birçok sunum yapılmaktadır. Burada gösterime giren yapımları izlerseniz, müzenin eserlerini inceleyerek edindiğiniz deneyimi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Pera Müzesi Giriş Ücreti 2021

Pera Müzesi giriş ücreti 25 Türk Lirası‘dır. 12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri ve 60 yaş üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı 10 TL‘dir. Müzekart sahipleri yılda bir defaya mahsus olmak üzere Pera Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

10 kişi üzeri gruplar için özel bir fiyatlandırma vardır ve kişi başı 15 TL tahsil edilir. Pera Müzesi’nde Cuma günleri halk günüdür ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pera Müzesi ziyaret saatleri sabah 10:00 ile akşam 19:00 saatleri arasındadır. Pazar günü ise açılış saati sabah 12:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir. Cuma günleri halk günüdür ve müze saat 18:00 ve 22:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir. Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere ve tadilatlara bağlı olarak değişiklik olabilir. Müzeye gitmeden önce Pera Müzesi’nin resmi internet sitesini ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Pera Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pera Müzesi, Beyoğlu semti sınırları içerisinde, TRT binasının arkasındadır. Tepebaşı durağından kısa bir yürüme mesafesi ile ulaşılabilir. Etrafında Rixos Pera, Soho House ve Pera Palace gibi oteller bulunduğu için, yol tarifi oldukça kolaydır.

İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi’ni birbirine bağlayan Odakule’nin avlusundan geçerseniz, müzeyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Müzeye metro ile gitmek isteyenler ise Şişhane Metro Durağı’nda indikten sonra çok kısa bir mesafe yürüyerek müzeye ulaşabilir.

Pera Müzesi Hakkında Bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *