Karaköy’de Gezilecek Tarihi Yerler

Karaköy, son yıllarda İstanbul’un yükselen yıldızlarından biri. Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan Karaköy, geçmişin meşhur liman semtiydi. Günümüzde halen kruvaziyer gemileri Karaköy’e yanaşıyor ve bu gelenek devam ediyor. Karaköy’de gezilecek yerler arasında tarih kokan sokaklar, leziz kafeler ve restoranlar var.

Karaköy aynı zamanda Osmanlı‘nın kozmopolit yapısını yansıtan en güzel semtlerden biriydi. İstanbul‘un tarihinden gelen bu çok kültürlü ticaret hayatının izlerini halen sürmek mümkün. Osmanlı’nın mimari bir dönüşüm geçirdiği 1800’lü yılları yansıtan Karaköy, Bankalar Caddesi gibi anıtsal bir sokağa da sahip.

Karaköyde gezilecek yerler
Karaköy Sokakları

Karaköy Semtinin Tarihi

Karaköy semtinin tarihi, Bizans dönemine kadar uzanıyor. Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’in ticaret limanı olan Karaköy, o zamanlar daha çok Galata adıyla biliniyordu. Haliç‘e düşman gemilerinin girmesini engelleyen meşhur zincirin bir ucu Sarayburnu’na, diğer ucu ise Karaköy’e bağlıydı.

Bölgenin “Beyoğlu” İsmini Alması

Bizans döneminde Haliç’in iki yakasını birleştiren herhangi bir köprü olmadığı için, Karaköy insanlara şehrin uzak yakası olarak gözükürmüş. Bu sebeple de Yunanca‘da “karşı” anlamına gelen Pera adı verilmiş.

Pera, Osmanlı döneminde Bey-Oğlu adını aldı. Bunun sebebi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Venedik Dükü’nün oğlu olan Alvise Gritti’nin (namıdiğer Beyoğlu) Pera’da yaşamasından kaynaklanıyor.

Venedikliler ve Cenevizliler

Bizans İmparatorluğu döneminden beri süregelen ticaret kolonileri olan Venedikliler ve Cenevizliler’i hepimiz ders kitaplarından biliriz. Asırlarca şehrin ticaretinde etkinlik gösteren bu Avrupalı tüccarlar, Karaköy-Galata bölgesinde önemli bir varlık göstermişler.

1800’lü Yıllarda İstanbul’daki Büyük Değişim

Osmanlı dönemindeki İstanbul‘u anlatan kaynakların birçoğunun yabancı olduğunu görüyoruz. Bunlar ekseriyetle Levantenler (Doğu’da ticaret yapan Avrupalılar) tarafından kaleme alınmış. Bu yazılı eserlerin büyük çoğunluğu, bize 1800’lü yıllarda İstanbul’da yaşanan büyük değişimin resmini çiziyor.

Uzun yıllar Tarihi Yarımada içindeki bir yaşamı benimseyen Osmanlılar; Sultan II. Mahmud döneminden itibaren artık Haliç‘in öte yakasına, yani bugünkü Beyoğlu ve Beşiktaş ilçelerine yönelmişler.

Meşhur Yıldız Sarayı’nın ilk köşklerinin bu dönemde inşa edildiğini görüyoruz. Ardından Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı gibi saraylar yapılıyor. Padişahın Modern İstanbul‘a taşınması ile birlikte, zaten bu bölgede var olan hareketlenme ve kültürel etkinlikler doruğa çıkıyor.

Yabancı konsolosluk binaları Beyoğlu başta olmak üzere, Boğaziçi kıyılarını dolduruyor. Günümüzde İstiklal Caddesi olarak bildiğimiz, “Grand Rue De Pera” büyüyor ve genişliyor. Çevresinde Pera Palace gibi oteller, Markiz gibi pastaneler ve çeşitli tiyatro sahneleri açılıyor.

Haliç‘in kuzey yakasındaki bu değişim sebebiyle Beyoğlu semti, Avrupai bir kimlik kazanıyor. Bu kimliğin mimari üsluba yansımalarını, Karaköy-Galata-Taksim üçgeninde rahatlıkla görebilmek mümkün.

Karaköy’de Gezilecek Yerler

Karaköy’de gezilecek yerler rotamız, Tophane Tramvay İstasyonu’nun yanındaki Kılıç Ali Paşa Camii‘nden başlıyor. Osmanlı’nın klasik dönem camilerinden olan ve Mimar Sinan tarafından inşa edilen bu cami, oldukça etkileyici bir tarihi eser.

1. Kılıç Ali Paşa Camii

Karakoy gezilecek yerler rehberi

Kılıç Ali Paşa Camii, Osmanlı döneminde Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa için inşa edilmiş. Aslen İtalyan olan Ali Paşa, savaşlarda gösterdiği kahramanlık ve başarılar sayesinde “Kılıç” ünvanı ile onurlandırılmış ve sonradan Osmanlı’nın en önemli amirallerinden biri olmuş.

Kılıç Ali Paşa, zamanla sarayın başmimarı Mimar Sinan‘a cami yaptıracak kudrete erişmiş. Ayasofya’nın mimarisine hayran olan ünlü amiral, Mimar Sinan‘dan benzer bir cami yapmasını istemiş ve ortaya Tophane‘nin simgesi olan bu cami çıkmış.

Kılıç Ali Paşa Camii, bitişiğindeki Tophane Çeşmesi ve yakın zamanda restore edilmiş olan Kılıç Ali Paşa Hamamı ile Karaköy’de gezilecek yerler arasında ön plana çıkıyor.

2. Türk Ortodoks Patrikhanesi

Türk Ortodoks Patrikhanesi, Doğu Hristiyanlarının manevi merkezi olan Fener Rum Patrikhanesi’nden bağımsız bir kurum. Kurtuluş Savaşı’na destek olan bir Rum asıllı bir din adamı ve onun cemaati tarafından, Mustafa Kemal Atatürk‘ün izniyle kurulmuş.

Adı sanı çok bilinmeyen bu dini kurumun, Karaköy‘de bir kilisesi bulunuyor. İçinde oldukça ilgi çekici ikonalar ve dekorlar olan bu mekanı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

3. Çeçeyan Han

blank

Yazının girişinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde; oldukça renkli bir ticaret hayatı olduğunu vurgulamıştık. İşte bu ticaretin en hareketli olduğu yer Karaköy ve Galata semtleriymiş. Bu sebeple, Karaköy’de Fransa ve İtalya‘dan gelen Levantenlerin inşa ettiği binalar olduğu gibi; Ermeni ve Rum asıllı olup da, Osmanlı vatandaşı olan tüccarların da izleri var.

Fotoğrafını yukarıda görebileceğiniz Çeçeyan Han, Ermeni bir ailenin inşa ettiği oldukça zarif bir bina olarak karşımıza çıkıyor. Karaköy Meydanı‘ndan Gümrük Sokak‘a girdiğinizde göze çarpan ilk binalardan biri. Zaten sokağın girişinde Tarihi Mabel Çikolatacısı var.

4. Kemankeş Karamustafa Paşa Camii

Karakoyde görülecek tarihi eserler

Çeçeyan Han’ın bulunduğu sokaktan yürüyünce, Kemankeş Karamustafa Paşa Camii‘ni ve yanındaki asırlık çeşmeyi görüyoruz. Bu sokaktan devam edince, Karaköy Namlı Gurme, Güllüoğlu ve Karaköy Rıhtımı istikametine gidiliyor.

5. Bankalar Caddesi

Karaköy gezilecek sokaklar

Bankalar Caddesi, Osmanlı‘nın son dönemindeki finansal hayatın merkezi konumundaymış. Osmanlı vatandaşı bankerlerin ve yabancı müteşebbislerin inşa ettikleri binalar, semte Prag veya Paris gibi Avrupa şehirlerinin görüntüsünü kazandırmış.

Günümüzde bu binaların bir kısmı İş Bankası ve Türkiye Merkez Bankası gibi kuruluşlara ait. Türkiye‘nin tarihi kuruluşlarından Sümerbank ve Osmanlı Bankası‘nın binaları ise son derece şık oteller olarak göze çarpıyor. Sokağın ortasındaki en güzel binalardan birinde ise Salt Galata adlı sanat merkezi bulunuyor.

Bu özellikleriyle Bankalar Caddesi, Karaköy’de gezilecek yerler ve Karaköy’de fotoğraf çekilecek sokaklar arasında önemli bir yer tutuyor.

6. Arap Camii

Karakoyde gezilecek tarihi yerler

Bankalar Caddesi’nde bulunan Salt Galata‘nın yanından aşağı doğru inince, Karaköy Hurdacılar Çarşısı‘na girmiş oluyorsunuz. Arap Camii’ne ulaşmak için, Hurdacılar Çarşısı’nın içinden geçmeniz gerekecek.

Galata Mahkemesi Sokak‘ı bulup, içlerine doğru ilerlerseniz, önünüze önce semtin güzel restoranlarından Mahkeme Lokantası çıkacak. Birkaç adım sonra sağınızda İtalya’dan kalkıp buraya konmuş gibi duran, Arap Camii‘ni görebilirsiniz.

Arap Camii‘nin adeta İtalya‘nın Orta Çağ dönemi kiliselerinin bir kopyası olmasının elbette bir sebebi var. Semtteki İtalyan ve Fransız levantenler, Katolik ibadetlerini sürdürmek üzere; Karaköy‘e bir kilise inşa etmişler. Fetihten bir süre sonra camiye çevrilen bu yapı, dışarıdan Batı Avrupa kimliğini açıkça yansıtıyor.

Arap Camisi’nin avlusuna girdiğinizde, bir anda Karaköy’ün o karmaşasından ve kalabalığından soyutlanıyor ve huzur buluyorsunuz. Caminin ferah iç mekanı da insanlara ibadet ederken aradıkları ruhani huzuru sunuyor. Bu sebeple de Arap Camii, İstanbul’un en güzel camileri arasında kabul ediliyor.

Karaköy Kafeleri, Restoranları, Mekanları

Karaköy, son yıllarda büyük bir değişim geçirdi ve art arda açılan kafeler restoranlar ve yeme-içme mekanları ile modern bir kimlik sahibi oldu. Kruvaziyer limanı olan Galataport’tan şehre yoğun bir şekilde turist gelmesi de bunun başlıca sebeplerinden biri.

Karaköy‘ün ara sokaklarında, kimisi tarihi binalardan devşirilmiş; kimi ise modern dükkanlardan dizayn edilmiş onlarca cafe ve restoran bulunuyor. Bunların içinden seçtiğimiz yerleri size tanıtmaya çalışacağız.

1. Karaköy Lokantası

blank

Karaköy Lokantası, Karaköy Semti‘nin en köklü restoranlarından bir tanesi. Enfes yemekleri ve yenilenmiş yüzü ile karşımıza çıkan Karaköy Lokantası, semtin tam ortasındaki konumuyla da öne çıkıyor.

2. Fransız Geçidi

blank

Fransız Geçidi’ni tarihi eserler bölümüne koymakla, Karaköy Mekanları arasına yerleştirmek arasında bir kararsızlık yaşadım. Çünkü semtin çok uluslu ticari geçmişini en güzel yansıtan yerlerden biri, Fransız Geçidi olarak önümüze çıkıyor.

Osmanlı dönemindeki Fransız Geçidi, Fransız tüccarlar ile limana uğrayan Fransız gemicileri buluşturan bir yerdi. İki sokağı birbirine bağlayan bir arayı, geçmişte böylesine işlevsel bir şekilde değerlendirmişler. Günümüzde halen şık Karaköy kafelerini burada görmek mümkün.

3. Namlı Gurme

Karakoy kahvaltı mekanları

Karaköy’ün rıhtıma paralel bir caddesinde konumlanan Namlı Gurme‘ye, Karaköy-Kadıköy İskelesi’nden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Namlı Gurme, Karaköy’de kahvaltı yapılacak en iyi yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Hem şarküteri kısmından kahvaltılık alışverişi yapabilir, hem de ferah iç veya dış mekanında kahvaltı edebilirsiniz.

4. Mahkeme Lokantası

Karakoy restoranları

Mahkeme Lokantası, Karaköy’ün Haliç kıyısındaki ana caddesine paralel bir sokakta yer alıyor. Galata Mahkemesi Sokak içinde bulunan lokanta, Karaköy’ün en iyi esnaf lokantaları arasında yer alıyor.

Hurdacılar Çarşısı‘nın içinden, Arap Camii‘ne giderken yol üstünde konumlanan Lokanta, yenilenmiş modern yüzü ile oldukça şık ve güzel bir restoran. Aynı zamanda Karaköy Bankalar Caddesi‘nden de yürüme mesafesinde konumlanıyor.

5. Murat Muhallebicisi

Karakoy gezilecek yerler kafeler

Karaköy Meydanı‘nda bulunan Murat Muhallebicisi, Karaköy’ün simge mekanlarından birisi. Karaköy’ün en merkezi yerinde bulunan bu kafede her daim taze çay bulabilir ve geleneksel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere, sütlü tatlılarıyla meşhur bir yer.

Mekanın üzerindeki güzel görünümlü mozaiklerin, Türkiye’nin en ünlü ressamlarından Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun tasarımı olduğunu da belirtmek gerek. İstanbul’un günlük koşturmacasında, şehrin sanat tarihine damga vurmuş bu tarz eserler, kolaylıkla dikkatlerden kaçabiliyor.

6. Mambocino Artisan Coffee

Karakoy gidilecek kafeler

Karaköy Meydanı‘ndan, Kadıköy iskelesine giden ara yolda bulunan Mambocino Artisan Coffee, İstanbul’un en iyi butik kahve dükkanlarından bir tanesi. Enfes Cappuccino hazırlayan mekanda bir kahve molası vermenizi tavsiye ederim.

Fotoğrafımın kadrajına giren beyefendi, nefis kahveler hazırladığı gibi; dükkanın ziyaretçilerine de çok nazik bir şekilde yaklaşıyor. İstanbul’un esnaf geleneğini sürdüren bu küçük işletmeleri takdir ediyorum.

7. Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı

Karakoyde gezilecek yerler

Karaköy deyince, Güllüoğlu Baklavaları‘nın tek ve esas merkezi olan Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı‘ndan bahsetmeden geçmek olmaz. İki asıra yaklaşan bir geçmişi olan Karaköy Güllüoğlu, İstanbul’un baklava konusundaki en iddialı dükkanı olma geleneğini günümüzde de sürdürüyor.

Yerli ve yabancı turistlerle dolup taşan bu mekanda, envai çeşit baklava ve geleneksel şerbetli Türk tatlıları bulabilirsiniz. Bu tatlıları taze çay eşliğinde yerinde deneyimlemek, gezginlere ayrı bir keyif verecektir.

8. Naif

blank

Naif, Kılıç Ali Paşa Hamamı’nın hemen yanında konumlanıyor. Karaköy’ün son yıllarda modernleşen yüzünü yansıtan bir mekan. Naif, Karaköy’de kahvaltı veya akşam yemeği için gidebileceğiniz en iyi restoranlardan biri olarak öne çıkıyor.

Karaköy Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *