İstiklal Caddesi’nde Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi, İstanbul’un en popüler ve en kozmopolit caddesi olma özelliğini Osmanlı döneminden beri koruyor. İstiklal Caddesi’nde gezilecek yerler arasında tarihi pasajlar, asırlık lokantalar ve cıvıl cıvıl sokaklar var.

İstiklal Caddesi’nde gezerken binaların altındaki şık butiklerin ve mağazaların çok ilginizi çekeceği muhakkak ama sakın yukarılara bakmayı unutmayın! Zira caddede Art Nouveau ve Neo-Klasik mimari üsluplarının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

İstiklal Caddesinde Gezilecek Yerler
İstiklal Caddesi’nde Nostaljik Tramvay

İstiklal Caddesi Tarihi

İstiklal Caddesi’nin tarihi, yaklaşık olarak 150 yıl önce başlıyor. Osmanlı İmparatorluğu‘nun son yüzyılında, bölgede ardı ardına büyükelçilik binaları açılır ve böylece kültürel bir hareketlenme olur. 1856 yılında Sultan Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı‘na taşınmasıyla bu gelişim ivme kazanır.

Karaköy‘de Bankalar Caddesi açılmış ve Galata bölgesi hareketlenmiştir. İstiklal’deki Tünel Meydanı’ndan, Galatasaray Lisesi’ne kadar olan kısım canlanır. Türkler tarafından Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) olarak bilinen İstiklal Caddesi, yabancılar tarafından “Grand Rue De Pera” olarak anılır.

Eski Bir Kartpostalda Grand Rue De Pera

Levanten (Doğuda ticaret yapan Avrupalı) olarak anılan İtalyanlar ve Fransızlar, İstanbul’un ticaretine hareket getirmişlerdir. Birbirinden zengin ailelerin ve sefirlerin buraya yerleşmesi, mimari gelişimi doruğa çıkarır ve birbirinden süslü konaklar, oteller ve tiyatrolar inşa edilir.

Bu gelişmenin başını çeken bölge bugün Tepebaşı olarak bilinen Pera’dır. Pera Palas Oteli, Orient Ekspres Treni ile Paris’ten gelen turistleri ağırlamaktadır. Zamanla İstiklal Caddesi’nin uzunluğu Fransız Konsolosluğu’na kadar uzanır.

Günümüzde Pera Palas Oteli

İstiklal Caddesi ve çevresindeki tarihi binaların birçoğu 1800’lü yıllarda inşa edilir. İstanbul’da modern şehir planlamacılığı ve belediyeciliğin ilk örneklerinin görüldüğü Beyoğlu’nda Avrupai mimari üsluplar olan Neo-Klasik ve Barok binalar bulunur.

Beyoğlu’nun ikonik caddeleri olan İstiklal Caddesi ve Meşrutiyet Caddesi, birçok noktadan pasajlarla bağlanır. İstiklal Caddesi’nde alışveriş yapmak isteyenlere güzel bir deneyim sunan bu pasajlardan, İstanbul’da alışveriş yapılacak yerler yazısında detaylı olarak bahsetmiştim.

İstiklal Caddesi’nde Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi’nde Gezilecek Yerler, Taksim Meydanı’ndan başlayan ve Tünel’e kadar devam eden 1,5 kilometrelik yaya yolu üzerinde konumlanıyor. İstiklal Caddesi’nin üzerinde olduğu kadar, yan sokaklarında da görülecek tarihi eserler, kafeler ve restoranlar var.

1. Taksim Meydanı

blank

Taksim Meydanı‘nın adı, Osmanlı dönemindeki su dağıtım merkezi olmasından geliyor. Suyun Taksim edildiği bu bölgede halen “Taksim Maksemi” adında tarihi bir bina var. Taksim’e yüzlerce kez gitmiş İstanbullular bile bu yapıyı görmemiş olabiliyorlar. O yüzden bir dahaki gidişinizde göz atabilirsiniz.

Taksim Meydanı, İstanbul’un kalbidir desek çok yanlış olmaz. Çünkü şehirde bir kutlama veya gösteri olacağı zaman akla ilk gelen yer Taksim Meydanı’dır. Ancak meydanın estetik olarak görüntüsü son birkaç yıldır pek çekici değil. Eski cazibesine kavuşması için opera binasının bitirilmesi ve meydanın yeni bir mimari üslupla düzenlenmesi gerekiyor.

Taksim Meydanı’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını simgeleyen iki taraflı bir heykel var. Heykelin bir tarafında Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’na önderlik ederken asker kıyafetleri ile betimlenmiş. Diğer yüzünde ise takım elbisesi ile Modern Türkiye’yi inşa ederken gözüküyor.

İstiklal Caddesi’ni bir boydan diğerine gezebileceğiniz Nostaljik Tramvay’ın ilk durağı da heykelin önünden başlıyor. Aynı 19. Yüzyıl’daki gibi caddeyi kat eden Nostaljik Tramvay, halen yolcularını Taksim Meydanı’ndan, Tünel Meydanı’na taşıyor.

2. Galatasaray Lisesi

İstiklal Caddesinde Görülecek Eserler

Galatasaray Lisesi, Taksim Meydanı’ndan Tünel’e doğru yürürken hemen farkedeceğiniz anıtsal bir girişe sahip. İstiklal Caddesi’nde hergün yüzlerce insanın önünde buluştuğu kapı, İstanbul’un en iyi liselerinden olan Galatasaray Lisesi’ne açılıyor.

Galatasaray Lisesi’nin tarihi Fatih Sultan Mehmet’ten sonra gelen II. Bayezid’e kadar uzanıyor. Rivayete göre padişah bir gün Galata sırtlarında avlanırken, burada Gül Baba isminde birine rastlamış. Küçük bir kulübede mütevazı bir hayat yaşayan Gül Baba, evinin çevrsindeki bahçeyi bir saray avlusu gibi süslemiş. Gül Baba’nın bu özenli yaşantısını takdir eden II. Bayezid, mektep ve hastane yaptırmış.

Evliya Çelebi’nin aktardığı bu güzel hikaye, Galatasaray Meydanı’na da ayrı bir anlam katıyor. Beyoğlu gibi yoğun bir yerleşim merkezinin birkaç asır önce avlanmaya gelinen bir arazi olması da, günümüz insanının hayal gücünü zorluyor.

Galatasaray Lisesi Meydanı aynı zamanda İstiklal Caddesi’nde gezilecek yerler için bir kavşak noktası. Buradan sola dönüp Çukurcuma’ya, sağa dönüp Tepebaşı’na veya dümdüz gidip Tünel Meydanı’na ve daha ileride olan Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Galatasaray Lisesi’nin hemen bitişiğindeki Yeniçarşı Caddesi isimli sokaktan içeri girince Ara Cafe isimli mekana gidebilirsiniz. Kafe, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en ünlü fotoğrafçısı olan Ara Güler’in yeri. Kendisi yakın zamanda hayatını kaybetti ve Beyoğlu Balık Pazarı’nın girişinde yine gözden kaçan bir değer tarihi eser olan Üç Horan Kilisesi’nden uğurlandı.

Yeni Çarşı Caddesi takip edildiğinde Çukurcuma’ya kolaylıkla ulaşılabilir. Aynı sokağın paralelinde Cezayir Sokağı isimli restoranlar sokağı bulunur. Cezayir Sokağı (eski Fransız Sokağı) şarap eşliğinde güzel yemekler yenilip, canlı müzik dinlenilecek hoş bir yerdir.

3. Çiçek Pasajı

blank

Çiçek Pasajı isimli 1870 yapımı tarihi bina, İstiklal Caddesi’nin tam merkezinde bulunuyor. Bu binanın içine girdiğinizde bir meydana kümelenmiş balık restoranları görürsünüz. Yerel müzisyenlerin sokağında hoş müzikler çaldığı, mezeleri ile ünlü restoranlarıyla canlı bir yerdir. Çiçek Pasajı’nın bitişiğinde Beyoğlu Balık Pazarı ve hediyelik eşya dükkanları vardır.

Beyoğlu Balık Pazarı’nın içinde biraz gezerseniz; Üç Horan Kilisesi’ni, Avrupa Pasajı’nı ve İstanbul’un en eski şekercilerinden olan Üç Yıldız Şekerleme’yi bulabilirsiniz.

4. Sent Antuan Kilisesi

İstiklal Caddesi gezi yazısı

Sent Antuan Kilisesi, İstiklal Caddesi’nde fotoğraf çekilecek yerler arasında başta geliyor. Caddenin insan kalabalığından sıyrılıp, bu güzel yapının avlusuna girdiğinizde bir an için kendinizi Venedik’teymiş gibi hissediyorsunuz.

2007’de Venedik’e yaptığım seyahatte tüm yapıların pencerelerini fotoğraflamıştım. O zamandan beri İtalyan mimarisinin bu özelliği çok dikkatimi çekiyor. Ayrıca Sent Antuan Kilisesi’nin Neo-Gotik mimarisi, ona Notre Dame Kilisesi benzeri bir görüntü sağlıyor.

blank
Sent Antuan Kilisesi

Aziz Antuan’a adanmış olan bu Katolik Kilisesi ilk olarak 1763’te bölgede yaşayan Fransız ve İtalyanlar için inşa edilmiş. Caddenin yenileme çalışmaları sırasında yıkılan orijinal bina 1911 yılında tamamen yenilenmiş.

Sent Antuan Kilisesi’nin içi çok ayırt edici bir mimariye sahip değil. Ancak dışarıdan çok güzel görüntüler veriyor. Portre fotoğraflarında arka plan olarak kullanırsanız, çok hoş instagram fotoğrafları çekebilirsiniz.

5. Asmalı Mescit

blank

Asmalı Mescit, ismini artık var olmayan ufak bir camiden alıyor. İstiklal Caddesi’nin en hareketli sokaklarından olan Asmalı Mescit; balık restoranları ve tarihi meyhaneleri ile dikkat çekiyor. Bu sokakta bulunan Mavi Melek isimli balık restoranı, taze balıkları ve leziz mezeleri ile benim favori mekanlarımdan biri.

Asmalı Mescit Sokak, İstiklal Caddesi ile ona paralel uzanan Meşrutiyet Caddesi arasında bir geçit görevi görüyor. Sokağın diğer ucunda Pera Palas ve Soho House gibi, Beyoğlu’nun en iyi otelleri görülebilir. Meşrutiyet Caddesi’nde Meze by Lemon Tree ve Mikla Restoran gibi İstanbul’un en iyi restoranları arasındaki mekanlar var.

İstiklal Caddesi ve çevresinde bir yemek molası vermek isterseniz, Beyoğlu’nun en iyi restoranları yazımdan faydalanmak isteyebilirsiniz.

6. Tünel Meydanı

İstiklal Caddesi gezi rehberi

Tünel Meydanı, adını dünyanın en eski üçüncü metro sistemi olan Taksim-Karaköy Tüneli’nden alıyor. İki duraklı bir yer altı treni olan Tünel, 1875’ten beri hizmet veriyor.

Osmanlı İmparatorluğu‘nun son yıllarında inşa edilen tünelin ilginç de bir öyküsü var. Sahilden Pera’ya çıkan Galata yokuşunu her gün çıkmakta zorlanan Eugene Henri Gavand isimli bir Fransız, buraya bir metro yapmayı tasarlar. O dönemde İstanbul’un en hızlı gelişen semti olan Beyoğlu’nda bu girişimi gerçeğe dönüştürme fırsatı bulur.

Sonuç olarak Beyoğlu’na, Londra ve New York’tan sonra dünyanın en eski füniküler sistemi inşa edilir. Füniküler, yolcularını Karaköy sahilindeki duraktan alır ve İstiklal Caddesi’ne kadar getirir. Böylece Henri Gavand’ı hayatından bezdiren Yüksek Kaldırım Yokuşu pas geçilmiş olur.

blank
Taksim-Karaköy Tüneli

Tünel Meydanı, aynı zamanda Taksim Meydanı’ndan kalkan nostaljik tramvayın son durağı. Yani Taksim Meydanı’ndan Nostaljik Tramvay ve oradan da Tünel’e binseniz, hiç yürümeden Karaköy’e kadar ulaşmış oluyorsunuz.

Tabi biz yazılarımızda hiçbir vasıta kullanmayı önermiyoruz. Çünkü bir şehri keşfetmenin en güzel yol yürümek. Öyleyse yolculuğa devam etmek için Tünel Meydanı’ndan aşağıya uzanan Galip Dede Caddesi’ni takip edebilirsiniz. Bu yol sizi önce Galata Mevlevihanesi’ne, sonra da Galata Kulesi’ne ulaştıracaktır.

Gezinizin bundan sonraki kısmı için Galata’da Gezilecek Yerler yazımdan devam edebilirsiniz. Eğer yürümekten yorulup da Tünel ile Karaköy’e inerseniz, Karaköy’de Gezilecek Yerler yazısı da işinize yarayabilir.

İstiklal Caddesi Tarihi ve Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *