İstanbul’un Tarihi Hamamları

İstanbul’a gelen yerli veya yabancı ziyaretçiler için en eğlenceli aktivitelerden biri Türk Hamamına gitmektir. İstanbul’un Tarihi Hamamları, özellikle Tarihi Yarımada (Sultanahmet ve çevresi) ve Beyoğlu semtlerinde bulunur.

Tarihi Yarımada’nın en iyi Türk Hamamları genelde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Bu sebeple yüzlerce yıllık geçmişi olan bu hamamlara gitmek, size Osmanlı’nın klasik döneminden kalma yapıları inceleme şansı da verecektir.

Eski İstanbul Hamamları
Tarihte İstanbul Hamamları

İstanbul’un Tarihi Türk Hamamları

İstanbul’un Tarihi Hamamları listemizdeki ilk dört Türk Hamamı, Tarihi Yarımada’nın Sultanahmet ve Süleymaniye semtlerinde konumlanır. Son üç hamam ise Beyoğlu ilçesinin Tophane, Galatasaray ve Cihangir semtlerindedir.

1. Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

İstanbulda Tarihi Türk Hamamları

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, her şeyden önce konumu ile ön plana çıkar. Ayasofya ve Sultanahmet Camii arasında kalan parkta bulunan hamam, 2000’li yılların sonunda büyük çaplı bir restorasyondan geçmiştir. Yenilendikten sonra İstanbul’un en lüks Türk hamamı olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, aynı zamanda Sultanahmet civarındaki en pahalı hamamdır.

Elbette yüksek fiyat tarifesine karşılık kaliteli bir hizmet vermektedir. 5 yıldızlı bir otelin spası gibi donanımlı olan hamam, Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşi Hürrem Sultan tarafından yaptırılmıştır. Hamamın mimarı ise Osmanlı’nın klasik mimarisine damga vuran Mimar Sinan‘dır. Osmanlı’nın yükselme döneminin zirvesi olan 1550‘li yıllarda inşa edilmiştir.

2. Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, Roma ve Bizans döneminde Konstantin Forumu olarak bilinen meydanda konumlanır. İmparator Konstantin tarafından dikilen sütun (Çemberlitaş) halen meydanın ortasında görülebilmektedir. Hamam, Çemberlitaş Tramvay Durağı’nın hemen yanındadır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu II. Selim‘in eşi olan Nurbanu Sultan için yapılmıştır. 1584‘te inşa edilmiş olan hamam, İstanbul’un en eski hamamlarından biridir. Kapalıçarşı‘ya yakın konumu ile turistlerin en çok tercih ettiği hamamlardan biridir.

3. Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı, 1741 yılına kadar uzanan tarihiyle İstanbul’un tarihi hamamlarından biridir. Yerebatan Sarnıcı‘ndan başlayan Yerebatan Caddesi üzerinde konumlanır. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm, ünlü piyanist Franz Liszt ve ünlü aktör Ömer Şerif gibi isimlere hizmet vermiştir.

Adile Naşit ve Kemal Sunal gibi Türk sinemasının usta isimlerinin oynadığı filmlerden bazı sahneler burada çekilmiştir. Cağaloğlu Hamamı, New York Times‘ın “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer” listesinde yer alan tek Türk hamamı olma özelliği de taşımaktadır.

4. Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı, Kanuni Sultan Süleyman için inşa edilmiş olan Süleymaniye Camii Külliyesi’nin bir parçasıdır. Mimar Sinan’ın 1550‘li yıllarda inşa ettiği yapılar bütünü, İstanbul Tarihi Yarımada‘nın tam kalbinde konumlanır.

500 yıllık geçmişi ile İstanbul’un en eski hamamlarından biri olduğu gibi, çok da popüler bir yerdir. İstanbul’u anlatan yabancı gezi rehberlerinin bir çoğu bu hamamı tavsiye eder.

Süleymaniye Hamamı’nı diğer hamamlardan ayıran en önemli özellik, çiftleri birlikte kabul etmesidir. Geleneksel hamam kültüründe olan kadın-erkek ayrımı bu hamamda yoktur. Bu sebeple Türk hamamı deneyimini birlikte yaşamak isteyen yabancı çiftler tarafından en çok tercih edilen hamamdır.

5. Kılıç Ali Paşa Hamamı

İstanbulun Tarihi Hamamları

Kılıç Ali Paşa Hamamı, yakın zamanda restore edilmiş hamamlardan biridir. Restorasyondan sonra çok iyi işletilmiş ve haklı bir şöhret kazanmıştır. İstanbul’un son yıllarda en hızlı yükselen semti olan Karaköy‘de konumlanır. Yabancı kruvaziyer gemilerinin yanaştığı Galataport‘a en yakın hamam olduğu için, turistler tarafından çok tercih edilir.

Karaköy’ün barlar ve kafeler sokağına çok yakın olduğundan, Kılıç Ali Paşa’da bir hamam deneyimi yaşadıktan sonra Karaköy sokaklarının keyfini çıkarabilirsiniz. Hamam, Tophane Tramvay Durağı‘nın hemen yanında konumlanır.

Kılıç Ali Paşa Külliyesi, 1580 yılında, İtalyan asıllı bir Osmanlı amirali olan Kılıç Ali Paşa için Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Hamam, Kılıç Ali Paşa Camii’nin merkezini oluşturduğu bir yapılar topluluğunun parçasıdır.

6. Tarihi Galatasaray Hamamı

Tarihi Galatasaray Hamamı, İstiklal Caddesi‘ne oldukça yakın bir noktada bulunur. Fatih Sultan Mehmet‘in oğlu II. Bayezid döneminde inşa edilmiştir. 1461‘de inşa edilen hamam, listemizdeki en eski ikinci hamamdır.

İstanbul’un en popüler 4 ve 5 yıldızlı otellerinin bulunduğu Beyoğlu semtinde yer aldığından yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeker. Galatasaray Hamamı, Taksim Meydanı yakınlarında konaklayanlar için ideal bir hamamdır.

7. Ağa Hamamı

Ağa Hamamı, 1454‘te inşa edildiği için listemizdeki en eski Türk hamamıdır. Beyoğlu‘nun Cihangir semtinde konumlanır. Çiftlerin birlikte girebileceği nadir hamamlardan biridir.

İstanbul’un Tarihi Türk Hamamları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *