İstanbul’da Gün Batımı İzlenecek Yerler

İstanbul, şüphesiz ki dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip. Hem İstanbul Boğazı, hem de Haliç’in üzerinde gün batımını izlemek büyük keyif. Bu yazıda İstanbul’da gün batımı izlenecek yerler hakkında bilgi bulabilirsiniz. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında gün batımı manzarası izlenecek yerleri maddeler halinde sıraladık. Umarım sizlere faydalı olur.

istanbulda günbatımı manzarası
Beyoğlu’ndan Haliç’te Günbatımına Bakış

İstanbul’da Gün Batımı İzlenecek Yerler

İstanbul’da gün batımı izlenecek yerler arasında çok güzel noktalar var. Buralarda yaşayacağınız deneyimi, başka aktiviteler ile zenginleştirebilirsiniz. Örneğin Kalpazankaya Koyu‘nda gün batımına kadar denize girebilirsiniz. Veya Pierre Loti Tepesi‘nde günü batırmadan önce yakınındaki tarihi eserleri ve müzeleri (Eyüp Camii ve Miniatürk) gezebilirsiniz.

1. Çamlıca Tepesi

İstanbul’a gürültüden ve hengameden uzak bir noktada bakmak ve şehrin siluetini izlemek istiyorsanız, Çamlıca Tepesi’ni ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda İstanbul’un sayılı kuş gözlem noktalarından biri olan Çamlıca Tepesi, gün batımının en güzel izlendiği bölgeler arasında yer alıyor.

Çamlıca Tepesi’ne çıkarak, güneşin İstanbul’un silueti üzerinde batışını izleyebilirsiniz.

Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Çamlıca Tepesi, ulaşım hatlarına yakın bir noktada ve kent merkezinin yakınında yer alıyor. 14D, 11Y, 25E, 129T gibi birçok IETT hattı Çamlıca Tepesi’ne ulaşım sağlıyor.

Otobüsten indikten sonra taksi tutup cüzi bir ücret ödeyerek tepeye ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla gelmeyi tercih ediyorsanız, Altunizade’ye ulaşıp NATO yoluna girmeden tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

2. Küçük Moda Burnu

istanbulda gün batımı izlemelik yerler

Tarihi Moda İskelesi’nin üst kısmında kalan Küçük Moda Burnu, İstanbul’da gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden biri. Üstelik Moda’nın diğer yerlerinin aksine, genellikle sakin bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Kalamış Marina’yı ve Fenerbahçe Adası’nı tepeden gören bir konumda yer alıyor.

Gün batımını buradan izlemenin zevki gerçekten bambaşka. Burada gün batımını izlerken çayınızı kahvenizi yudumlayabileceğiniz küçük bir çay bahçesi bulunuyor.

Kadıköy’den Moda Burnu’na Nasıl Gidilir?

Kadıköy Rıhtım’a ulaştıktan sonra Kadıköy-Moda tramvayına binip Moda İlkokulu durağında indikten sonra, birkaç dakika yürümeniz yeterli olacaktır. Kişisel aracınızla geliyorsanız, Moda Sahili’nin üst tarafındaki yolu takip ederek kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

3. Kalpazankaya Koyu

blank

Burgazada’nın arka kısmında yer alan Kalpazankaya’yı Sait Faik Abasıyanık’ın hikâyelerinden biliyoruz. Sait Faik, zamanının çoğunu burada geçirirmiş. Hikâyelerinin önemli bir kısmını da burada yazdığı söyleniyor, nitekim güneşin Kalpazankaya’da ne kadar güzel battığını onun hikâyelerinden okumaktayız.

Kalpazankaya’nın adı, Bizans döneminde burayı mesken edinmiş kalpazanlardan geliyor. Sahilde bulunan doğal bir kuyunun sahte para üretiminde kullanıldığı rivayet edilmekte.

Kalpazankaya, aynı zamanda İstanbul’un en temiz havaya sahip yerlerinden biri. Koy, kış aylarında yoğun rüzgâr aldığı için yazın gelmenizi tavsiye ediyoruz. Burada aynı zamanda koyla aynı ismi taşıyan bir restoran bulunuyor. Bu restoranda rakınızı, içip gün batımını izlemenin zevkini başka hiçbir şeyin vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Burgazada Kalpazankaya Koyu’na Nasıl Gidilir?

Şehirhatları vapuruyla Burgazada’ya ulaştıktan sonra fayton ya da bisiklet kiralayarak Kalpazankaya’ya ulaşabilirsiniz. Yürüyerek ulaşmak da mümkün, ancak yorucu bir parkur olduğunu belirtmekte fayda var.

4. Bozdoğan Kemeri

blank

Birçok filme mekân olan Bozdoğan Kemeri, Roma döneminden kalan nadide eserler arasında yer alıyor. Asıl adı Valens Su Kemeri olan yapı, Roma imparatoru Valens tarafından MS 378 yılında tamamlanmış. Asırlar boyunca İstanbul’a su taşımış olan bu kemer, günümüzde bütün ihtişamıyla sapasağlam duruyor.

Kemerin yapımı İmparator Büyük Konstantin döneminde başladıysa da, Bizans İmparatoru Valens tamamladığı için onun adı verilmiş. Yapının büyük kısmı 626 yılında Avar Kuşatması esnasında yıkılsa da, ayakta kalan bölümleri hâlâ sağlam bir biçimde duruyor. Tarihi 1500 yıla uzanan bu eser, 20 metre yüksekliğiyle İstanbul’u tepeden izlemeye olanak sağlıyor.

Bozdoğan Kemeri’nde güneşin Haliç üzerinden batışını izleyebilirsiniz. Buraya çıkarken fotoğraf makinenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın. Harika manzaralar yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bozdoğan Kemeri’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Bozdoğan Kemeri, 50’den fazla İETT hattının güzergâhı üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda kemere yakın noktada tramvay ve metro hatları da bulunuyor. Kişisel aracınızla gelmeyi planlıyorsanız, Unkapanı’ndan Aksaray’a giden yolu takip ederek kemere kısa süre içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

5. Pierre Loti Tepesi

istanbulda gün batımı nereden izlenir

Eminim ki başlığı gören birçok kişinin aklına ilk olarak Pierre Loti Tepesi gelmiştir. Haliç’e nazır bir konumda yer alan tepe, adını Pierre Loti ismiyle tanınan Fransız yazar Julien Viaud’dan alıyor. Julien Viaud’un bir süre İstanbul’da yaşadığı ve sıklıkla bu tepedeki bir kahvehaneye geldiği biliniyor.

Pierre Loti, İstanbul’daki en güzel manzaralardan birine sahip. Özellikle haftasonları kalabalık olsa da, huzurlu hâlinden bir şey yitirmediğini söyleyebiliriz. İstanbul’da yaşayıp Pierre Loti’ye gelmemiş biri, çok şey kaybetmiş demektir. Nitekim güneşin Tarihi İstanbul Yarımadası üzerinde batışını izlemenin zevki paha biçilemez.

Eyüp Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Eyüp’ten kalkan Eyüp-Piyerloti teleferik hattı ile tepeye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla ulaşmak istiyorsanız, yine Eyüp üzerinden yol tabelalarını takip etmeniz gerekir. Pierre Loti’de ücretli bir otopark bulunuyor ve haftasonları burada yer bulmanın pek kolay olmadığını belirtmekte fayda var.

6. Haydarpaşa Garı

blank

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, turnesini “Haydarpaşa’da Gün Batımı” konseriyle bitirmişti. Haydarpaşa, tren hatlarının kaldırıldığı zamandan beri terk edilmiş bir görünüme sahip olsa da, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmediğini söylemek mümkün. Burada gün batımını izlemenin zevki de bambaşka…

Haydarpaşa’ya giren güneş ışığının, burada bir sanat eserine dönüştüğünü söyleyebiliriz. Garın granit zemini güneş ışığını yansıtıyor ve ortaya harika bir görünüm çıkıyor. Eğer fotoğraf sanatıyla ilgileniyorsanız, bu eşsiz manzara kesinlikle ilginizi çekecektir. Haydarpaşa’nın İstanbul‘da gün batımı manzarası izlenecek yerler arasında özel bir yeri var.

7. Otağtepe

blank

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne nazır bir yerde bulunan Otağtepe, adını İstanbul’un fethinden önce burada olan otağdan alıyor. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, buradaki bir ağacın dibine otağ yaptırır ve Rumeli Hisarı’nın inşaatını buradan takip eder. Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olan Otağtepe, bugün İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip.

Otağtepe’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı sosyal tesisler ile birlikte birçok kafe ve restoran bulunuyor. Ayrıca Ağva’ya kadar uzanan Beykoz Korusu da Otağtepe yakınlarında yer almakta. Güneşin batışını Boğaz manzarasıyla izlemek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Beykoz Otağtepe’ye Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

15M, 15KÇ, 15A, 14M ve 15ŞN numaralı İETT hatları Otağtepe’ye ulaşım sağlıyor. Ancak tepeye çıkmak için Otağtepe durağında indikten sonra 10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Sosyal tesisler, Kavacık Dörtyol durağına da yakın bir konumda yer alıyor. Kişisel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız, İstanbul Çevre Yolu/O-2 üzerinden tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

8. Karlık Bayırı

istanbulda gün batımı izlenecek yerler

Çiçekçi semtinde yer alan Karlık Bayırı, pek bilinen bir yer değil. Boğaz’a nazır bir yerde bulunan Karlık, aynı zamanda İstanbul Boğazı üzerinden göç eden kuşları izlemek için en uygun yerlerden biri. Boğaz’a bakan küçük yamaçtan İstanbul’un manzarasını ve gün batımını izleyebilir, burada bulunan kafeteryada oturarak çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Karlık Bayırı, şehir merkezine yakın olduğu hâlde nefes alınabilen sakin yerlerden biri. Yamaçta bulunan dürbün sayesinde Avrupa Yakası’nı ve Boğaz’ı yakından izleyebilirsiniz.

Üsküdar Karlık Bayırı’na Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Kadıköy Rıhtım’dan kalkan dolmuşlara binip Çiçekçi durağında inerek Karlık Bayırı‘na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Buraya ulaşmak için duraktan aşağı doğru yürümeniz yeterli olacaktır. 16D ya da Gebze-Harem minibüsleriyle de ulaşım sağlamak mümkün.

Harem durağında indikten sonra, caddenin karşısındaki merdivenlerden çıkmanız yeterli olacaktır. Buraya kişisel aracınızla gelmenizi tavsiye etmeyiz, çünkü küçük bir yer ve park problemi yaşama ihtimaliniz yüksek.

İstanbul’da günü batırdıktan sonra, sessiz sakin bir kafede zaman geçirmek isterseniz, İstanbul’da Kafa Dinlenecek Mekanlar yazımızdan bu tarz yerleri keşfedebilirsiniz.

İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlemek by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *