İstanbul’da Yapılacak Aktiviteler 2021

İstanbul‘u ziyaret edenler, ilk bakışta şehrin büyüklüğünü kavramakta güçlük çekebilirler. Özellikle yabancı ziyaretçiler, İstanbul’da yapılacak aktiviteler listesi hazırlarken seçeneklerin çokluğu sebebiyle hayrete düşerler.

Nüfusu 15 milyonu aşan bu mega şehirde, 24 saat boyunca süren bir hayat var. Şehrin bazı bölümlerinde gece saatlerinde sokaklar ıssızlığa bürünürken, diğer yerlerinde ise hareket sabaha kadar sürüyor.

İstanbul‘un enerjisini tam anlamıyla hissetmek için, akşam saatlerinde Beyoğlu, Beşiktaş, Ortaköy veya Kadıköy semtlerinde zaman geçirmek gerek. Zira tarihi eserlerin bulunduğu Sultanahmet, -Ramazan ayı haricinde- saat 23:00‘ten sonra sessizliğe bürünüyor.

Yazdıktan sonra gelen not: Şöyle bir bakıyorum da, İstanbul’da yapılacak şeyler listesi biraz uzun oldu. Bir seferde hazmedilecek bir yazı olmasa da, ara sıra dönüp bakacağınız bir kaynak ortaya çıkardığımı ümit ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.

istanbulda yapılacak şeyler
İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi

İstanbul Yapılacak Şeyler ve Aktiviteler

İstanbul’da yapılacak şeyler bol yürüyüş içeriyor. Bir turist rehberi olarak size tavsiyem, gezeceğiniz yerlere mümkün olduğu kadar arabasız gitmeniz. Bir şehri tanımanın en güzel yolu yürümektir. Özellikle Sultanahmet, Fener-Balat, Karaköy-Galata gibi semtlerin her sokağı tarih doludur. İstanbul’da yapacağınız aktivitelere arabayla giderseniz, keşfetmeniz gereken birçok ayrıntıyı kaçırabilirsiniz.

1. İstanbul’da Boğaz Turuna Çıkmak

istanbulda yapılacak değişik aktiviteler

İstanbul‘da sevgiliyle yapılacak en güzel şeylerden biri, İstanbul’da Boğaz turuna çıkmak. İstanbul Boğazı’nı tekne veya vapur ile gezmek söz konusu olduğunda, karşımıza iki seçenek çıkar.

Bunlardan biri Turyol teknesi ile 1,5 saat süren turlara katılmaktır. Turyol’un boğaz turu tekneleri Eminönü ve Üsküdar’dan kalkar. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne kadar devam ettikten sonra geri dönerler.

İkincisi seçenek ise Eminönü’nden kalkan Şehir Hatları’nın Özel Gezi Vapuru ile Anadolu Kavağı‘na gitmektir. Bu aktivite yaklaşık 6 saat sürecektir ve tüm gününüzü alır. Ancak Anadolu Kavağı’nda verilen 3 saatlik mola keyiflidir. Yoros Kalesi’ne tırmanalabilir ve deniz kenarında balık yiyebilirsiniz.

2. Sultanahmet’te Tarihi Eserleri Gezmek

istanbulda yapilacak etkinlikler

İstanbul’u ziyarete gelen yerli ve yabancı tüm ziyaretçiler, şehri keşfetmeye önce Sultanahmet‘ten başlarlar. Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi tarihi eserleri göz önüne aldığımızda elbette haksız da sayılmazlar.

Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmış olan Tarihi Yarımada‘nın en önemli yeri elbette Sultanahmet‘tir. Sultanahmet’te tarihi eserleri gezmek, İstanbul’da fotoğraf çekmek isteyenlere nefis instagram kareleri sunar.

3. Kapalıçarşı’da Alışveriş Yapmak

blank

Sultanahmet‘te gezintiye çıktıktan sonra, Kapalıçarşı‘ya gitmek ve günü alışveriş ile taçlandırmak adettendir. Kapalıçarşı, 1461 yılına kadar uzanan tarihiyle, adeta bir mıknatıs gibi insanları kendine çeker.

Sultanahmet‘in müzelerinde uzun kuyruklar bekleyen ve gün boyunca yorulan insanlar bile, Kapalıçarşı‘da alışveriş yapmak isteğine karşı koyamazlar. (özellikle yabancı turistler)

67 adet sokağı ve 3000‘den fazla dükkanı ile devasa bir tarihi eser olan Kapalıçarşı, geleneksel alışveriş tarzının günümüze kadar uzanan son temsilcisidir.

4. Mısır Çarşısı’nı Gezmek

blank

Eminönü Meydanı‘na gelmek ve Mısır Çarşısı’nı gezmek, İstanbul’da hafta sonu yapılacak en güzel şeyler arasındadır. Eminönü‘nün simgesi haline gelmiş Yeni Cami Meydanı, adeta San Marco Katedrali’nin avlusu gibi güvercinleri besleme noktasıdır.

Bölge ne kadar Mısır Çarşısı ile ön plana çıksa da, tarihi çarşıyı çevreleyen sokaklarda envai çeşit şey bulunabilir. Tekstil ürünlerinden, pastacılık malzemelerine; takı eşyalarından, oyuncaklara kadar her şeyin en ucuzu bu civarda bulunur.

Yeni Cami ne kadar heybetiyle ve konumuyla civarda en çok dikkat çeken tarihi eser olsa da, ara sokaklarda bir mücevher saklıdır. İznik Çinileri‘nin en güzel örnekleri ile süslü olan küçük ancak çok kıymetli Rüstem Paşa Camii‘ni görmeden bu bölgeden ayrılmayın derim.

5. Karaköy’de Cenevizlilerin İzini Sürmek

blank

Karaköy, Bizans döneminde Tarihi Yarımada‘nın karşı kıyısı olarak uzak bir yer olarak görülürmüş. O zamanlar iki yakayı birleştiren Galata Köprüsü de olmadığı için, Bizans halkı Beyoğlu‘na “Karşı taraf” anlamında gelen Pera adını vermiş.

Haliç‘in iki yakası arasında uzanan ve düşman gemilerinin içeri girmesini engelleyen büyük zincirin bir ucu Karaköy Limanı‘na bağlanırmış.

Bizans İmparatorluğu, Akdeniz ticaretinden aldığı vergiden büyük gelirler elde edermiş. Ancak denizcilik işlerini Ceneviz ve Venedik kolonilerinin mahir denizcilerine bırakmış. Konstantinopolis şehrine Asya’dan gelen kıymetli ipekler ve baharatlar, asırlar boyu Avrupa‘ya bu iki İtalyan kolonisi tarafından taşınmış.

Osmanlılar da bu sistemi bozmak istememişler ve İtalyan kolonilerine imtiyazlar vermişler. Asırlarca süren bu ticaretin merkez noktası ise Karaköy ve Galata mahalleleri olagelmiş. Karaköy’de Cenevizlilerin izini sürmek ve geçmişin kadim liman kentinin mirasını görmek halen mümkün.

6. Fener Balat Yürüyüşü Yapmak

istanbulda yapilacak aktiviteler

Fener ve Balat, son yıllarda popülerliği her geçen gün artan iki semt. Birbirine komşu olan bu semtler, birkaç saat sürecek bir yürüyüş turu ile rahatlıkla gezilebiliyor.

Osmanlı dönemi İstanbul‘unu en iyi şekilde yansıtan bu iki semtin, tarihi önemi oldukça büyük. Fener Balat semtleri, komşu sokaklarda bulunan Cami, Kilise ve Sinagogları ile İstanbul‘un mozaik yapısını temsil ediyor.

Geçmişte gayrimüslim Osmanlı vatandaşlarının ağırlıkta yaşadığı bu semtler, hatırı sayılır bir kültür mirasını barındırıyor. Fener Balat yürüyüşü yapmak, İstanbul’da hafta sonu yapılacak aktiviteler arasında başlarda gelir.

7. Boğaz’da Kahvaltı Etmek

blank

İstanbul Boğazı’nın hem Anadolu, hem de Avrupa kıyıları hafta sonları çok hareketlidir. İstanbul‘un oldukça geniş bir katılımcısı olan “Kahvaltı Kültürü”, hafta sonları kendini şehrin her yanında gösterir.

Şehrin Boğaz’a komşu olmayan Galata, Cihangir, Sultanahmet veya Kadıköy gibi noktalarında da harika kahvaltı imkanları olsa da; Boğaz’da kahvaltı etmenin yerini elbette tutamaz.

Avrupa Yakası‘nda Ortaköy, Bebek, Rumeli Hisarı en iyi kahvaltı mekanlarına ev sahipliği yapar. Buna karşılık Anadolu Yakası da Beylerbeyi, Çengelköy ve Anadolu Hisarı gibi güzide semtleri ve koruları ile karşı taraf ile tatlı bir rekabet içerisindedir.

8. Tarihi Türk Hamamına Gitmek

istanbulda yapilacak eglenceli seyler

İstanbul‘da turizmin 2000’li yılların başından itibaren çıkışa geçmesiyle, onlarca otel açıldı ve tarihi hamamlar restore edildi.

Son yıllarda bakımdan geçip turizme kazandırılan en güzel Türk Hamamı, Ayasofya‘ya komşu olan Haseki Hürrem Sultan Hamamı olarak göze çarpıyor. Sultanamet Parkı‘na komşu olan bu hamam, 16. Yüzyıl’da Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş.

Bunun haricinde Çemberlitaş, Cağaloğlu, Süleymaniye, Kılıç Ali Paşa ve Galatasaray Hamamları da, İstanbul’un tarihi hamamları arasında yer alıyor.

Yabancı turistler için tarihi Türk hamamına gitmek, İstanbul’da yapılacak eğlenceli şeyler arasında yer alıyor. Biraz tarihe ve mimariye merakınız varsa, siz de bu geleneksel atmosferin tadını çıkarmayı deneyebilirsiniz.

9. Ortaköy’den Bebek’e Yürümek

blank

Üst satırlarda İstanbul‘da Boğaz kıyısında kahvaltı etmekten bahsetmiştik. Hafta sonları İstanbul‘da yapılacak şeyler arasında, Ortaköy‘de bir kahvaltı edip; Bebek veya daha ilerideki Rumeli Hisarı‘na bir yürüyüş yapmak, en keyifli şeylerden biri olsa gerek.

Ortaköy ile Bebek arasında uzanan Arnavutköy, Boğaz kıyısında yapılacak yürüyüş ve koşu gibi aktivitelerin en keyifle yapılacağı parkur. Ortaköy’den Bebek’e yürürken, denizin hemen kıyısından Boğaz’ın taze havasını soluyarak köprüleri ve yalıları izleyebilirsiniz. Hatta balık tutanlarla beraber denizi seyre dalabilir ve harika instagram fotoğrafları çekebilirsiniz.

10. Teleferikle Pierre Loti Tepesi’ne Çıkmak

istanbulda sevgiliyle yapilacak seyler

Tarihi Yarımada’nın Sultanahmet, Eminönü ve Fener-Balat bölgelerini gezmenizi önermiştik. Şimdi biraz daha derinlere doğru gidip, Eyüp semtinden bahsedelim.

Eyüp’ün sırtlarında bulunan Pierre Loti Tepesi, İstanbul’da fotoğraf çekilecek en güzel yerler arasındadır. Teleferikle Pierre Loti Tepesi’ne çıkmak ise İstanbul’da sevgiliyle yapılacak aktiviteler arasında gelir.

İstanbul’un en kutsal Camii kabul edilen, Eyüp Camii de bu semtin sınırları içerisinde bulunur. Camiyi ziyaret ettikten sonra kısa bir otobüs veya taksi yolculuğu ile Miniatürk’ü de ziyaret edebilirsiniz.

11. Harbiye Açıkhava Konserlerine Gitmek

blank

Türkiye‘nin en ünlü sanatçılarının yaz konserleri verdiği Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, şehrin tam kalbinde konumlanıyor. Sertab Erener veya Tarkan gibi nice sanatçıların güzel şarkılarını, güzel bir bahar akşamında dinlemek büyük keyif.

Harbiye Açıkhava konselerine gittikten sonra İstiklal Caddesi’ne akabilir ve akşamınızı Nevizade veya Asmalı Mescit’te eğlenerek noktalayabilirsiniz. Açıkhava konserine gitmek, İstanbul’da akşam yapılabilecek aktiviteler arasında favoridir.

12. Galata Kulesi’ne Çıkıp Fotoğraf Çekmek

istanbulda arkadaslarla yapilacak seyler

Galata Kulesi‘ne çıkıp fotoğraf çekmek ve İstanbul’u 360 derece açıyla görmek, İstanbul’da yapılacak en güzel şeyler arasındaki sarsılmaz yerini halen koruyor.

Tarihi Yarımada‘nın yedi tepesini görebilme şansı tanıyan Galata Kulesi, Beyoğlu semtine ve Boğaziçi‘ne de kuşbakışı bakmanızı sağlıyor. Şayet kuleye güneşin çok güçlü olmadığı bir saatte çıkarsanız, nefis fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ayrıca Kuledibi olarak bilinen meydan da son yıllarda açılan harika kafelerle hareketlendi. Galata Kulesi çevresinde vakit geçirmek ve ara sokakları keşfe çıkmak, İstanbul’da mutlaka yapılması gereken şeyler arasında gelir.

13. İstiklal Caddesi’ni Keşfe Çıkmak

blank

İstiklal Caddesi, her yaştan insanın birbiriyle buluştuğu ve vakit geçirdiği bir yer. Son birkaç yılda yapılan çevre düzenlemeleri büyük tartışma konusu olsa da; İstiklal, hala çekim noktası olma özelliğini koruyor.

İstiklal Caddesi‘ni keşfe çıktığınızda, ana yoldan ayrılmak ve pasajlara girmek gerekiyor. İstiklal Caddesi‘nin ilk bakışta ilgi çekmeyen noktalarında, paha biçilemez tarihi eserler görmek mümkün. Bu caddenin Osmanlı döneminde Türkler tarafından Cadde-i Kebir, yabancılar tarafından ise Grand Rue de Pera olarak anıldığını da hatırlatmak gerek.

Osmanlı‘nın son yüzyılında (19. Yüzyıl) renklenen bu bölge, halen o dönemin kozmopolit yaşamının derin izlerini yansıtıyor. Bunu en iyi gördüğümüz yer ise İstiklal‘deki binaların ön cepheleri. Dikkatle baktığınızda, birçok farklı mimari üslubun birbirine karıştığını ve eşsiz bir ahenk oluşturduğunu fark edeceksiniz.

14. Çukurcuma Antikacılarını Gezmek

istanbulda yapilmasi gerekenler

Çukurcuma, Beyoğlu‘nun en kendine has semtlerinden biri. Nobel ödüllü Orhan Pamuk‘un Masumiyet Müzesi‘ne de ev sahipliği yapan semt, aslında en çok antika dükkanları ile meşhur.

Çukurcuma Caddesi boyunca sıralanmış olan Çukurcuma antikacılarını gezmek ve bütçenizin yettiği kadar alışveriş yapmak oldukça keyiflidir. Şayet fotoğraf çekmeye meraklı biriyseniz, burada harika hatıralar edineceğinize şüphe yok.

Çukurcuma ve komşu semti Cihangir; İstanbul’da yürüyüşe çıkmak için en güzel semtlerden. Ayrıca eğlenerek yorgunluğunuzu atmak için, günü Cezayir Sokağı‘nda noktalayabilirsiniz.

15. Bizans Dönemi Yapılarını Gezmek

istanbulda haftasonu yapilacak seyler

Romalıların İstanbul‘a ilk ayak basması, M.S. 195 yılında hüküm süren Septimus Severus dönemine kadar dayanır. M.S. 330 yılında İmparator Konstantin, İstanbul’u Roma’nın ikinci başkenti olarak ilan eder. Roma İmparatorluğu‘nun ikiye bölünmesinden sonra, Konstantinopolis (İstanbul’un eski adı) 1453 yılına kadar Doğu Roma‘nın (modern tarihte Bizans) başkenti olarak kalır.

1000 yıldan uzun bir süre Roma mimarisi ile yükselen şehirde, günümüze kalan önemli tarihi eserler var. Bizans eserlerinin çoğu 1204‘teki Latin İstilası sırasında tahrip edilmiş olsa da; Ayasofya Camii, Kariye Camii, Fethiye Camii, Zeyrek Camii gibi çok önemli tarihi yapıları halen gözlemlemek mümkün.

İstanbul‘un Sultanahmet, Fener-Balat, Vefa-Zeyrek gibi kadim semtlerinde, Bizans dönemi yapılarını gezmek ve harika fotoğraflar çekmek mümkündür.

16. İstanbul Camilerini Keşfetmek

blank

İstanbul’daki imparatorluk camilerinin, mimari açıdan ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Birincisi, Mimar Sinan‘ın yön verdiği “Klasik Dönem Mimarisi”, ikincisi ise Balyan Ailesi‘nin imzasını attığı “Modern Dönem Mimarisi”.

İstanbul’un Tarihi Yarımadası‘nda, yoğunluklu olarak klasik dönem mimari eserlerini görürüz. Örneğin Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Şehzade Camii, Fatih Camii gibi muhteşem Selatin Camileri; Osmanlı İmparatorluğu‘nun dorukta olduğu klasik dönemi yansıtır.

Buna karşılık, 18. Yüzyıl‘dan itibaren; Osmanlılar dünyadaki mimari akımlardan esinlenmiş ve Modern Mimari öğelerini kullanmaya başlamış. Nusretiye Camii, Ortaköy Camii, Dolmabahçe Camii, Beylerbeyi Camii gibi İstanbul Boğazı boyunca sıralanmış camilerde bu mimarinin izlerini sürebiliriz.

Elbette iki mimarinin birbirine bir üstünlüğü yoktur. İkisi de 500 yıl boyunca İstanbul‘da hüküm sürmüş bir kültürün izlerini taşır. Klasik Mimari, gösterişten daha uzak, sade ve hacimli yapıları tercih ederken; Modern Mimari, göz alıcı bezeme ve süsleme sanatlarına çok önem verir.

Dilerseniz, İstanbul’un en güzel camileri yazımızda, bu camilerin detaylarını inceleyebilirsiniz. İstanbul Camilerini keşfetmek, mimari üsluplarını incelemek ve içlerindeki asırlık çinilerin fotoğraflarını çekmek, İstanbul’da yapılacak değişik aktiviteler arasındadır.

17. Vapurla Adalar Gezisine Çıkmak

istanbulda yapilacak ilginc seyler

İstanbul’da hafta sonu yapılacak şeyler arasında, vapurla Adalar gezisine çıkmak ilk sıralarda geliyor. Siz de hafta sonu binlerce insanın yaptığı gibi Adalar‘a gidebilir ve sokakları şenlendirebilirsiniz.

Adalar içinde en popüler olanları Büyükada, Burgazada ve Heybeliada olarak göze çarpıyor.

Büyükada‘ya giderseniz, bisiklet kiralayıp tarihi sokaklarda pedal çevirmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca adanın en yüksek noktasındaki Aya Yorgi (St. George) kilisesine gitmek adettendir.

Burgazada ise Sait Faik Abasıyanık Müzesi ile meşhur bir yer. Müze-evde meşhur yazarın iç sesini duyacak kadar gizemli bir atmosfer var. Burgazada, ayrıca sakinliği ve kafeleri ile dikkat çekiyor.

Heybeliada‘ya giderseniz, adanın tepesindeki ormanda bulunan Heybeliada Ruhban Okulu‘na gidebilir ve yaşanmışlıkların izini sürebilirsiniz.

Yazının girişinde bahsettiğimiz boğaz turuna çıkmak ve şimdi değindiğimiz Adalar gezisine çıkmak, İstanbul’da yapılacak eğlenceli aktiviteler arasında ilk iki sırada.

18. Çamlıca Tepesi’nden İstanbul’u İzlemek

blank

Çamlıca Tepesi, İstanbul‘un seyrine doyum olmayan manzarasını en geniş açıyla görebileceğiniz yer. Çamlıca Tepesi’nden İstanbul’u izlemek ve güzel fotoğraflar çekmek; İstanbul’da yapılacak en iyi aktiviteler arasındadır.

19. Bağdat Caddesi’nde Alışveriş Yapmak

blank

İstanbul’da alışveriş yapmanın elbette birçok yolu var. Önceki satırlarda bahsettiğimiz üzere tarihi çarşıları ve çevresini de gezebilirsiniz, modern alışveriş merkezlerine de gidebilirsiniz.

Ancak İstanbul’da alışveriş merkezi gezmek için kapalı bir alana tıkılmak istemiyorsanız, kilometrelerce uzunluğunda bir alışveriş yeri olan Bağdat Caddesi’nde alışveriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Dünyanın en kaliteli markalarının bulunduğu Bağdat Caddesi, Anadolu Yakası‘nın kalbindeki konumuyla İstanbul’da alışveriş yapılacak yerler arasında sarsılmaz bir konuma sahip.

20. Nişantaşı’nda Butikleri Gezmek

blank

Moda tutkunları için İstanbul‘un en kaliteli butiklerinin olduğu Nişantaşı, çok önemli bir yer. Herhangi bir alışveriş merkezinde bulacağınız sıradan giysiler yerine, kendinize özel bir şeyler satın almak istiyorsanız; gideceğiniz yer Nişantaşı olsa gerek.

Türkiye’nin en önde gelen moda tasarımcılarının olduğu Nişantaşı’ndaki butikleri gezebilir ve modayı yakından takip edebilirsiniz. Nişantaşı ayrıca İstanbul’da kahvaltı edilecek veya kahve içilecek en güzel semtlerden biridir.

21. Avrasya Maratonuna Katılmak

blank

Avrasya Maratonu’na katılmak yerli ve yabancı spor tutkunları için vazgeçilmez bir şey. İki yakayı birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü’nün trafiğe kapandığı yegane gün olan Avrasya Maratonu, yayaların bir kıtadan diğerine koşarak geçmesini sağlıyor.

Avrasya Maratonu‘na İstanbulluların yanı sıra, yabancı atletler ve turistler de ilgi gösteriyor. İstanbul’da yapılacak en güzel etkinlikler arasındaki Avrasya Maratonu’nu, genç veya yaşlı herkese tavsiye ederiz.

22. Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri

blank

Tarihi Yarımada‘nın kalbi olan Sultanahmet yakınlarında her sene oldukça eğlenceli bir etkinlik düzenleniyor. Sultanahmet‘in Marmara Denizi‘ne açılan sur kapısı olan Ahırkapı‘da düzenlenen Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri, baharın gelişini kutlamak isteyen binlerce insanı kendine çekiyor.

Romanların müzikleri ve danslarıyla renk kattıkları bu etkinliğin, İstanbul‘da yapılacak en eğlenceli aktiviteler arasında olduğu muhakkak. Baharın gelişini müjdeleyen Hıdırellez Bayramı, Türkiye’nin hemen her yerinde coşkuyla kutlansa da, Ahırkapı Şenlikleri‘nin atmosferi bambaşka oluyor.

23. Kumkapı’da Rakı Balık Yapmak

blank

Kumkapı, Tarihi Yarımada‘nın en merkezi yerinde konumlanan eski bir semt. Sultanahmet‘e komşu olan Kumkapı’ya yabancı turistler de büyük ilgi gösteriyor. Onlarca milletten insanın bir araya geldiği Kumkapı‘da, akşam saatlerinde renkli bir ortam oluyor.

İstanbul‘da balık yemek için gidilecek en güzel yerlerden olan Kumkapı, sokak müzisyenlerinin güzel tınıları ile keyif veren bir atmosfere sahip. Kumkapı Balık Pazarı‘ndan restoranlara gelen taze balıklar, rakı eşliğinde neşeyle tüketiliyor.

Kumkapı’da rakı balık yapmak ve fasıl müziğinin keyfini çıkarmak, İstanbul’da arkadaşlar ile yapılabilecek en eğlenceli sosyal aktiviteler arasındadır.

24. İstanbul’un Doğasını Keşfetmek

blank

Şehirleşmenin her yeri kapladığı İstanbul’da, “doğa ile iç içe olmak” lafı biraz manasını kaybetmiş gibi duruyor. Ancak halen bize İstanbul’da olduğumuzu unutturacak kadar güzel doğal alanlar da mevcut. İstanbul’un doğasını keşfetmek için en güzel yerler Atatürk Arboretumu ve Yıldız Parkı.

Atatürk Arboretumu, yoğun şehir hayatından kaçmak isteyen İstanbullular için çölde vaha gibi bir yer. Arboretumda doğa ile iç içe bir yürüyüş yapmak ve harika fotoğraflar çekmek mümkün.

Yıldız Parkı ise Beşiktaş gibi şehrin en yoğun semtlerinden birinin tam ortasında duruyor. Parka girdiğiniz anda Beşiktaş’ın trafiğinden ve kalabalığından soyutlanıyorsunuz.

Parkta güzel bir yürüyüşe çıkmak ve üstteki gibi sincapları izlemek, İstanbul’da yapılacak en güzel aktiviteler arasında geliyor. Ben de üstteki fotoğrafı Yıldız Sarayı‘nı gezmek üzere parkın içinden geçerken çekmiştim.

25. İstanbul’un Plajlarında Güneşlenmek

blank

Plajda güneşlenmek deyince aklımıza gelen ilk yerin İstanbul olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Sağlık Bakanlığı‘nın, İstanbul’da denize girilecek yerler üzerinde yaptığı deniz suyu ölçümleri, birçok noktada yüzmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

İstanbul’un Şile, Kilyos, Riva ve Büyükada gibi yerlerinde oldukça dikkat çekici plajlar var. Plaj düzeni ve içinde yapılan aktiviteler ile Ege ve Akdeniz plajlarını aratmayan bazı mekanları keşfedebilir ve İstanbul’un plajlarında günleşlenmenin keyfine varabilirsiniz.

26. İstanbul’da Rakı Balık Yapmak

blank

İstanbul’da rakı balık yapmak, asırlardan beri süregelen bir gelenek. Osmanlı İstanbul’unun önceleri Haliç, sonra ise Boğaz kıyısı semtleri; ezelden beri birçok meyhaneye ev sahipliği yaptılar.

Osmanlı döneminde en ünlü meyhaneler, Rum meyhaneleriydi. İstanbul’un nüfusunun 3’te birinin gayrimüslim olduğu 19. Yüzyıl’da, meyhaneleri ile öne çıkan Kurtuluş, Pera (Beyoğlu) ve Balat gibi semtler vardı.

Bugün İstanbul’un en iyi meyhaneleri halen bu semtlerde konumlanıyor. Bu saydığım semtlerin haricinde Boğaz kıyılarındaki Beşiktaş, Arnavutköy ve Anadolu Yakası’ndaki Kadıköy’de de keyifli mekanlar var.

İstanbul’da Yapılacak Şeyler ve Aktiviteler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *