İstanbul Toplu Taşıma Haritaları

İstanbul’da toplu taşıma araçlarının başında Metro, Marmaray, Tramvay ve Vapur geliyor. Bu ulaşım araçları sayesinde İstanbul’un bir ucundan, diğer ucuna seyahat etmek mümkün. Raylı ulaşım sürekli olarak genişlediği için, İstanbul’un toplu taşıma haritaları da sürekli güncelleniyor.

Aşağıdaki satırlarda İstanbul’un metro, tramvay, marmaray ve metrobüs hatları ile ilgili güncel haritaları bulabilirsiniz. Bu toplu ulaşım haritaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yılda birkaç kez güncellenmektedir. Ben de bu haritaların en son halini yazıya iliştirdim.

Bu yazıda İstanbul’un toplu taşıma araçlarını tanıtmaya çalışacağım. İstanbul’un turistik noktalarına ulaşımı tarif ettiğim başlıkların altında; söz konusu haritaları PDF dosyası biçiminde bulabilirsiniz.

İstanbul Toplu Taşıma Haritaları 2021

İstanbul’da en çok kullanılan toplu ulaşım araçları Metro, Tramvay, Marmaray, Metrobüs ve Vapur olduğu için, aşağıdaki başlıklarda bunlardan bahsedeceğiz. İstanbul’da yaşayanlar elbette bu ulaşım araçlarının nasıl kullanıldığını az çok biliyor. Bu yazıda ise şehre dışarıdan gelen yerli turistlerin yolunu bulmasına yardımcı olacağız.

İstanbul toplu taşıma haritaları, İBB’nin resmi sitesinde var. Ancak sitedeki haritalarda derinlemesine bilgiler mevcut değil. Bu yazıda aynı metro haritalarını kullanarak detaya gireceğiz. Ancak bu detaylar daha çok turistik noktaları kapsıyor olacak. Faydalı olması dileğiyle yazımıza başlayalım.

1. İstanbul Metro Haritası

İstanbul Toplu Taşıma Metro Haritası

İstanbul Metro haritası üzerindeki hatlar, şehri ziyaret eden turistler için oldukça etkili bir ulaşım imkanı sağlıyor. İstanbul’da trafiği dert etmeden tarihi yerlere ve alışveriş merkezlerine ulaşmanın en kolay yolu, elbette metro kullanmak.

Elbette metro hatları tek başına yeterli değil. Ancak tramvay, füniküler ve marmaray ile desteklenen raylı ulaşım ağları; Sultanahmet, Taksim, Şişli, Üsküdar ve Kadıköy gibi turistik yerler arasında seyahati kolaylaştırıyor.

İstanbul’un metro haritasını PDF dosyası olarak bu linkten görüntüleyebilirsiniz. Bu harita İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmıştır ve kullanımı ücretsizdir.

M1a Yenikapı – Atatürk Havalimanı Hattı

M1a Yenikapı – Atatürk Havalimanı hattı, geçmişte turistler için çok önemli bir metro hattıydı. Atatürk Havalimanı ile Sultanahmet ve Taksim arasındaki bağlantıyı sağlıyordu. Havalimanından metro, tramvay ve füniküler aktarmaları ile Taksim Meydanı’na kadar ulaşmak mümkündü.

M1a metro hattı eskisi kadar çok kullanılmasa da, eski havalimanı bölgesindeki otellere ulaşım sağlaması açısından önemlidir. Yeşilköy, Bakırköy, Ataköy gibi semtlerde halen birçok 5 yıldızlı otel bulunuyor. Bu otellere ve onların çevresindeki alışveriş merkezlerine ulaşım sağlayan M1a hattı, Avrupa Yakası’ndaki birçok hattın kesişme noktası olan Yenikapı’dan başlar.

M2 Yenikapı – Hacıosman Metro Hattı

M2 Yenikapı – Hacıosman metro hattı, İstanbul’un en çok kullanılan metro hattıdır. Avrupa Yakasının ulaşım merkezi olan Yenikapı’dan başlayan bu metro hattı; Taksim, Levent ve Maslak gibi şehrin en önemli iş merkezlerine ulaşım sağlar.

M2 metro hattı, şehri ziyaret eden yerli veya yabancı turistler tarafından en çok kullanılan metro hattıdır. Çünkü Cevahir, Kanyon ve İstinyePark gibi İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri bu hat üzerinde konumlanır.

M3 Kirazlı – Olimpiyat – Başakşehir Hattı

M3 Kirazlı – Olimpiyat – Başakşehir metro hattı, İstanbul’un önemli yerleşim merkezlerinden Başakşehir’e ulaşım sağlıyor. İstanbullular tarafından sıkça kullanılan bu metro hattı, turistler tarafından çok kullanılmıyor.

Ancak İstanbul’un en büyük alışveriş merkezlerinden Mall of İstanbul’a gitmek isterseniz, bu metro hattı size faydalı olabilir. T1 Tramvay Hattı’nın son durağı olan Bağcılar’dan metroya binerseniz, İkitelli Sanayi Durağı’nda inebilir ve Mall of İstanbul’a giden servislere binebilirsiniz.

Bu metro hattı ayrıca İstanbul’un en büyük futbol stadı olan Olimpiyat Stadı’na da ulaşım sağlar. Uluslararası futbol müsabakası finalleri burada oynandığı için, bu metro hattını kullanmanız gerekebilir. Örneğin geçmişte Liverpool ile Milan arasındaki Şampiyonlar Ligi finali burada oynanmıştı.

M4 Kadıköy – Tavşantepe Metro Hattı

M4 Kadıköy – Tavşantepe metro hattı, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan en önemli toplu taşıma aracıdır. Anadolu Yakası’nın bir ucundan diğerine kadar ulaşım imkanı sağlayan M4, Sabiha Gökçen Havalimanı’na çok yakın olan Tavşantepe’de sonlanır.

İstanbul’da kalınacak yerler arasında en popüler semtler olan Beyazıt, Sultanahmet ve Sirkeci’den Marmaray aracılığı ile Kadıköy’e ulaşabilirsiniz. Beyazıt ve Laleli civarında kalanlar Yenikapı’dan Marmaray’a binebilir. Buna karşılık Sultanahmet, Sirkeci ve Eminönü gibi yerlerde kalanlar da Sirkeci Marmaray İstasyonu’ndan Ayrılık Çeşmesi’ne geçerek M4 bağlantısına ulaşabilirler.

Marmaray aracılığı ile Ayrılık Çeşmesi istasyonuna geldiğinizde karşınıza iki seçenek çıkar. Bunlardan biri Kadıköy yönüne gitmek ve Kadıköy Balık Pazarı’nın da olduğu Kadıköy çarşısına ulaşmak. Diğeri ise Tavşantepe yönünde devam etmek ve Anadolu Yakası’nın içlerine doğru ilerlemek.

Eğer Anadolu Yakası’nın en önemli alışveriş merkezlerini ziyaret etmek istiyorsanız, Tavşantepe yönüne doğru gitmek mantıklı olacaktır. Çünkü Akasya, Optimum, Palladium, Piazza ve Neomarin gibi AVM’ler M4 metro hattı üzerinde konumlanır.

M5 Üsküdar – Çekmeköy Metro Hattı

M5 Üsküdar – Çekmeköy metro hattı, üst satırlarda bahsettiğimiz M3 gibi, ağırlıklı olarak İstanbullular tarafından kullanılan bir hat. Bu hat üzerinde turistik noktalar bulunmuyor.

Ancak bu hat aracılığı ile İstanbul’un en eski AVM’lerinden biri olan Capitol’e ulaşmak mümkün. Altunizade’de konumlanan Capitol’de sinemaya da gidebilirsiniz.

Buna ek olarak M5 metro hattı ile ulaşılabilecek Ümraniye’de birçok kongre oteli bulunuyor. Yerli ve yabancı şirketlerin toplantılarının bir kısmı bu hat üzerindeki otellerde gerçekleşiyor.

M6 Levent – Boğaziçi Hisarüstü Metro Hattı

M6 Levent – Boğaziçi Hisarüstü metro hattı, İstanbul’un en önemli metro hattı olan M2’nin bir uzantısı olarak işlev görüyor. M2 aracılığı ile Levent’e gelenler, M6’ya aktarma yapıp Etiler’e veya Boğaziçi Üniversitesi’ne ulaşabiliyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul’un en köklü eğitim kurumlarının başında geliyor. İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını tepeden izleyen bir kampüse sahip olan üniversite, Osmanlı’nın son döneminde Robert Koleji olarak kurulmuştu.

M6 metro hattı aracılığı ile ulaşabileceğiniz Etiler, İstanbul’un en lüks semtlerinden biri. Burada İstanbul’un en eski AVM’lerinden biri olan Akmerkez bulunuyor. Ayrıca İstanbul’un en iyi restoranları arasındaki Nusr-et ve Papermoon da bu semtin sınırları içinde yer alıyor.

M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Hattı

M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı, İstanbul’un iş merkezlerinin bulunduğu Mecidiyeköy’den başlıyor. Şehrin en yoğun noktalarından biri olan Mecidiyeköy’den Avrupa Yakası’nın içlerine ilerleyen bu metro hattı, sizi şehrin Batı yönündeki çıkış noktası olan Mahmutbey’e kadar götürüyor.

Bu hat üzerinde de tarihi ve turistik noktalar yok. Ancak şehrin en büyük banliyölerinin bulunduğu semtlere bu metro hattı ile ulaşılıyor. Ayrıca İstanbul’un büyük kongre otellerinden bir kısmı yine bu hat üzerinde bulunuyor.

2. İstanbul Tramvay Haritası

İstanbul Tramvay Harita

İstanbul Tramvay haritası üzerinde üç tane önemli hat bulunuyor. İstanbul’u ziyaret eden turistler için çok önemli yerleri birbirine bağlayan tramvay hatları arasında, T1 kodlu hat öne çıkıyor. Çünkü T1 sayesinde İstanbul’un en önemli tarihi eserleri ve en popüler konaklama yerleri arasında ulaşım sağlamak mümkün.

T1 hattı üzerinde onlarca durak var. Ancak biz yalnızca şehri ziyaret edecek turistlerin ilgisini çekebilecek duraklardan bahsedeceğiz. Aşağıda sıraladığım duraklar birbiri ile komşu değil. Bu sebeple ilginizi çeken durakta inmek için haritayı incelemeniz daha sağlıklı olacaktır.

İstanbul’un tramvay haritasını PDF olarak bu sayfadan indirebilirsiniz. Bu harita İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmıştır ve kullanımı ücretsizdir.

T1 Kabataş – Bağcılar Tramvay Hattı

T1 Kabataş – Bağcılar tramvay hattı, şehrin yoğun yerleşim yerlerinden biri olan Bağcılar’dan başlıyor. Ancak şehri ziyaret eden turistler için en önemli duraklar, hattın Kabataş yönüne yaklaştıkça karşımıza çıkıyor. T1 tramvay duraklarından bahsetmeye ilk olarak Haseki Tramvay İstasyonu ile başlayalım.

Haseki Tramvay İstasyonu

Tarihi Yarımada’da alışveriş yapmak için asırlık çarşılar, sokaklar ve halk pazarları var. Buna karşılık, modern alışveriş merkezleri ise yok denecek kadar az. Sultanahmet’e yakın alışveriş merkezi arayanlar için en önemli seçenek olarak Historia AVM öne çıkıyor. Haseki Tramvay Durağı’nda inip, kısa bir yürüyüşle Historia’ya ulaşabilirsiniz.

Aksaray Tramvay İstasyonu

Aksaray Tramvay İstasyonu’nda inerseniz, şehrin en önemli metro bağlantı noktası olan Yenikapı’ya ulaşabilirsiniz. Yenikapı’dan Marmaray ile Anadolu Yakası’na gidilebilir. Veyahut M2 bağlantısı ile Taksim, Şişli, Levent ve Maslak gibi iş ve alışveriş merkezlerine ulaşılabilir.

Laleli ve Beyazıt Tramvay İstasyonları

Beyazıt tramvay istasyonunda inerseniz, İstanbul’un tarihi eserleri arasında yer alan Kapalıçarşı’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Beyazıt ve bir önceki istasyon olan Laleli’de, Tarihi Yarımada’nın en geniş odaya sahip otelleri vardır. Ekseriyetle butik otellerin olduğu Tarihi Yarımada’da ailecek kalmaya müsait süitler bu otellerde bulunabilir.

Sultanahmet Tramvay İstasyonu

Sultanahmet tramvay istasyonunda inerek; Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi İstanbul’un en önemli tarihi eserlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sultanahmet, İstanbul’da konaklamak için en çok tercih edilen semtlerden biridir.

Sirkeci ve Eminönü Tramvay İstasyonları

Sirkeci’de inerseniz, Marmaray’a aktarma yapabilirsiniz. Marmaray, İstanbul’un Anadolu Yakası’na geçişin en kolay yoludur. Ancak elbette tek seçene bu değil. Bir sonraki durak olan Eminönü’nde inerseniz, vapura binerek de Anadolu Yakası’nın en güzel semti olan Kadıköy’e ulaşabilirsiniz. Eminönü Tramvay Durağı aynı zamanda Mısır Çarşısı’na da çok yakındır.

Karaköy Tramvay İstasyonu

Bir önceki durak olan Eminönü ve Karaköy’ü birbirine Galata Köprüsü bağlar. Tramvay bu köprüden geçerek Tarihi Yarımada’yı terk eder ve sizi Modern İstanbul’a taşır. Karaköy, İstanbul’un kavşak noktalarından biridir. Ayrıca İstanbul’un Kruvaziyer Limanı olan Galataport da burada bulunur.

Kabataş Tramvay İstasyonu

Kabataş, T1 Kabataş – Bağcılar tramvay hattının son durağıdır. Bu durakta inerek F1 Füniküler bağlantısını kullanabilirsiniz. F1 sizi kolayca Taksim Meydanı’na ulaştırır. Kabataş’ta indiğinizde yan yana bulunan Beşiktaş’ın Vodafone Arena Stadı ve Dolmabahçe Sarayı 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

T2 Taksim – Tünel Tramvay Hattı

T2 Taksim – Tünel tramvay hattı, Taksim Meydanı ile Tünel Meydanı’nı birbirine bağlıyor. İki meydan arasındaki 1,5 kilometrelik mesafe, aynı zamanda İstiklal Caddesi’nin olduğu yer.

Yani aslında bu tramvayı kullanmak yerine İstanbul’un en önemli etkinlik ve alışveriş yolunu yürümeyi tercih edebilirsiniz. Zaten bu ulaşım aracını kullananlar, aslında bu mesafeyi katetmek için değil, 1800’lerden kalma bir nostaljiyi yaşamak için tramvaya biniyorlar.

T3 Kadıköy – Moda Tramvay Hattı

T3 Kadıköy – Moda tramvay hattı da aynı bir önceki T2 gibi nostaljik tramvayın hizmet verdiği bir rotadır. Ancak Kadıköy’den, Moda’ya çıkan eğimli sokakları katetmek için bazen faydalı olabilir. Kadıköy’ün Balık Çarşısı ve çevresini gezdikten sonra bu tramvaya binebilir ve Moda’da güzel bir kahve molası verebilirsiniz.

F1 Taksim – Kabatas Füniküler Hattı

F1 Taksim – Kabatas füniküler hattı aslında tramvay kategorisine girmiyor. Ancak ondan bu başlıkta söz ediyor oluşumuzun önemli bir gerekçesi var. Sultanahmet tarafından gelen ve Kabataş’ta sonlanan T1 Tramvay Hattı, Taksim Meydanı ile F1 aktarması sayesinde buluşuyor.

Şehri ziyaret eden turistlerin en çok seyahat ettiği iki nokta, Sultanahmet ve Taksim Meydanı oluyor. Bu sebeple Sultanahmet’ten İstiklal Caddesi’ne ulaşmanın en kolay yolunun T1 ile Kabataş’a gelip, sonra da F1 ile Taksim Meydanı’na çıkmak olduğunu söyleyebiliriz.

3. İstanbul Marmaray Haritası

İstanbul Marmaray Harita

İstanbul Marmaray haritası, bu toplu taşıma aracının İstanbul’u nasıl bir uçtan diğer uca katettiğini sarı renkle vurguluyor. İstanbul’un dışındaki Gebze’den başlayan Marmaray hattı, şehrin Marmara kıyıları boyunca devam ediyor ve Halkalı’da sona eriyor.

Bu yazıda İstanbul’daki turistik merkezleri referans aldığımız için, Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi (Kadıköy) ile Yenikapı arasında kalan kısmından bahsedeceğiz.

Geçmişte İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakaları arasında seyahat etmenin en garanti yolu vapurdu. Çünkü otobüsü kullandığınızda, köprüyü geçmenin ne kadar zaman alacağına asla emin olamazdınız.

İstanbul’un ulaşım araçları arasına eklenen Metrobüs ve Marmaray ile iki yaka arasında yolculuk yapmak da kolaylaştı. Sirkeci’den Marmaray’a binerek yalnızca 4 dakikada Üsküdar’a veya 8 dakikada Kadıköy’e (Ayrılık Çeşmesi) gidilebiliyor.

Şehri ziyaret eden turistler ağırlıklı olarak Taksim ve Sultanahmet’te konaklıyorlar. Sultanahmet civarında kalan biri için en yakın Marmaray durağı, Sirkeci’de bulunuyor. Taksim’den gelenler ise M2 Metro hattını kullanarak Yenikapı’ya gelebilir ve oradan Marmaray aracılığı ile Anadolu Yakası’na geçebilirler.

Bu arada İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanırken mutlaka İstanbulkart edinmeniz gerekiyor. İstanbulkart kullanımı ile ilgili İstanbulkart hakkında bilgi adlı yazımda daha çok detay bulabilirsiniz.

4. İstanbul Metrobüs Haritası

İstanbul Toplu Taşıma Haritası 2021

İstanbul Metrobüs haritası, açık kahverengi renkle işaretlenmiş. Anadolu Yakası’ndaki Söğütlüçeşme’den başlayan Metrobüs hattı, köprüden geçerek Avrupa Yakası’nın en uç noktalarından Beylikdüzü’ne kadar devam ediyor.

Beylikdüzü’nde şehri ziyaret eden turistlerin görebileceği bir tarihi eser yok. Ancak İstanbul’un en büyük fuar merkezleri orada olduğu için, bazen bu istikamette metrobüs kullanmaları gerekebiliyor.

Ancak Metrobüs’ün turistlere en çok fayda sağlayacağı konu, Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu gibi yerlerden Anadolu Yakası’na çok hızlı ulaşım sağlaması olacaktır.

İstanbul’un Mecidiyeköy, Şişli, Levent ve Maslak gibi semtlerinde birçok otel bulunuyor. Burada konaklayanların karşıya geçmesi için normalde Beşiktaş veya Taksim gibi ulaşım merkezlerine gitmeleri gerek. Ancak Metrobüs bu zorunluluğu ortadan kaldırıyor ve yolcuları kolayca Kadıköy’e ulaştırıyor.

Metrobüs kullanırken tek dikkat edilmesi gereken, işe gidiş-geliş saatlerinde çok yoğun olması. Sabah 7 ile 10 ve akşam 5 ile 8 saatleri arasında Metrobüs kullanmak oldukça zor. Ancak aşırı kalabalığın olduğu bu saatlerin dışında Metrobüs çok faydalı olabiliyor.

İstanbul’un Marmaray ve Metrobüs hatlarını da içeren toplu taşıma haritasını bu linkten PDF olarak indirebilirsiniz. Bu harita İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmıştır ve kullanımı ücretsizdir.

5. İstanbul Vapur Haritası

Istanbul Vapur İskeleleri Haritası

İstanbul vapur haritası, şehirdeki en güzel tarihi ve turistik noktaları içeriyor. Eminönü, Karaköy, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy gibi semtler arasında ulaşım sağlayan vapur, yolcularına harika bir nostalji yaşatıyor

Üst satırlarda bahsettiğim üzere eskiden iki yaka arasında en çok kullanılan toplu taşıma aracı vapurdu. Vapurlar yıl boyunca çalışır ve aşırı sis olmadıkça sizi hayal kırıklığına uğratmazdı.

Örneğin köprüden otobüsle geçerek Anadolu Yakası’na ne kadar zamanda gideceğinizi asla kesin olarak bilemezdiniz. Ancak vapurla Kadıköy veya Üsküdar’a en geç 20-25 dakikada varacağınızı bilirdiniz.

Zamanla Marmaray ve Metrobüs’ün sağladığı hızlı seyahat, vapuru bir alternatife dönüştürdü. Günümüzde İstanbullular olarak vapura keyif için biniyoruz. Elbette bunun için de acelemiz olmaması gerek. Lakin İstanbulluların telaşsız bir zamanı olmadığı için vapurlar da turistlere kaldı diyebiliriz.

Üsttdaki haritada bulunan numaralar şu vapur ve motor iskelelerini içeriyor: 1) Turyol Boğaz Turu, 2) Şehir Hatları Boğaz Turu, 3) Eminönü-Kadıköy (ve Üsküdar) İskelesi, 4) Karaköy-Kadıköy İskelesi, 5) Dentur Boğaz Turu, 6) Beşiktaş-Kadıköy (ve Üsküdar), 7) Üsküdar-Eminönü, 8) Kadıköy-Eminönü (ve Karaköy).

3 numaralı Eminönü, 6 numaralı Beşiktaş ve 8 numaralı Kadıköy iskelelerinden parantez içinde belirttiğim üzere iki ayrı yere vapur kalkıyor. Bu vapurlar Eminönü’nde ayrı iskeleye sahip iken, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise aynı iskelenin iki tarafından kalkıyor. Bunlara iki ayrı numara vermek yerine parantez içinde belirttim. Kafa karışıklığı olmasın diye de bu açıklamayı yazıyorum.

Ayrıca 1 numaralı Turyol, 2 numaralı Şehir Hatları ve 5 numaralı Dentur iskelelerinden İstanbul’da boğaz turuna çıkılabiliyor. Bu konuyla ilgili daha çok bilgi için İstanbul’da Boğaz Turu nasıl yapılır isimli yazıyı öneririm.

Vapur iskelelerini barındıran bu eski semtler, asırlık lokantaları ve sokak yemekleri ile meşhurdur. Eğer siz de damak tadınıza düşkünseniz, İstanbul’un Lezzetli Sokak Yemekleri isimli yazımı okuyabilir ve bu semtlerde gastronomik bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Konuyla İlgili Yazı Önerileri

İstanbul Toplu Taşıma Haritaları yazısında paylaştığım bilgileri tamamlayan bir yazı daha var. Eğer İstanbul’a bir seyahat planlıyorsanız, şehri tanımanızı kolaylaştıracak olan İstanbul Turist Haritası isimli yazıya da göz atabilirsiniz. Bu yazıda İstanbul’u ziyaret edeceklerin ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler bulunmaktadır.

Yazarın Notu

Bu haritaları bizlere sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim. Bu yazı tamamen gezginleri bilgilendirme amaçlıdır ve içinde reklam yerleştirme yoktur.

İstanbul Toplu Taşıma Haritaları by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *