İstanbul En İyi Meyhaneler 2021

İstanbul yalnızca şimdi değil, Osmanlı döneminde de meyhaneleri ile ünlü bir şehirdi. Osmanlı dönemi İstanbul nüfusunun 3’te 1’inin gayrimüslim halktan oluştuğunu ve Osmanlı’nın çok uluslu bir İmparatorluk olduğunu düşünürsek, İstanbul’daki meyhaneler binbir milletten insanın bir araya geldiği ve eğlendiği yerlerdi diyebiliriz.

İstanbul’un kozmopolit nüfusunu en iyi yansıtan semtler; Musevi, Rum ve Türk nüfusun iç içe yaşadığı Cibali, Fener ve Balat gibi semtler olduğu için, bu bölgenin meyhaneleri bir başka meşhurdu.

Günümüzde Osmanlı’dan bize miras kalan meyhane geleneği halen devam etmekte ve insanlar yine rakı ile hayatın zorluklarından bir nebze olsun kendini soyutlamaktadır.

Peki İstanbul’un en iyi meyhaneleri hangileridir? İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakalarında nerede meyhaneye veya fasıla gidilir? Bu yazının sorulara net bir cevap olmasını dileyerek başlayalım.

İstanbul Meyhaneleri

İstanbul’da En İyi Meyhaneler 2021

İstanbul’daki en iyi meyhaneler listemizde 17 tane meyhane var. Bu meyhanelerin bir kısmı İstanbul’un Avrupa Yakası (1 ile 11 arası), diğerleri ise Anadolu Yakası’nda (12 ile 17 arası) konumlanıyor.

İstanbul’un meyhaneleri ile meşhur Beyoğlu, Balat ve Kadıköy semtlerinden hem ünlü, hem de salaş meyhaneleri bir araya getirdik. Listenin size faydalı olması dileğiyle yazımıza başlayalım.

1. Latife Hanım Meyhanesi

istanbul eski meyhaneler

Cumhuriyet‘in ilk yıllarında yaşamış önemli kadınların resimleriyle süslü duvarları ve plaktan yükselen Türk Sanat Müziği şarkıları eşliğinde Beyoğlu’nda yer alan Latife Hanım Meyhanesi’nin tadını çıkartabilirsiniz.

Geleneksel Türk ve Kıbrıs mutfağının özel lezzetleri sunan meyhanede, kabak çiçeği dolması, hellim ızgara, balık salatası ve balık kokoreci gibi enfes mezeler tadabilirsiniz.

Latife Hanım Meyhanesi, İstanbul’da gidilecek en nostaljik meyhaneler arasında geliyor.

2. O Maestros Meyhanesi

Tarihi bir Rum meyhanesine gitmek istiyorsanız Arnavutköy‘de bulunan O Maestros Meyhanesi’ni denemelisiniz. Füme uskumru, Yunan salatası, yengeç bacağı salatası gibi O Maestros Meyhanesi’ne has soğuk mezeleri çok beğeneceksiniz.

Buna ek olarak özel soslu midye, kalamar tabağı, kabak kızartması ve taze balıkların sunumu tarihi bir Rum meyhanesine yakışır şekilde servis ediliyor. Yunan müzikleri ve boğaz manzarası eşliğinde meyhane keyfini tatlıyla tamamlayabilirsiniz.

3. Ege Rum Meyhanesi

Karaköy’de 200 yıllık bir Levanten binası olan Galata Apart Otel’in teras katında hizmet veren Ege Rum Meyhanesi lezzetli ve salaş bir mekandır.

Balığın az olduğu dönemlerde tavuk, ya da sucuk hâkî servis eden meyhanede mezeler mevsimsel olarak değişiyor. Ermeni pilakisi, topik, midye dolma… mezelerden sadece birkaçı. Rakı dışında Şirince yöresinde ‘Ege Rum Meyhanesi’ etiketiyle özel olarak üretilen şarapları da tercih edebilirsiniz.

4. Despina Meyhanesi

Kurtuluş Son Durak’ta yer alan Despina Meyhanesi’ni, Kurtuluş’ta (eski adıyla Tatavla) yaşayan Madame Despina 1946 yılında açmış.

Canlı müzik eşliğinde yazın açılan asma yapraklarının altındaki bahçesiyle, Madame Despina’nın spesyallerinden ciğer ve et kavurmayı tadabilirsiniz. Özel mezeleri ve sakin havasıyla Despina tam bir tarihi meyhane.

5. Akın Balık

istanbul salaş meyhaneler

İstanbul’un salaş ve lezzetli balıkçısı olarak yola çıkan Akın Balık, başlardaki kadar salaş olmasa da hizmete yine Karaköy’de ve Haliç manzarasıyla devam ediyor.

Enginar kalbi, humus, barbunya pilaki, kalamar salatası gibi klasik mezelerin özenle hazırlandığı Akın Balık; renkli ahşap masalarında salaş ve lezzetli balık keyfinin yıllardır sembolü.

Akın Balık, İstanbul’da rakı balık yapılacak en iyi yerlerden biri olma özelliğini halen koruyor.

6. Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi

blank

Bir İstanbul klasiği olan Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi, canlı müziği, onlarca çeşit mezesi, taze balıkları ile meyhane kültürünü sonuna kadar yaşatıyor.

Yaprak sarma, mideye pilaki, paçanga böreği, mantarlı kaşarlı çoban kavurma favorileri mezeler arasında yerini alıyor. Canlı fasıl izlenebilen meyhanede eski meyhane kültürünü sonunu kadar yaşayabilirsiniz.

7. Asmalı Cavit

istanbul avrupa yakası meyhaneler

Tiyatro afişleri, posterler, tablolarla süslediği duvarları ve birbirinden güzel mezeleriyle Asmalımescit’in vazgeçilmez meyhanelerinden biri Asmalı Cavit olarak bilinir.

Mezgit sotesi, pazı kavurması, acılı mezeleri, kiremitte işkembesi en çok dikkat çeken meze ve ara sıcaklardan. Ben balık sevmem diyorsanız ana yemekte köfteyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

8. Ney’le Mey’le

blank

Adı Can Yücel‘in Neyzen Tevfik için yazdığı bir şiirden esinlenerek konulan NEY’le MEY’le, Nevizade’nin en eski meyhanelerinden biri. Şakriye’den, kuşkonmaza, topikten, fesleğenli mezgite farklı damak tatlarına özel mezeler hazırlayan Ney’le Mey’le, Nevizade ruhunu 23 yıldır yaşatıyor.

9. Eleos Restoran

istanbul rum meyhaneleri

Yeşilköy ve Beyoğlu’nda iki şubesi bulunan Eleos Restoran, mavi masa örtüleri ve tasarımının her detayıyla sizi Ege’de hissettiriyor.

Mezelerin şık sunumu, dekorasyonu ve tabii ki menüsünün lezzetiyle birden fazla kez ‘en iyi meyhane’, ‘en iyi Rum meyhanesi’ ve ‘en iyi balıkçı’ seçilen Eleos Restoranı balık severler kesinlikle denemeli. Eleos, Beyaz Meyhane sloganıyla yoluna yıllardır başarıyla devam ediyor.

10. Yakup 2

Yakup 2 “Hayata Şerefe” sloganıyla 40 yılı aşkın süredir Asmalımescit’te hizmet veriyor. Yakup 2’yi, İstanbul’un meyhane klasiklerinden yapan başlıca şey, Rum ve Ermeni ustalardan meyhaneciliğin inceliklerini devralarak kuşaktan kuşağa aktarabilmiş olması.

33 yıldır aynı lezzeti bozmamak için aynı ustayla çalışan Yakup 2; zeytin ve kiraz ağaçları altında ferah ve geniş bir bahçeye sahip. Kuru börülcesi, tabule, tarama gibi soğuk mezeleri; yoğurtlu sıcak otları, sıcak soslu patlıcanı kesinlikle denemeye değer. Balığın yanı sıra çoban kavurması, pirzola gibi et seçenekleri de oldukça başarılı.

11. Agora Meyhanesi 1890

istanbul ünlü meyhaneler

Şarkılara konu olacak kadar nam salmış Agora Meyhanesi, günümüzde halen Balat semtinin kalbinde hizmet veriyor. Tarihi dokusu, renkli evleri ve televizyon dizileri sayesinde ününe ün katan Fener ve Balat semtleri, eski şan ve şöhretini geri kazanmaya başladı.

Agora Meyhanesi’nin hem Balat’ın meşhur Çıfıt Çarşısı‘ndan, hem de Haliç Sahili tarafından girişi bulunuyor. İstanbul’daki rakı ve meyhane kültürünün en önde gelen temsilcilerinden olan Agora Meyhanesi; Avrupa Yakası’ndaki meyhaneler arasında mutlaka listeye alınması gereken bir yer.

Yalnız Balat‘a giderseniz, semtte iki tane Agora Meyhanesi olduğunu unutmayın! Bir tanesi Balat Agora Meyhanesi, bir diğeri ise Agora Meyhanesi 1890 olarak geçiyor.

Adından da anlaşılacağı üzere tarihiyle meşhur olan Agora Meyhanesi 1890. Ancak öbür meyhanenin de foursquare ve zomato puanları çok yüksek. Bu sebeple ikisini de denemeye değer.

12. Güneşin Sofrası

istanbul anadolu yakası meyhane

Kadıköy’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesiyle komşu olan Güneşin Sofrası; hem bahçesinde, hem de tarihi binasının 2. katında misafirlerini ağırlıyor.

Kendine özgü ara sıcağı Güneş böreği ve kalamar dolması eksik olmayan Güneşin Sofrası’nda, asma yaprağında levrek ızgara oldukça lezzetli.

Soğuk meze menüsünde otlu mezelerden, atomlu köz patlıcana; muhammaradan, ahtapot salatasına kadar geniş seçenekler mevcut. Rakı dışında şarapla da mezeleri tadabilir, tarihi atmosfere sahip meyhanenin tadını çıkabilirsiniz.

13. Piraye Taş Plak

istanbul yeni nesil meyhaneler

Kadıköy’ün işlek sokaklarının arasında kendine sakin ve huzurlu bir yer edinmiş olan Piraye Taş Plak’ta ismine yakışır şekilde gramofondan yükselen taş plak sesi meyhaneyi sarıyor.

Asma altındaki geniş bahçede Ege ve Rum mezelerini layıkıyla sunan Piraye Taş Plak’ta, balıklı soğuk mezelerin yanında beyin ve dil söğüş de tadabilirsiniz.

Et, balık, tavuk sevenlere özel sıcak lezzetler sunan meyhane, özel Girit kavurma ve güveçte işkembe gibi spesiyaller ile dikkat çekiyor.

Piraye Taş Plak, İstanbul Anadolu Yakası‘ndaki en iyi meyhaneler arasında geliyor.

14. Samatyalı Moda Meyhanesi

Samatyalı Moda Meyhanesi, Moda Caddesi’nin başında Kadıköy Çarşı’nın gürültüsünden uzak bir meyhanedir. ‘Moda’da bir Samatyalı’ sloganıyla Bostancı’dan sonra, Moda’ya şube açan meyhanede ciğer, kuzu kavurma gibi lezzetlerle rakı keyfini birleştirebilirsiniz.

Samatyalı Moda Meyhanesi’nde balık ve deniz ürünleri bulunmuyor ama pek çok meyhanede olmayan Kulüp Rakı seçeneği mevcut.

Duvarlarını Yeşilçam oyuncularının süslediği meyhanenin, 2. katında eski sandıklar ve eski Rakı şişeleri dekor olarak yerini almış. Zeki Müren gibi Türk Sanat Müziği üstatlarının sesleriyle tamamlanan meyhane ortamında, hafta sonları Türk Sanat Müziği eserleri canlı olarak dinlenebilir.

15. İnciraltı Beylerbeyi

blank

Mezeleriyle eski meyhane kültürünü yaşatmayı başaran İnciraltı Meyhanesi, Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerinden Beylerbeyi’nde yer alıyor. 70 yıllık bir incirin altında eski İstanbul fotoğraflarıyla donatılmış kış bahçesinde meyhane keyfi yaşayabilirsiniz.

Midyeli lahana dolma, deniz börülcesi cacığı, beyinli gerdan, uskumru çirozu gibi sadece İnciraltı Meyhanesi’nde bulabileceğiniz soğuk mezelerin yanında; hurma kebabı, inciraltı köftesi, etli enginar kalbi de sadece bu meyhaneye özgü. Bitter çikolata eritilmiş helvanın yanında likörle ikram edilen Türk kahvesini içmeyi de unutmayın!

16. Cunda Balık

blank

Ayvalık’ın güzel adası Cunda’nın lezzetlerini İstanbul’a taşıyan Cunda Balık, 2003’ten beri misafirlerini ağırlıyor. Ege otları, taze lor, keçi peyniri gibi Ege’ye ve ada mutfağına özel lezzetlerin hepsini Cunda Balık’ta bulabilirsiniz.

70 çeşit mezeyi, Ayvalık’tan gündelik gelen taze balıklarla birleştiren menüsüyle, kendinizi Cunda Adası’nda bir meyhanede hissedebilirsiniz.

17. Mythos

istanbul en güzel meyhaneler

Haydarpaşa Tren Garı içinde yer alan ve tarihi atmosferiyle olduğu kadar mezeleri ile de tanınan Mythos, 2011 yılından beri hizmet veriyor.

110 yıllık tarihi Haydarpaşa Garı’nda yer alan Gar Lokantası’nı 2011 yılında devralan Cem Bişkin, sıcak ve soğuk Rum ve Ege mezelerini özgün lezzetleriyle birleştiriyor.

Narlı Mas piyazı, Urla ahtapot salata, Urla favası, fesleğenli salamura sardalya, deniz mahsullü kokoreç, fırında şarap soslu Ahtapot, Mythos’a özel mezelerden sadece bazıları…

Balık seçeneklerinin yanı sıra Bodrum çökertme kebabı, Ege usulü farfara köfte gibi özel et yemeklerinin malzemesi de Ege Bölgesi’nden geliyor.

Yazı Önerileri

Eğer bu yazı hoşunuza gittiyse, İstanbul’un diğer lezzetlerini keşfetmek için İstanbul’da Kokoreç Nerede Yenir veya İstanbul’un En İyi Kebapçıları yazılarımızı da tavsiye ederim.

İstanbul’da En İyi Meyhaneler by Serhat Engül

4 Comments Add yours

 1. blank Cumali says:

  Birkaçı dışında, pek de tutarlı bir liste olmadiği çok açık. Safa, Kuleli ve Karışma Sen gibi meyhanelerin olmaması sebebiyle inandırıcılığını yitiriyor. Ya İstanbul’u bilmiyorsunuz, ya da para alıyorsunuz bu sıralamadan…

  1. Merhaba Cumali Bey, hassasiyetinizi anlıyorum. Elbette herkes kendi sevdiği yerleri listelerde görmek ister. Bu organik bir liste ve zamanla ekleyip, çıkardıklarımız olacak. Önerilere de açığız. Bu hafta sizin tavsiye ettiğiniz yerleri inceleyip, uygun gördüklerimi ekleyeceğim.

   Sıralamada birinci ile sonuncu arasında bir üstünlük farkı yok. Takibi kolay olsun diye numara ekledik. Bu yüzden tutarlılık konusundaki fikrinize katılmıyorum. Yorumunuzun yapıcı kısmından faydalanacağım. Hoşça kalın.

 2. blank Baha says:

  Latife hn Meyhanesinin geçmişi ne kadardır?
  Kalkmış ilk sıraya koymuşsunuz!
  1895 yılında kurulmuş olan Yedikule Safa meyhanesinin listede olmaması büyük ayıp, Todori’nin olmaması tuhaf, Kumkapı’ dan Kör Agop’un olmaması, Nevizade’den Boncuk’un olmaması..
  Bakın bunlar kişiye göre değişkenlik gösterecek mekanlar değildir, bunlar “meyhane” dir.
  İlk önce bir araştırın meyhane nedir, ne değildir diye, sonra buraya çıkıp yazın lütfen.

  1. Merhaba Baha Bey, katkılarınız için teşekkürler. Tepkinizi biraz abartılı bulsam da yazıyı güncellerken verdiğiniz örnekleri göz önünde bulunduracağım. Şu sıralar başka projeler ile uğraştığım için bu yazıyı güncelleyemedim. Eksikler olduğunun farkındayım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *