İstanbul’da Kafa Dinlenecek Mekanlar

İstanbul’da yaşayan birçok kişi şehrin kalabalığından ve gürültüsünden şikâyetçi. Bu durumun restoranlara, kafelere ve diğer mekanlara da yansıdığını söyleyebiliriz. Gerçekten de bugün İstanbul’da yüksek desibelde müzik çalmayan ve kafa dinlenecek sakin bir yer bulmak oldukça zor.

Bu olumsuz tabloya rağmen, müşterilerine sessiz, sakin ve huzurlu bir ortam sunan mekanlar da var. Sizin için hazırladığımız rehberde, sessiz ve sakin bir ortamda vakit geçirebileceğiniz kafa dinlemelik mekanları bulabilirsiniz.

istanbulda kafa dinlenecek mekanlar
İstanbul’da Sakin ve Sessiz Mekanlar

İstanbul Kafa Dinlenecek Sakin Mekanlar

İstanbul’da kafa dinlenecek sakin mekanlar listemizde 23 tane kafe var. İstanbul’da mekanların çok hızlı açılıp kapanıyor olması, yazıyı da devamlı güncel tutmamızı gerektiriyor. Yazıyı son olarak güncellediğim 2020’nin Ağustos ayında kafelerin hepsinin halen faaliyette olduğunu görmek beni sevindirdi.

Covid-19 krizi nedeniyle birçok kafenin kapanmasından endişe etmiştim, ancak şimdilik böyle bir durum yok. İstanbul’da kaliteyi, sessiz ve sakin bir ortamla birlikte müşterisine sunan mekanlar çok kıymetli ve onları ayakta tutacak müdavimleri de çok.

1. Fahriye Kafe

İstanbul’da biraz kafa dinlemek için şehrin dışına çıkmanıza veya merkeze uzak sayfiye yerlerine gitmenize gerek yok. Moda’da yer alan Fahriye Kafe, size bu imkânı sunuyor.

Kafeteryanın menüsünde genellikle ev yapımı tatlılar ve kahve çeşitleri yer alıyor. Özellikle ev yapımı tatlıları mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Sadece burada yapılan Fahriye Tostu da denemeniz gereken lezzetlerden biri. Güzel bir menüye sahip olmakla birlikte, fiyatları da oldukça uygun.

Fahriye Kafe’de menüden dekorasyona kadar her şeyin müşteriyi evinde gibi hissettirmek üzerine tasarlandığını söyleyebiliriz. İstanbul’da ev yemekleri ve ev yapımı tatlı/börek çeşitleri sunan birçok mekân var ancak Fahriye Kafe, gerçekten bir ev gibi tasarlanmış, samimi bir mekân.

Sessiz bir ortamda kitap okuyup, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir mekân arıyorsanız, kütüphanesi de menüsü kadar zengin olan Fahriye’ye uğramalısınız.

2. Müzedechanga

Sakıp Sabancı Müzesi’nden (nam-ı değer Atlı Köşk) önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Müzenin içinde yer alan bu kafeterya da dikkat çekmeye değer.

Günün her saati için ayrı yemek sunumlarının bulunduğu Müzedechanga, özellikle kahve menüsünde İstanbul’daki birçok mekânda bulamayacağınız lezzetli çeşitlere yer veriyor. Fiyatlar da hâliyle biraz tuzlu, ancak burada vakit geçirmek için kesinlikle değer.

3. Kavanoz Kitchen

istanbulda kafa dinlemelik mekanlar

Kavanoz Kitchen, İstanbul’un popüler mekânları arasında yer alıyor. Ancak bu popülerliğine rağmen huzurlu havasını korumayı başarmış.

Arnavutköy’de yer alan Kavanoz Kitchen’ın mutfağında ahtapot, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra; et yemekleri, uykuluk ve mantı gibi Türk mutfağına özgü lezzetler de pişiriliyor. Tarihi bir villada yer alan bu mekân, ne kadar rağbet görürse görsün huzurlu ve sakin ortamını korumayı başarmış.

Fiyatların biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz, ancak bu mekânın sunduğu kalite göz önüne alınınca bu fiyatlar makul görünüyor. Mekânda lezzetli yemeklerle birlikte zengin ve çeşitli bir alkol menüsü de bulunuyor.

4. Backyard

blank

Etiler’de yer alan Backyard, İstanbul’un en sevilen brunch mekânlarından biri. Menüsünde hem dünya mutfağına hem de geleneksel Türk yemeklerine yer veriyor.

Bahçe içinde bir mekân olan Backyard, Etiler gibi hareketli bir yerde olmasına rağmen, huzurlu atmosferini korumayı başarmış. Haftasonları geç saatlere kadar açık olan bu mekânda; müsli, yulaf ezmesi, avokado gibi diyet yapanları da memnun edecek yemekler servis ediliyor.

Ancak burayı ayrıcalıklı kılan tek husus menüsü değil. Eğer İstanbul’da gün batımı manzarası izlenecek yerler şeklinde bir liste oluşturmamız gerekirse, Backyard kesinlikle ilk sıralarda yer alacaktır. Fiyatlar verilen hizmete göre oldukça uygun gözüküyor.

5. Müz

blank

Müz’ü ziyaret eden birçok kişi, Beyoğlu’nda böyle bir mekânın olmasına şaşırıyor. Antikacıları ve sanat galeriyle ünlü olan Çukurcuma’da yer alan Müz, Beyoğlu’nun hatta İstanbul’un en farklı ve karakteristik mekânları arasında yer alıyor.

Müz, esasında bitki dükkânı olarak açılmış bir yer. Ancak Müz’ün sahipleri burayı bir kafeteryaya dönüştürmüş ve Beyoğlu’na harika bir mekân kazandırmış. İçeri girer girmez kendinizi huzurlu bir ortamda bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Müz’ün menüsünde detox, yeşil ve siyah çaylarla birlikte, lezzeti kokusundan anlaşılabilen kahveler yer alıyor. Şehrin karmaşasından yorulduysanız ve uzaklara gidecek vaktiniz yoksa, Müz’e mutlaka uğramalısınız.

6. Nail Kitabevi Kafe

istanbulda sessiz sakin mekanlar

Osmanlı döneminde yapılan ahşap bir binada hizmet veren Nail Kitabevi Kafe, sakin bir yerde vakit geçirmek istiyorsanız kesinlikle uğramanız gereken bir yer.

Nail Kitabevi, standart bir menüye sahip ve dolayısıyla atıştırmalıklar için tercih edilebilecek bir mekân değil. Ancak kitap okuyup çalışabileceğiniz, sakin ve nezih bir yer.

Kuzguncuk’ta yer alan Nail Kitabevi & Kafe’nin fiyatları da oldukça uygun. Tüm bu özellikleri ile İstanbul’da kafa dinlenecek sakin yerler listesinde kendine üst sıralarda yer buluyor.

7. Fransız Kültür Merkezi

Fransız Konsolosluğu’na bağlı olan Fransız Kültür Merkezi, Taksim’de yer almasına rağmen sessiz ve huzurlu bir mekân olarak kalmayı başarmış. Yıl boyunca söyleşilerin ve etkinliklerin yapıldığı Fransız Kültür Merkezi’nin mütevazı bir kafeteryası bulunuyor.

Konsolosluğun bahçesinde yer alan bu kafeterya, İstiklal Caddesi‘nin gürültüsünden bunalan ve biraz nefes almak isteyen herkes için uygun.

8. SOLD Coffee

Beşiktaş’ta yer alan Sold Coffee, yeni bir mekân olmasına rağmen kısa sürede adını duyurmayı başardı. Bunun sebebi de şüphesiz farklı bir konsepte sahip olması. Sold, müşteriye istediği her şeyi satın alma olanağı sunan birkaç kafeteryadan biri.

Yani yalnızca menüde bulunanları değil, oturduğunuz sandalyeden gözünüze çarpan tablolara kadar gördüğünüz her şeyi satın alabiliyorsunuz. Buradaki eşyalar ve dekoratif aksesuarlar da genellikle üniversite öğrencileri ve ev hanımları tarafından yapılıyor.

Sold, yalnızca Beşiktaş’ın değil, İstanbul’un en sakin mekanları arasında yer alıyor. Buradaki koltuklara uzanıp dinlenebilir ya da huzurlu bir ortamda kahvenizi içip çalışabilirsiniz.

9. Böcek Kafe

blank

Hem karnınızı doyurup hem de huzurlu bir ortamda vakit geçirmek isterseniz, Kadıköy’de yer alan Böcek Kafe’ye uğramalısınız. Moda’nın dokusunu taşıyan mekânlardan biri olan Böcek Kafe, zengin ve ucuz bir yemek menüsüne sahip.

Menüsünde genellikle sosisli, hamburger, krep gibi aparatifler yer alıyor. Kahve menüsüne de göz atmanızı ayrıca tavsiye ederim. Böcek Kafe, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kafa dinlenecek en iyi yerler arasında.

10. MOC

blank

Nişantaşı’nda bulunan “Kahve Bakanlığı”, adına yakışır, zengin bir kahve menüsüyle hizmet veriyor. MOC’un menüsünde Kolombiya, Kenya, Peru, Panama gibi bölgelerden toplanan 12 farklı kahve çekirdeğiyle hazırlanan kahveler yer almakta.

Birbirinden lezzetli sıcak ve soğuk içeceklerin yer aldığı mekan, kitap okumak ve ders çalışmak için oldukça uygun. Ayrıca bu mekanı farklı kılan bir özellik daha var; evcil hayvan yasak değil.

Birçok kafeteryanın aksine, girerken üzerine çarpı atılmış kedi ve köpek figürleriyle karşılaşmıyorsunuz. Fiyatlar çok ucuz olmasa da, astronomik seviyelerde de değil. Nişantaşı’na yolunuz düştüğünde buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

11. Parodia Coffee House

blank

Beşiktaş’ta yer alan Parodia Coffee House, dekorasyonuyla göze çarpan mekânlardan biri. Burada beyaz ağırlıklı, göz yormayan ve dikkat dağıtmayan bir dekorasyon tercih edilmiş. Menüsünde ise özellikle tatlılar ve kahve çeşitleri göze çarpıyor. Ayrıca kahvaltı ve ev yemekleri konusunda da oldukça iyiler.

Öğrenciler ve çalışanlar için tasarlanmış bir mekân olduğunu tahmin etmek mümkün. Diğer yandan, kütüphanesi de en az menüsü kadar zengin.

12. Minoa

Minoa, küçük ve çok talep gören bir mekân olmasına rağmen, huzurlu ve dingin bir yer olmayı başarmış. Klasik kafeterya temasından farklı bir şekilde kitap-kafe konseptiyle hizmet veriyor.

Tatlı ve kahve menüsünde lezzetli çeşitlerin yer aldığı Minoa’nın yemekleri de oldukça iyi. Ancak tek handikapı, günün büyük bölümünde kalabalık olması ve yer bulmanın zor olması. Bu yüzden, erken saatlerde gitmeniz gerekebilir.

13. Polka Kafe

istanbulda kafa dinlenecek kafeler

Moda’nın sakin bir sokağında yer alan Polka Kafe, bir butik kafe olarak hizmet veriyor. Küçük bir mekân olmasına rağmen, zengin bir menüye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle vejetaryen ve vegan yemekleri tercih edenler için uygun bir yer. Mekânda genellikle Kelt müziklerinden ve caz şarkılarından oluşan bir playlist çalınıyor.

Hafta sonları burada yer bulmak zor olabiliyor, ancak bunun dışında genellikle sessiz ve dingin bir mekân olduğunu söyleyebiliriz. Buraya geldiğinizde fesleğenli makarnayı mutlaka denemelisiniz.

14. Cafe Lumiere

Adını fotoğraf makinesinin mucidi Lumiere Kardeşler’den alan Cafe Lumiere, oldukça farklı bir atmosfere sahip. Şirin bir bahçeye sahip olan bu kafeteryanın dekorasyonunda antika gramofon, fotoğraf makinesi gibi objeler kullanılmış.

İçeri girdiğiniz andan itibaren kendinizi huzurlu bir ortamda bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Cafe Lumiere’in vaadettiği tek şey farklı ve dingin bir atmosfer değil. Aynı zamanda iddialı bir yemek menüsüyle hizmet veriyor.

15. Şairler Kahvesi

istanbulda kafa dinlenecek yerler

Beşiktaş’ta yer alan Şairler Kahvesi’ne adım attığınız andan itibaren, kendinizi geçmişe yolculuk yaparken bulacaksınız. Nostaljik bir dekorasyona sahip olan Şairler Kahvesi, Şairler Parkı’nın tam karşısında yer alıyor.

1950’li yılların stiliyle döşenmiş kafeteryanın duvarını Cemal Süreya, Attila İlhan gibi şairlerin fotoğrafları ve şiirleri süslüyor. Ancak Şairler Kahvesi’nin iddialı olduğu tek konu sunduğu atmosfer değil.

Şairler kahvesi, İstanbul’da kahve içilecek en iyi yerler arasında geçiyor. Ayrıca, birçok mekânda bulunmayan Balkan Kahvaltısı da mekânın menüsünde yer alıyor.

16. Hatr-ı Kahve

Hazırladığımız listenin adı İstanbul’da az bilinen kaliteli mekanlar olsaydı şüphesiz ki Hatr-ı Kahve ilk sırada yer alırdı. Çengelköy’de bulunan Hatr-ı Kahve, klasik dekorasyonuyla oldukça farklı ve huzur verici bir atmosfere sahip.

Duvarlarını plakların ve antika eşyaların süslediği Hatr-ı Kahve, lezzetli kahve ve tatlılarıyla biliniyor. Ancak Belçika usülü hazırlanan sıcak çikolatasını özellikle denemelisiniz.

Kadıköy’deki Baylan ile birlikte İstanbul’daki en lezzetli sıcak çikolatanın yapıldığı yer olduğunu söyleyebiliriz.

17. Molla Aşki Terası

Balat’ta İstanbul manzarasına hâkim bir tepede yer alan bu Molla Aşki Terası, adını meşhur Osmanlı şairlerinden biri olan Molla Aşkî’den alıyor. Kafeteryanın bulunduğu tepeden, Topkapı Sarayı’ndan Haydarpaşa’ya kadar İstanbul’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Hatta havanın açık olduğu günlerde meşhur Asya Olimposu’nu (Uludağ) izlemek de mümkün oluyor.

Molla Aşki, ne İstanbul’da ne de dünyanın başka bir yerinde eşine rastlayamayacağınız bir mekân. Öyle ki buranın işletmecileri tavus kuşundan maymuna kadar birçok hayvan besliyor. Buna rağmen pek bilinen bir yer değil.

Mekanın hafta sonları dışında pek kalabalık olmadığını söyleyebiliriz. İstanbul’un manzarasını izleyerek huzur bulmak istiyorsanız Molla Aşki Terası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

18. Ahali 279

blank

Kentten uzak bir yerde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, Ahali 279 tam size göre. Sarıyer’in Kilyos semtinde yer alan Ahali, özellikle kahvaltı konusunda tercih edilebilecek bir mekân. Eşsiz bir konsepte sahip olan bu mekan, geniş ve yeşillikler içinde bir bahçede yer alıyor.

Burada leziz çeşitlerden oluşan Ahali Kahvaltısı’nı tattıktan sonra, yeşillikler içinde yürüyüşe çıkabilir, huzurlu bir ortamda vakit geçirebilirsiniz.

Ahali 279, aynı zamanda evlilik teklifleri için de tercih edilen bir yer. Akşam saatlerinde yapılan ışıklandırma, mekâna ayrı bir atmosfer katıyor. Sessiz ve dingin bir Pazar sabahı geçirmek istiyorsanız, arabanıza atlayıp Ahali 279’u ziyaret etmelisiniz.

Kilyos, İstanbul’un günlük hayatından yorulanlar için hem şehirden uzaklaşma imkanı tanıyor, hem de kafa dinlenecek mekanları ile huzur veriyor.

19. Avam Kahvesi

Taksim’in ara sokaklarından birinde yer alan Avam Kahvesi, kendini dekorasyonuyla ve konseptiyle fark ettiren, ikonik bir mekân.

Duvarları Yeşilçam filmlerinin ve eski Türk Pop albümlerinin afişleriyle süslü olan bu mekân, nostaljik bir biçimde dekore edilmiş. Üstelik gazoz konusunda zengin bir çeşitlilik sunan nadir mekânlardan biri.

Avam Kahvesi’nin menüsünde 20’ye yakın gazoz çeşidi yer alıyor. Niğde Gazozu’ndan Türkiye’nin ilk yerli gazozu olan Meltem’e kadar birçok farklı çeşidi tatmak mümkün.

20. Cafe&Shop

Kadıköy Rexx Sineması’nın bir üst sokağında yer alan Cafe&Shop, 2001 yılından beri aynı yerde hizmet veriyor. Sadece menüsüyle değil, dekorasyonu ve iç tasarımıyla da farklı bir mekân olduğunu söylemek mümkün.

Müdavimleri burayı genellikle “sonsuz kahvaltısı” ve tatlı çeşitleri için tercih ediyor. Ancak Kadıköy’ün işlek bir bölgesinde olmasına rağmen, sessiz ve dingin bir yer olma özelliğini koruyor. Buraya uğrayacak olursanız, Fransız tostunu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

21. Blum Coffee House

istanbulda kafa dinleme yerleri

Akaretler’de bulunan Blum House Coffee, oldukça farklı ve hoş bir dekorasyona sahip. Bilgisayarınızı kapıp çalışabileceğiniz, ya da gürültüye maruz kalmadan kitap okuyabileceğiniz bir mekân arıyorsanız, burası tam size göre.

Blum Coffee House, lezzetli kahve ve tatlı çeşitlerinin yer aldığı bir menüyle hizmet veriyor. Burada yapılan şekersiz ve unsuz tatlılar, diyet yapanlar için de oldukça uygun. Dışarıdan küçük bir mekân gibi görünse de, içeri girince kendinizi geniş ve ferah bir yerde buluyorsunuz.

22. Coffee Manifesto

Kadıköy Çarşısı‘nda yer alan Coffee Manifesto, lezzetli kahvesiyle ün yapmış mekânlardan biri. Makine kahvesinden hazzetmiyorsanız, buraya mutlaka uğramalısınız çünkü Coffee Manifesto, müşterilere kendi kavurdukları kahveyi servis ediyor.

Lezzetli kahveleri ve tatlı menüsüyle bilinen mekân, çalışanlar ve öğrenciler için de oldukça uygun. İşletme sahipleri, burada sakin bir atmosfer yaratmayı başarmışlar. Bu yüzden kafa dinlemek isteyenler için uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

23. Black Owl Coffee

Beşiktaş’ta yer alan Black Owl Coffee, hem dekorasyonu hem de menüsüyle fark yaratan bir yer. Buraya girer girmez kendinizi huzurlu bir ortamda bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Freelance çalışanların tercih ettiği mekânlar arasında yer alan Black Owl Coffee, göz yormayacak ve odaklanmanıza yardımcı olacak bir biçimde dekore edilmiş.

Kahve menüsü, bölgedeki birçok işletmeye göre oldukça uygun. Ayrıca burada servis edilen tatlıları da mutlaka denemelisiniz. Black Owl, İstanbul Kafa Dinlenecek Sakin Yerler listesinde önemli bir yere sahip.

İstanbul’da yapılacak şeyler ile ilgili daha çok bilgi için, İstanbul’da Yapılacak Aktiviteler yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Önerisi

Bu yazıyı beğendiyseniz, İstanbul’da gidilecek butik kafeler yazısı da ilginizi çekebilir. Bu ikinci yazının farkı, İstanbul’da az bilinen butik mekanları tanıtıyor olması.

İstanbul’da Kafa Dinlenecek Mekanlar by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *