İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul, gündelik hayatı ile yetişkinleri olduğu kadar, çocukları da yoruyor. Hafta sonlarında hem çocukların, hem de ebeveynlerin, birlikte kaliteli vakit geçirmeye ihtiyacı var. İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler yazısında, ailelerin birlikte keyifli zaman geçireceği yerleri listeledik.

Bu yazıda İstanbul’da çocuklarla yapılacak eğlenceli aktiviteleri, çocuklar için gezilecek tarihi ve turistik yerleri ve kültür-sanat içeriği olan müzeleri bir arada bulabilirsiniz.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler 2021

İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler listesi 10 ana başlıktan oluşuyor. Çocuklarla gidilecek eğlence merkezleri, tema parklar ve müzeleri kapsayan listemizi sıklıkla güncelliyoruz. Hafta sonu ailecek keyifli vakit geçirmek isteyenlere faydalı olması umuduyla yazımıza başlayalım.

1. Wondera

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

Aqua Florya’da eğlence ve konforu bir arada sunan Wondera, yaş ayrımı yapmadan hem küçük hem de büyük oyun tutkunlarına hitap ediyor.

Birçok oyun konseptini bünyesinde barındıran mekânda, Sega oyunlarından, buz hokeyine; basketboldan, araba yarışına kadar birçok oyun teması yer alıyor.

Wondera’nın en heyecan uyandıran alanlarından birini ise VR alanı oluşturuyor. Roller Coaster heyecanını sanal gerçeklik gözlüğü yardımı ile sunan mekân, misafirlerine hem fiziksel hem de görsel olarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

Aqua Florya Alışveriş Merkezi‘ndeki Wondera, İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında başı çekiyor. Modern çağın olmazsa olmazı olan dijital eğlence, Wondera‘da üst düzey bir kalitede sunuluyor.

2. İsfanbul

İstanbul'da çocuklar için gezilecek yerler

Ailece eğlence ve çocuklara eğlence gibi farklı konseptleri bulunan İsfanbul‘da (eski Vialand), çocuklarınızla pek çok aktiviteye katılabilirsiniz.

İsfanbul Tema Park’ta çocukların hem görerek, hem gezerek dünyayı keşfetmelerini sağlayan minik kaşifler, yüksekten korkmayan çocuklar için mini kule, mutlu tavukları ile çiftlik hayatını yansıtan neşeli çiftlik ve egzotik öğeleriyle safari tüneli, çocukların değişik bir gün geçirmelerini sağlıyor.

İsfanbul, 800 tema park arasından Avrupa’nın en iyi 8. tema parkı seçildi. Çocuklara yönelik tasarlanan birçok farklı aktivite bulabileceğiniz İsfanbul’un giriş katında, bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. 2500 metrekare alana kurulu Jungle İstanbul‘da balıklar, maymunlar ve kuşlar gibi yüzlerce egzotik canlı çocuklarınızı ve sizi bekliyor.

Yakın zamanda ismi Vialand yerine, İsfanbul olarak değişen Tema Park; İstanbul’da çocuklarla yapılacak aktiviteler arasında en başta geliyor.

3. İstanbul Oyuncak Müzesi

2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerini sergiliyor.

Anadolu Yakası‘nda tarihi bir köşkte yer alan müzede, Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve mezatlardan satın aldığı oyuncaklar sergileniyor.

Uzay Oyuncakları bölümünde, Ay’a ulaşma çabası; Tren Oyuncakları bölümünde ise Sanayi Devrimi, oyuncakların diliyle anlatılıyor. 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği müze, sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından dekore edilmiş.

İstanbul Oyuncak Müzesi, TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşmasının ilk kez Türkiye’de gerçekleşmesini sağladı. Bu vesileyle de Dünya Oyuncak Müzeleri Birliği‘nin kurulması konusunda öncü oldu.

İstanbul’a “Oyuncak Müzelerinin Başkenti” unvanını kazandıran müze, İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında başı çekiyor.

4. Rahmi Koç Müzesi

blank

Rahmi Koç Müzesi, geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin toplanması, korunması ve sergilenmesini amaçlıyor.

Atatürk bölümü, karayolu ve demiryolu bölümü, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar gibi koleksiyonların bulunduğu müzede, çocuklar eğlenerek öğreniyor.

Rahmi Koç Müzesi’nin kendine özgü atmosferinde yaşamaya devam eden Nostaljik Fenerbahçe Vapuru’nda çocuklar için özel doğum günü kutlamaları yapılabiliyor.

İstanbul’da çocuklarla gezilecek müzeler arasında ilk sırada gelen Rahmi Koç Müzesi, çocuğunuza unutulmaz bir gün geçirmeyi vaat ediyor.

5. Miniatürk

İstanbulda çocuklarla gezilecek müzeler

Haliç’in Sütlüce semtinde konumlanan Miniatürk’te, Türk tarihinden seçilen 134 mimari eserin, 1/25 oranında küçültülmüş maketleri yer alıyor. Bu sayede çocuklar Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapılarını bir arada görebiliyorlar.

‘Büyük Ülkenin Küçük Bir Modeli’ sloganıyla yola çıkan Miniatürk, aslında 15.000 metrekarelik bir açık hava müzesi.

Kompleksin içinde otopark, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, çocuk oyun parkı, gezi treni, masal ağacı, satranç tahtası ve labirent mevcut. Miniatürk’te ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesi ve eğlenirken öğrenmesi için gerekli her şey düşünülmüş.

Zamanlar ve mekânlar arası bir yolculuğa çıkan ziyaretçiler, yaklaşık 2500 yıl öncesine tarihlenen ve dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Halikarnas Mozolesi’ni görme imkânını da elde ediyor. Günümüze ulaşamayan mozolenin parçaları İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor.

6. İstanbul Akvaryum

İstanbulda çocuklar için eğlenceli aktiviteler

İstanbul Akvaryum‘u özel kılan şeyler; rengarenk ve küçük ama bir o kadarda zehirli kurbağalar, dünyanın en küçük timsah türü olma özelliğine sahip cüce kaymanlar ve birçok farklı canlı türüdür. İstanbul Akvaryumu, dünyanın kısıtlı bölgelerinde rastlanabilecek canlı ve bitki zenginliğiyle, Amazon’un atmosferini yaşatıyor.

Amazon Yağmur Ormanı deneyimi dışında, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz’den Pasifik’e uzanan 17 tema bulunuyor. Temaların içeriğinde kültürel, coğrafi ve mimari özellikler de dikkate alınmış. Ayrıca interaktif oyunlar, filmler ve görsel grafikler de yer alıyor.

4 bin metreküp su kapasiteli Ana Tank‘ın içerisinde 5 bin canlı yaşıyor. “Ana Tank” içerisinde köpekbalıkları ve vatozlar ile birlikte 30 dakikalık dalış yaparak çocuğunuzla birlikte sertifikanızı alabilirsiniz. Flyride Helikopter Turu ile çocuğunuz ile birlikte İstanbul’u helikopter simulasyonu ile gezebilirsiniz.

7. Forestanbul

blank

2014 yılında açılan ve orman içindeki bir macera parkı olan Forestanbul, her yaş grubundan insanların gün boyu kaliteli vakit geçirebileceği bir yer. Forestanbul, bunun da ötesine geçerek kendisini bir “Macera Şehri” olarak tanımlıyor.

12 oyun parkuruna ev sahipliği yapan Forestanbul; yüksek ip parkuru, tırmanma duvarı, dev salıncağı ile çocuklarla birlikte eğlenebileceğiz aktiviteler sunuyor. Pazartesi günleri hariç hizmet veren Forestanbul’un restoranında dinlenip, ailecek keyifle yemek yiyebilirsiniz.

8. Uçurtma Müzesi

İstanbul'da çocukla gidilecek yerler

Mehmet Naci Aköz’e adanmış olan Uçurtma Müzesi, Türkiye’nin tek uçurtma müzesi olma özelliğini taşıyor. Uçurtma Müzesi, 6 kıtadaki 33 ülkeden toplanan ve toplam 2500’ün üzerinde parçadan oluşan bir uçurtma koleksiyonuna sahip.

Müzeyi gezen 3 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler, uçurtma atölyesine katılarak kendi uçurtmalarını yapabiliyorlar. İstanbul’da çocuklar için gezilecek yerler arasındaki Uçurtma Müzesi, küçüklere 50’ye yakın geleneksel uçurtma modeli öğretebiliyor.

9. İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbulda hafta sonu çocuklarla gidilecek yerler

Beykoz’da bulunan İstanbul Kelebek Çiftliği’nde, dünyanın en sevilen yaratıklarından kelebeklerin arasında gezebilir ve onları doğal ortamlarında ziyaret edebilirsiniz.

Çiftlikte ilk olarak kelebeğin biyolojik yapısı ve “metamorfoz” konusunda bilgiler sunan 20 dakikalık sinevizyon gösterisi yapılıyor. Ardından rehber eşliğinde iklim kontrollü kelebek serasında gezinti başlıyor.

Burada kelebeğin yaşam döngüsüne birebir şahit olunuyor. Yumurta, tırtıl, pupa ve erişkinlik dönemlerinin her birini görmek mümkün. Renk renk uçuşan kelebekler, tropik bitkiler ve çiçekler arasında yürüyüş yapabilir, kelebeklerin üzerinize konmasına izin verebilirsiniz.

Nesillerini korumak ve kelebekler hakkında bilinçlendirmek için çocuklarınızla birlikte Kelebek Çiftliği‘nde vakit geçirebilir ve doğal ortamlarında nasıl beslendiklerini gözlemleyebilirsiniz.

10. Snowpark

İstanbul'da ailecek gezilecek yerler

İstanbul’un orta yerinde kayak ve kar keyfi yaşayabileceğiniz Snowpark’ta; ailecek snowboard ve snowtubing yapabilirsiniz.

Hem yaz, hem de kış mevsiminde kar eğlencesi imkânı tanıyan Snowpark’ta, giriş ücretine dahil olarak giysi ve ekipman veriliyor.

Profesyonel hocalardan ders alarak, kayak deneyiminizi artırabilir, ya da sıfırdan kaymayı öğrenebilirsiniz. Snowpark, İstanbul’da çocuklar için gidilecek eğlence merkezleri arasında ilk akla gelen yerlerden biri.

Yazı Önerisi

Bu yazıda “İstanbul’da çocuğumla neler yapabilirim?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Şayet İstanbul’da yetişkinlerin yapabileceği şeyleri okumak isterseniz, İstanbul’da yapılacak aktiviteler yazısına da göz atmanızı öneririm.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *