İstanbul’un En İyi Alışveriş Merkezleri

İstanbul’daki alışveriş merkezlerinin sayısı son yıllarda artış gösterdi. İstanbul’un hem Avrupa Yakası, hem de Anadolu Yakası’nda konumlanan şık AVM’ler açıldı. Bu alışveriş merkezlerinden her biri farklı özelliklere sahip. Bu yazıda İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri ve onların sunduğu hizmetleri listeledik.

İstanbul’da alışveriş deyince akla iki seçenek geliyor. Birincisi AVM’lerde alışveriş yapmak, ikincisi ise İstanbul’un caddelerini ve pasajlarını gezmek. Eğer alışveriş merkezleri ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ancak İstanbul’un tarihi caddeleri, çarşıları ve pasajlarında alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Caddeler isimli yazımızı da tavsiye ederim.

İstanbul’un En İyi Alışveriş Merkezleri 2021

İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri listemizde 18 adet başlık var. İstanbul’un hem Avrupa Yakası (1 ile 10 arası), hem de Anadolu Yakası’ndaki (11-18 arası) AVM’leri sırayla bulabilirsiniz.

Listedeki AVM’ler ekseriyetle İstanbul’un Mecidiyeköy, Şişli, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Maltepe ilçelerindeki alışveriş merkezlerinden oluşuyor.

İstanbul’daki en iyi AVM’leri seçerken büyük, şık ve lüks olanlara yer verdiğimiz gibi; küçük, sakin ve ucuz olanlara da yer ayırdık. Çünkü ihtiyaca göre ikisi de gerekli olabiliyor. Keyifli okumalar ve iyi alışverişler dilerim.

1. Ataköy Galleria AVM

Türkiye’nin ilk büyük alışveriş merkezi olan Ataköy Galleria AVM, 1988 yılından beri Bakırköy ilçesinde hizmet veriyor.

İstanbul’un her noktasından insanların tercih ettiği bu AVM, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Fuarı’ndaki yarışmada 1989 yılında “En iyi mimari tasarım”, “Detaylı düşünülmüş proje”, “Hızlı inşaat ve farklı özellikler taşıyan merkez” ve “En iyi shop mix” ödüllerini almış.

Alışveriş keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz Galleria’da vizyondaki filmleri izleyebileceğiniz sinema salonlarının yanı sıra, söyleşi gibi etkinlikler de düzenleniyor.

2. İstanbul Cevahir AVM

İstanbuldaki en büyük alışveriş merkezleri

Avrupa’nın 2, dünyanın 8’nci büyük AVM’si olan İstanbul Cevahir AVM, 2005 yılından beri Mediciyeköy-Şişli bölgesinden bolca ziyaretçi çekiyor.

İstanbul’un en turistik noktası olan Taksim’den metro aracılığı ile AVM’nin içerisine kadar gidilebiliyor. Ulaşımı oldukça kolay olan İstanbul Cevahir AVM, son yıllarda sadece İstanbullular tarafından değil turistler tarafından da fazlasıyla ilgi görüyor.

200’den fazla mağazanın yanı sıra 6 katından ikisini yeme-içmeye ayıran AVM’nin; ayrıca en alt katında, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli eğlence alanları da yer alıyor.

Sinema salonlarının yanında, İstanbul Devlet Tiyatroları’nın Cevahir Sahnesi de, AVM’nin tiyatroseverlerin uğrak noktası olmasını sağlıyor.

3. Profilo Alışveriş Merkezi

Profilo Alışveriş Merkezi, Cevahir ve Kanyon gibi devasa AVM’ler ile büyüklük açısından kıyaslanamazsa da; Mecidiyeköy tarafında çalışan, yaşayan ve yolu Şişli’den geçenler için önemli AVM’ler arasında yerini alıyor.

Özel bir tiyatro sahnesine de ev sahipliği yapan AVM’nin içinde çeşitli mağazalar, zincir bir süpermarket ve kahveciler yer alıyor. Sakin alışveriş merkezlerini seviyor ve güzel bir yemeğin ardından alışveriş yapmak istiyorsanız Profilo AVM’yi tercih edebilirsiniz.

4. Kanyon

İstanbulun en ünlü alışveriş merkezleri

Açık alan AVM’lerinin öncüsü olan Kanyon, hem farklı atmosferi hem de lüks markalarıyla dikkat çekiyor. Metroyla direkt kapısına kadar ulaşım sağlanabilen Kanyon’da, sinema ve tiyatronun dışında düzenlenen konserler ve çeşitli festivaller eğlenceye farklı renkler katıyor.

Kanyon, Türk ve İtalyan lezzetlerine imza atan restoranlarıyla da; hem öğle yemeklerinin, hem de iş çıkışı buluşmalarının popüler uğrak noktası.

5. İstinye Park

İstanbulun lüks ve pahalı alışveriş merkezleri

280 farklı mağazası, açık ve kapalı mekanları ile fark yaratan İstinye Park, 2007’den beri hizmet veriyor. İstinye Park AVM, Türkiye’ye ilk kez giriş yapan birçok lüks firmanın dükkanlarına da ev sahipliği yapıyor.

İstinye Park, cam tavanları ve açık yeşil alanlarıyla gün ışığını yakalayarak ferah bir atmosfer sunuyor. Çeşitli kurumlar tarafından “Yılın En İyi AVM’si” gibi ödüllere layık görülen İstinyePark’ta spor merkezi ve sinema salonları da bulunuyor.

Eski mahallelerin ruhunu taşıyan Pazar Yeri’ndeki 20 küçük dükkanıyla, gurme zevklere de hitap eden AVM; sağlık, spor, lezzet, eğlence ve alışverişi bir arada sunan konseptiyle dikkat çekiyor.

6. Mall of Istanbul

blank

Ofis, rezidans ve oteliyle bir bütün olan Mall of İstanbul, İstanbul’un gelişen noktalarından Başakşehir’de yer alıyor. Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi sloganıyla 2014’te açılan Mall of Istanbul’da 350 mağaza bulunuyor.

“İstanbul 7 Tepe” konseptinden esinlenerek tasarlanan AVM’de; Sultanahmet, Taksim ve Yıldız Parkı’nın mimari detaylarına yer verilmiş.

Dünya mutfağından lezzetler sunan Gusto MOİ, tiyatro oyunlarına ve konserlere ev sahipliği yapan MOİ Sahne ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapan MOİ Sanat, size alışverişin yanında bir kültür-sanat deneyimi de sunuyor.

AVM’de ayrıca Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence parkı olan MOİPark ve sinema salonlarından oluşan Cinetech isimli bölümler de var.

Mall of İstanbul, sunduğu zengin olanaklarla İstanbul’da gezilecek en iyi alışveriş merkezleri arasında dikkat çekiyor.

7. Marmara Forum

İstanbulun ucuz alışveriş merkezleri

Çocuklar için özel etkinlikler düzenleyen Marmara Çocuk Kulübü’nün etkinlikleriyle renklenen Marmara Forum, şehrin içindeki en iyi AVM’ler arasındaki yerini koruyor.

Türkiye’deki ilk konsept hipermarketi de içinde barındıran Marmara Forum’da, yetişkinlere hitap eden yerli ve yabancı pekçok markayla birlikte çocuklara Özel Çocuk Sokağı da yer alıyor.

8. Forum İstanbul

blank

Dünyaca ünlü markaları bir araya getiren, İstanbul Sea Life Akvaryumu ile gezilmeye değer bir deneyim sunan Forum İstanbul, önemli ev dekorasyon, yapı market ve spor mağazalarına da ev sahipliği yapıyor.

Forum İstanbul, Avrupa’nın en büyük köpekbalığı ailesine sahip olan İstanbul Sea Life Akvaryum’un yanı sıra, Türkiye’nin ilk Legoland Discovery Center’ını da bünyesine kattı.

Ahtapot Eğlence Merkezi, Flyride Helikopter Turu Simülasyonu oyun alanı gibi aktivitelere sahip olan Forum İstanbul, İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor.

9. City’s Nişantaşı

İstanbul Avrupa Yakası Alışveriş Merkezleri

Nişantaşı’nın göbeğinde yer alan City’s Nişantaşı, İstanbul’un en şık AVM’leri arasında geliyor. City’s, AVM’lerde son yıllarda moda olan “mahalle katı” konsepti ile gurmeleri de unutmuyor. Ulusal ve uluslararası markaları barındıran alışveriş merkezi, Nişantaşı’nın tarihi atmosferiyle bütünleşiyor.

Sinema ve spor salonlarıyla da yaşam alanı oluşturan City’s Nişantaşı, açıldığı günden bu yana hem konumu hem de mağazalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

10. Akmerkez

blank

Etiler’de 1993 yılında açılan ve İstanbul’un ilk alışveriş merkezlerinden biri olan Akmerkez, önemli kuruluşlardan yaklaşık 40 ödüle sahip bir AVM.

Her geçen sene farklı etkinliklere imza atan Akmerkez’in terasında hizmete giren Frozenland isimli buz pisti de fark yaratıyor.

İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki en iyi alışveriş merkezleri arasında olan Akmerkez, aynı zamanda bir iş merkezi ve rezidans özelliği taşıyor.

Kültür-Sanat etkinlikleri ile de dikkat çeken Akmerkez’de, Macbeth ve Madame Butterfly gibi opera eserlerini de izleme fırsatı bulabilirsiniz.

11. Capitol Alışveriş Merkezi

İstanbul Anadolu Yakası Alışveriş Merkezleri

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en eski AVM’lerden olan Capitol Alışveriş Merkezi, 25 yıldır İstanbulluları önemli markalarla buluşturuyor.

Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından 2006 yılında “Yenilenen Alışveriş Merkezleri” dalında ödül de alan Capitol, Üsküdar ilçesinin Altunizade semtinde bulunuyor.

Capitol, baştan tasarlanmış olan yeme-içme kısmı The Loft ve Spectrum Cineflex sinema kompleksi ile ilgiyi taze tutmaya devam ediyor.

12. Optimum Outlet

İstanbuldaki Outlet Alışveriş Merkezleri

E5 Karayolu’nun Yenisahra mevkiinde bulunan Optimum Outlet; teknolojiden, evsel ihtiyaçlara kadar alışveriş yapabileceğiniz tüm bölümlere sahip. Aktiviteleri ile de ön plana çıkan Optimum, 500 metrekareden büyük bir buz pistini içinde barındırıyor.

İsminden anlaşılacağı üzere Outlet odaklı olan Optimum, eğlenceyle alışverişi bir araya getiriyor. 2500 kişilik bir yeme-içme alanına sahip olan Optimum, açık ve kapalı kullanım alanlarıyla keyifli vakit geçirmenizi teminat altına alıyor.

13. Tepe Nautilus

blank

Tepe Nautilus, Kadıköy’ün merkezinde yakın bir konumda; alışveriş, eğlence, yemek ve sinemayı bir araya getiriyor.

En üst katının büyük kısmı yemek bölümü olan Acıbadem Tepe Nautilus AVM’de, bazı restoranların kendilerine özel oturma alanları da mevcut.

Spor salonu, bowling ve sinema da barındıran Tepe Nautilus, aynı zamanda ev ve elektronik alışverişleri için de geniş seçeneklere sahip.

Açık alanı bulunan yeme-içme mekanlarına sahip olan Tepe Nautilus, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en iyi alışveriş merkezleri arasında geliyor.

14. Palladium AVM

blank

Aynı ismi taşıyan Palladium Tower iş merkeziyle karşı karşıya bulunan Palladium AVM, ferah iç tasarım ve ofis katlarıyla tam bir iş merkezi havasına sahip.

Palladium, Batı Ataşehir’de bulunmasına rağmen İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki birçok noktadan görülebilen bir konuma sahip.

Yemek kısmı bir alanda toplanmış olsa da, alışveriş merkezinin farklı noktalarına serpiştirilmiş olan kafeler, ziyaretçilerin keyfini tamamlayacak nitelikteler.

Palladium, bünyesinde topladığı birçok lüks marka ile Kadıköy’ün en iyi alışveriş merkezleri arasında ilk sıralarda geliyor.

15. Emaar Square Mall

blank

Dubai merkezli gayrimenkul grubu Emaar’ın ismini taşıyan Emaar Square Mall, açık ve kapalı alışveriş bölümlerini geniş bir alanda bir araya getiriyor.

Çamlıca Tepesi’ne yakın bir konumdaki Ünalan’da kurulan Emaar Square Mall, farklı bir mimari konsepte sahip. Emaar, lüks bir AVM olarak, dünyaca ünlü markaların üst seviye mağazalarını İstanbullular ile buluşturuyor.

Ayrıca kendi konser alanı bulunan alışveriş merkezinde, 15 salonu ile toplam 2.400 koltuk kapasiteli bir de sinema kompleksi mevcut. Emaar Square Mall içinde modern ve geleneksel mutfakları harmanlayan bir yemek alanı da mevcut.

16. Kozzy AVM

blank

Kadıköy’ün Kozyatağı semtinde bulunan Kozzy AVM, İstanbul’un küçük ama popüler alışveriş merkezlerinden biri. Kozzy, Minibüs Caddesi ile Kozyatağı Metro İstasyonu‘nun tam ortasında kalıyor.

Her iki taraftan da yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşılabilen AVM’nin içinde Kadıköy İlçe Meclis Binası, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatro Sahnesi, 9 salonlu bir sinema, açık hava terasları ve 58 mağaza bulunuyor.

Dört katlı AVM’nin odağında alışverişin yanı sıra kültür-sanat etkinlikleri ve keyifli vakit geçirmek isteyen çocuklu aileler var. Kozzy, sitelerin çok yoğun olduğu bir alanda hizmet veriyor ve çevresine pratik alışveriş imkanı sağlıyor.

17. Akasya

İstanbul en iyi AVMler

Devasa bir alana kurulmuş olan Akasya, E5 ile Tem Çevreyolu kesişiminde önemli bir alışveriş merkezi ve yaşam alanı olarak ön plana çıkıyor.

Hem yetişkinler, hem de çocuklar için birçok aktivite sunan Akasya Acıbadem; Akasya Park ile de, İtalya’da peyzaj mimarisi ödülünü aldı.

Kültür sanat etkinliklerini 2016 yılından beri “Akasya Kültür Sanat” markası adı altında düzenleyen AVM, Direklerarası Seyirci Ödülleri 2017 En İyi Yeni Mekan Ödülü’nün de sahibi.

18. Viaport

blank

Türkiye’nin outlet konseptli en büyük AVM’si Viaport, Anadolu Yakası’nda Sabiha Gökçen Havalimanı yolu üzerindeki devasa yapısı ile 2008 yılından beri dikkatleri çekiyor.

Viaport, içinde bulunan zeytin ağaçları, mevsim çiçekleri, göleti ve meydanlarıyla açık hava konseptinin hakkını veriyor. AVM’nin ön tarafında bulunan 24 farklı bölümden oluşan büyük eğlence merkezi hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekiyor.

Outlet mağazaları, yeme-içme mekanları, sinema salonları ile ‘Yılın En İyi Outlet AVM’si’ ödülü de bulunan Viaport, içindeki özel zinciri ve lüks konut projesi ile Anadolu Yakası’nın önemli yaşam merkezleri arasında yer alıyor.

İstanbul En İyi Alışveriş Merkezleri by Serhat Engül

2 Comments Add yours

  1. blank Elif says:

    Doğma büyüme bir İstanbul’lu olarak listelediğiniz tüm AVM’lere gittim sadece Kozzy AVM’ye gitmemişim. Hepsi de dünyada örnek olacak büyüklükte ve güzel AVMler. Viaport, Akasya, Mall of Istanbul, Emaar hepsi de biribirinden güzel. Bu listeye bence Zorlu AVM ve pandemi ile açılışı ertelenen Galataport İstanbul da eklenebilir. Özellikle turistler Zorlu AVM’yi çok geziyorlar.

    1. Merhaba Elif Hanım, sanırım Galataport ile ilgili bir tanıtım çalışması yürütüyorsunuz. Çünkü benzer bir yorumu İngilizce bloguma da yazmıştınız. Her bir yorumu yazılara uyumlu bir şekilde, dikkatle gözden geçirerek yapmanız dikkatimi çekti. Kopyala yapıştır şeklinde ilerlemek yerine, organik yorumlar olmasına dikkat etmeniz titiz bir PR çalışmasını işaret ediyor. Öneriniz üzerine Zorlu AVM’yi ve açıldığında Galataport’u da listeye ekleyeceğim. Size başarılar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *