Serhat Engül İstanbul Yazıları

Merhaba ben Serhat Engül. İstanbul’da faaliyet gösteren profesyonel bir turist rehberiyim. Son beş yıldır İstanbul ile ilgili blog yazıları yazıyorum. Aslında bu yazıları SerhatEngul.com adresinde yayınlıyordum. Ancak kişisel sayfamda ilgilendiğim tüm konularla ilgili yazı yazdığım için esas hayalim olan “İstanbul Rehberi” oluşturma amacımdan sapmış oldum.

IstanbulTuristRehberi.com‘da ağırlıklı olarak İstanbul’un müzeleri ve tarihi eserleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Bunun haricinde İstanbul’daki kafeler, restoranlar ve gezilecek yerler hakkında güncel bilgi paylaşıyorum.

Yazılarım ve Referans Aldığım Kaynaklar

Blog yazılarına bakarsanız, ağırlıklı olarak Topkapı Sarayı, Ayasofya, Osmanlı Camileri ve Bizans Kiliseleri üzerine yoğunlaştığımı görürsünüz. İstanbul’un tarihi eserleri ile ilgili akademik kaynaklara dayanan, güncel ve pratik bilgiler paylaşmaya çalışıyorum.

İlham aldığım kişiler Halil İnalcık, İlber Ortaylı, Stefanos Yerasimos, Semavi Eyice ve Gülru Necipoğlu gibi kıymetli hocalardır. Onların kitaplarından aldığım bilgileri, alandaki tecrübem ve güncel bilgilerim ile harmanlayarak, sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum.

İstanbul Fotoğrafları

Amatör olarak da olsa, fotoğrafçılığa çok ilgi duyan biriyim. İstanbul’un tarihi eserlerini çok sevdiğim için, fotoğraf karelerimin çoğu da İstanbul ile ilgili oluyor. Bu fotoğrafları görmek isterseniz, Instagram sayfamı da takip edebilirsiniz.

Serhat Engül Instagram
Serhat Engül Instagram

İstanbul Müzeleri ile İlgili Güncel Bilgiler

İstanbul Müzeleri ile ilgili güncel bilgiler ilk olarak İstanbul Rehberler Odası‘na ulaşıyor. Onlar da bu haberleri biz rehberler ile paylaşıyorlar. Müze giriş ücretleri veya ziyaret saatleri ile ilgili bilgileri devamlı güncelliyorum. Bu sayede İstanbul’un tarihi eserleri ile ilgili en son bilgileri yazılarımda bulabilirsiniz.

Turist Rehberliği Hakkında

Sitede her ne kadar İstanbul gezileri ve İstanbul’da turist rehberliği hakkında bilgi paylaşıyor olsam da, buradan direkt olarak bir ürün satışı yapmıyorum. Sitenin ana sayfasında İstanbul’da tavsiye ettiğim rehberli turları bulabilirsiniz.

Türkçe Rehberli Tur Önerileri

Ana sayfada önerdiğim kültür turları benim bizzat katıldığım veya sosyal medyadan takip ettiğim aktiviteler. Bunların haricinde elbette başka güzel etkinlikler de var ve tecrübe ettikçe sizinle paylaşacağım.

İngilizce Kokartlı Rehber Önerisi

Şayet İstanbul’da İngilizce dilinden rehbere ihtiyacınız olursa, benim de bünyesinde çalıştığım Barefoot Travel’dan rehber temin edebilirsiniz. BarefootPlus, TURSAB’a bağlı A grubu bir seyahat acentesidir.

İstanbul’u keşfinizde size yardımcı olabilme umuduyla,

Serhat Engül

Barefoot Travel