Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2021

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında inşa edilmiş olan gösterişli bir saray. Bu yazıda Dolmabahçe Sarayı’nın tarihi ve mimarisi hakkında kısa bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca Dolmabahçe sarayı giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi bilgiler de güncel haliyle not edilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı’nı en güzel haliyle görmek için İstanbul’da boğaz turu yapmanızı öneririm. Çünkü sarayın İstanbul Boğazı’na bakan yüzü çok güzel bir duvar işçiliği ile süslüdür ve harika fotoğraflar çekmenize imkan tanır. Dolmabahçe Sarayı’nın kara tarafına bakan kısmında ise süsleme yoktur.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi ve Mimarisi Hakkında Bilgi
Boğaz Vapurundan Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’daki Osmanlı Sarayları

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra kendisine Beyazıt’ta bir saray yaptırdı. Bu saray günümüzde İstanbul Üniversitesi’nin olduğu yerdeydi. Bizans başkenti Konstantinopolis’in (Tarihi Yarımada) tam kalbine inşa edilmiş bir saraydı.

Aradan belli bir süre geçtikten sonra İstanbul’un birinci tepesinin üzerine bir saray daha inşa edilmesine karar verildi. Tarihi İstanbul’un yedi tepesi içinde en güzel olanı birinci tepeydi ve bu Fatih’in de gözünden kaçmamıştı. Böylece İstanbul’u tepeden izleyen muhteşem Topkapı Sarayı’nın inşası başladı.

Topkapı Sarayı inşa edildiğinde “Yeni Saray” adını aldı. Beyazıt’taki ilk inşa edilen saraya ise “Eski Saray” deniyordu. Gözden düşen saray mensuplarının gönderildiği bir yer haline geldi ve bazı kaynaklarda “Gözyaşı Sarayı” diye anıldığını da görebilirsiniz.

Bu düzen uzun yıllar böyle sürüp gitti. Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli sarayı olduğu gibi, devlet işlerinin de yönetildiği yerdi. İnşa edildiği 1470’lerden, 1850’lere kadar imparatorluğun kalbi ve otoritenin simgesi oldu.

19. Yüzyıl’da Yaşanan Değişimler

19. Yüzyıl’da değişen dünya düzeni, Osmanlıları da etkiledi. Özellikle ticaretin gelişmesi ve diplomatik ilişkilerin artması, Avrupa’daki yeniliklerin İstanbul’a hemen ulaşmasına sebep oluyordu. Batılılaşma akımı sadece Osmanlı’yı değil, Rusya’yı da etkilemişti. O döneme damga vuran Fransız kültürü, iki imparatorlukta da görülüyordu.

Bu dönemde Osmanlı’nın en seçkin diplomatları, askerleri ve mimarları Fransızca biliyordu. Önde gelen ailelerin çocukları Paris’te eğitim görüyordu. Böylece Avrupa’nın o dönemdeki baskın mimari üslupları olan Neo-Klasik ve Barok, kendini İstanbul’da da göstermeye başladı.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde İstanbul deyince akla Tarihi Yarımada geliyordu. Ancak 1800’lü yıllardan itibaren Beyoğlu (Pera) önem kazanmaya başladı. Ardı ardına Büyükelçilik binalarının açılması ve Pera Palas gibi lüks otellerin inşa edilmesi ile “Beyoğlu” artık bir cazibe merkeziydi.

Karaköy’deki Bankalar Caddesi kurulmuştu ve ticaret tüm hızıyla sürüyordu. Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul’daki ekonomik fırsatları gören Avrupalılar, İstanbul’a akın etmişti. İstanbul’un gayrimüslim nüfusu da ticarette aktif rol oynuyor ve Batılılar ile Osmanlı arasında köprü vazifesi görüyordu.

Böyle bir ortamda Topkapı Sarayı yeni düzenin dışında kalmaya başladı. Sadece konum olarak değil, aynı zamanda yapısal olarak da beklentilere çok uygun değildi. Sultan Abdülmecid önce Topkapı Sarayı’nın içine modern bir köşk (Mecidiye Köşkü) inşa ettirdi. Ancak sonra bununla yetinmeyerek Dolmabahçe Sarayı‘nın inşa edilmesi talimatını verdi.

Dolmabahçe Sarayı‘nın inşa edilmesiyle, Osmanlı tahtı da asırlardır içinde bulunduğu Tarihi Yarımada’dan çıkıyor ve Boğaz’ın karşı kıyısına geçiyordu. Ancak yeni sarayın inşa edilmesine rağmen Topkapı Sarayı hiçbir zaman ihmal edilmedi. Bayramlarda ve özel günlerde sürekli ziyaret edildi ve geleneksel törenler icra edildi.

Geleneksel Topkapı Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Mimarisi

Dolmabahçe Sarayı mimarisi, üst satırlarda bahsettiğim Avrupai üsluplar ile Osmanlı mimarisinin birleşiminden oluştu. Ağırlıklı olarak Neo-Klasik ve Barok mimari öğeleri içeren Dolmabahçe Sarayı’nın mimarları Garabet Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan idi.

Bu noktada Osmanlı’daki “Saray Mimarlığı” geleneğine de bir parantez açmak gerek. Osmanlı’nın en ünlü saray mimarı hiç kuşkusuz ki Mimar Sinan idi. Mimar Sinan, inşa ettiği sayısız eserler ile Osmanlı’nın “Klasik Dönem” mimarisine damga vurdu.

Osmanlı’nın “Modern Dönem” mimarisine imza atan kişiler ise Balyan Ailesi mensupları oldu. İstanbul Boğazı’nın kıyılarını süsleyen Dolmabahçe, Çırağan ve Beylerbeyi sarayları onlar tarafından inşa edildi. Bezmialem Valide Sultan Camii ve Ortaköy Camii de onlar tarafından yapıldı.

Dolmabahçe Sarayı’nın dekorasyonu tamamen Batı stilinde yapıldı. Saray, Fransa’dan getirilen çeşitli mobilyalar ve İngiltere’den ithal edilen avizeler ile süslendi. Buna ek olarak İtalyan bezeme ustaları da duvarları süslediler.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti ve Saatleri
Dolmabahçe Sarayı’nın İç Dekorasyonu

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

  • Dolmabahçe Sarayı ilk inşa edildiği yıllarda şimdiki halinden daha büyüktü. Günümüzde Vodafone Arena’nın olduğu bölgede sarayın bazı ek binaları bulunuyordu. Bu binalardan en önemlisi, güzel bir tiyatro salonuydu.
  • Dolmabahçe Sarayı Tiyatrosu, 1859 yılında büyük kutlamalarla açıldı. İlk Türkçe tiyatro oyunu olan Şair Evlenmesi, İbrahim Şinasi Efendi tarafından burada sergilenmek üzere yazıldı. İstanbul’a kültürel hareketlilik getiren tiyatro, 1863 yılında çıkan yangında yok oldu.
  • Dolmabahçe Sarayı’nın görevlileri için günümüzde Akaretler Yokuşu olan yerde lojmanlar yapılmıştı. Akaretler Sıra Evleri olarak da bilinen bu binalar günümüzde W Hotel‘e ev sahipliği yapıyor.
  • Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’da elektrik ve merkezi ısıtma gibi sistemlerin ilk kullanıldığı binalardan biriydi. Elektriğin İstanbul‘da yeni yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde inşa edilmişti.
  • Sultan Abdülmecid, yeni yapılacak olan sarayda dünyanın en güzel halılarının olmasını istiyordu. Bu amaçla Hereke‘de halı atölyeleri kuruldu. Burada yapılan halılar o kadar kaliteliydi ve güzeldi ki, Hereke Halısı dünya çapında bir marka oldu.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2021

Dolmabahçe Sarayı Müzesi giriş ücreti 50 Türk Lirası’dır. Dolmabahçe Sarayı’nda müzekart yalnızca Harem Dairesi bölümünde geçerlidir. Bunun sebebi, Dolmabahçe Sarayı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na değil, TCMB Milli Saraylar‘a bağlı olmasıdır.

Dolmabahçe Sarayı birden fazla bölümden oluştuğu için, bilet fiyatları da farklılık gösterir. Örneğin sarayın en büyük kısmı olan Selamlık için bilet fiyatı 50 Türk Lirası‘dır. Ancak Harem Dairesi‘ni de gezmek isterseniz 40 TL ekstra ücret ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca Milli Saraylar Resim Müzesi isimli bölümün ücreti 30 TL’dir. Sarayın tüm bölümlerini içeren kombine bilet fiyatı ise 80 TL’dir.

Dolmabahçe Sarayı’nda yabancılar için fiyat tarifesi tamamen farklıdır. Yabancı misafiriniz ile giderseniz Selamlık bölümü 120 TL, Harem bölümü 90 TL ve iki bölümü de içeren kombine bilet 150 TL’dir.

Bahsettiğim tüm bu fiyatları Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden kontrol edebilirsiniz. Sayfanın en altında “Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı saray, köşk, kasır, müze ve fabrikaların bilet fiyatları için tıklayınız” diye bir ibare var. Bu linki tıklayarak dosyayı indirebilir ve İstanbul’daki sarayların güncel fiyatlarını teyit edebilirsiniz.

1. Dolmabahçe Sarayı’nda Müzekart Geçerli Mi?

1 Ocak 2020’de alınan kararla TBMM Milli Saraylar’a bağlı müzelerde Müzekart geçerli hale gelmiştir. Örneğin Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı‘nda Müzekart geçer. Ancak Dolmabahçe Sarayı’nın Selamlık bölümüne müzekart ile girilmez. Dolmabahçe Sarayı’nda müzekart yalnızca Harem Dairesi bölümünde geçerlidir.

2. Kulaklık Sistemi Hakkında Bilgi

Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Yıldız saraylarında 2018 yılından itibaren kulaklık sitemi ile anlatım (audio guide) uygulaması başladı. Önceden sarayın kapısında belli bir kalabalığın birikmesi bekleniyordu ve kişi sayısı 20 civarı olduğunda sarayın tur rehberi eşliğinde geziliyordu.

Şimdi ise sarayın gişesinden biletinizi aldıktan sonra, turnikelerin yanındaki odadan kulaklık sistemini teslim alıyor ve dijital anlatım eşliğinde kendiniz geziyorsunuz. (kulaklık sistemi bilet fiyatına dahildir)

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2021

Dolmabahçe Sarayı ziyaret saatleri sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasındadır. Dolmabahçe Sarayı’nın kapanışına bir saat kalana kadar bilet satılmakta ve 17:00’de bilet gişesi kapanmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı, TBMM Milli Saraylar tarafından işletilen diğer saraylar gibi (Beylerbeyi Sarayı ve Yıldız Sarayı) Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Sarayın Resmi İnternet Sitesi

İstanbul’daki müzelerin giriş saatlerinde etkinliklere, tadilatlara ve özellikle de Covid-19 önlemlerine bağlı olarak değişiklik olabilir. Dolmabahçe Sarayı Müzesi’ne gitmeden önce TCMB Milli Saraylar’ın resmi internet sayfasını ziyaret edip, son durumu gözden geçirmenizi öneririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *