Beyoğlu’nun En İyi Otelleri 2021

Beyoğlu’nun en iyi otelleri, Taksim, İstiklal Caddesi, Meşrutiyet Caddesi, Cihangir, Galata ve Karaköy gibi semtlerde yer alıyor. Osmanlı’nın son yüzyılı olan 19. Yüzyıl’da büyük bir atılım yapan Beyoğlu, İstanbul’un en hareketli bölgesi olma özelliğini 150 yıldır koruyor.

Beyoğlu ile ilgili daha önce Beyoğlu’nda gezilecek yerler ve Beyoğlu’nun en iyi restoranları gibi yazılar yayınlamıştım. Bu yazıda ise eksik kalan bölümü tamamlamak istedim. Bu bölgeyi gezmeye gelenler için diğer bir önemli soru, “Beyoğlu’nda nerede kalınır?” sorusu idi.

Bu yazıda Beyoğlu’nun en güzel otelleri içinden, TripAdvisor ve Booking.com gibi otel sitelerindeki yorumları da göz önüne alarak bir liste çıkardım. Beyoğlu’nda konaklama seçeneklerini araştıranlar için faydalı bir kaynak olacağını umuyorum.

Beyoğlu’nun En İyi Otelleri
Beyoğlu

Beyoğlu’nun En İyi Otelleri 2021

Beyoğlu’nun en iyi otelleri yazısı 13 başlıktan oluşuyor. Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Meşrutiyet Caddesi (Pera), Galata ve Karaköy otellerinden oluşan listemiz, belli aralıklarla güncelleniyor.

İstanbul’da 20 yıla yakın bir zamandır rehberlik yapan biri olarak, konaklama sektörünü yakından gözlemleme şansım oluyor. Listedeki otelleri seçerken de bu tecrübelerimden yararlandım. Sizlere faydalı olması dileğiyle başlayalım.

1. Tomtom Suites

Tomtom Suites, 19. Yüzyıl’ın kozmopolit ve rengarenk İstanbul’una tanıklık etmiş bir Beyoğlu apartmanından dönüştürülmüş. O günlerin yoğun izlerini taşıyan Tomtom Mahallesi‘nde konumlanan otel, ziyaretçilerine özgün bir İstanbul atmosferi sunuyor.

Tomtom Suites, İstanbul’un kalbi olarak kabul edilen İstiklal Caddesi‘ne yalnızca birkaç dakika, Tarihi Yarımada‘ya ise araçla 15 dakika mesafede bulunuyor.

Fransız rahibelere ve bazı tanınmış Levanten (Doğu’da ticaret yapan Avrupalı) ailelere ev sahipliği yapmış olan Tomtom‘un, 20 suit odası ve Tarihi Yarımada‘ya panoramik bir bakış sunan terası bulunuyor.

İstanbul’un sosyo-kültürel geçmişini gözlemlemek için en uygun semtlerden biri olan Beyoğlu, melez mimari unsurlarını en yoğun olarak barındıran yer. Bu anlamda İstanbul’un mimari özelliklerini araştıran ve fotoğraflayanlar için de paha biçilemez fırsatlar içeriyor.

2. Pera Palace Hotel

Meşrutiyet Caddesi Otelleri

Galata’dan Haliç’e uzanan Tarihi Yarımada manzarasıyla, 19. Yüzyıl’ın Küçük Avrupa‘sında konumlanan Pera Palace Hotel, Beyoğlu’nun “Pera” diye de bilinen Tepebaşı noktasında bulunuyor.

Meşrutiyet Caddesi’nin bir ucundan diğer ucuna uzandığı Pera, 1800’lü yılların Osmanlı Dönemi İstanbulu’nu en iyi şekilde yansıtan bir muhit. Neo-Klasik ve Barok binaların göze çarptığı caddenin yıldızı ise parlak geçmişiyle Pera Palas Oteli.

Tarihi ve ikonik bir mimariye sahip olan Pera Palas, birçok dizi ve filme mekân olmasının yanı sıra, Beyoğlu’nun adeta kalbindeki konumuyla da dikkatleri çekiyor.

Taksim Meydanı‘na yürüme mesafesinde yer alan Pera Palace Hotel, Tarihi Yarımada’ya ise yalnızca 5 kilometre mesafede. Tarlabaşı Bulvarı‘ndan tutacağınız bir taksiyle, Ayasofya gibi tarihi eserlerin bulunduğu Sultanahmet‘e ulaşmak çok kolay.

Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde önemli kararlara tanıklık eden odalar ve süitler misafirlerin tüm isteklerini karşılayacak donanıma sahip. Mustafa Kemal Atatürk’ün de geçmişte konaklamış olduğu 101 numaralı oda, şahsi eşyalarının sergilendiği bir müze-oda olarak ziyaret edilebiliyor.

İstanbul’un tarihi meyhanelerine ve eğlence mekânlarına yakın olan otel, önemli ulaşım araçları olan Taksim-Karaköy Tüneli’ne ve Yenikapı-Hacıosman metrosuna (Metro M2) yakınlığıyla da dikkatleri çekiyor.

3. Rixos Pera Istanbul

Pera Tepebaşı Otelleri

Manzarası ve dekorasyonu ile Beyoğlu’nun tarihini yansıtan Rixos Pera Istanbul, 116 oda ve 21 süite sahip. Otelde ayrıca çok özel dünya lezzetlerini servis eden 3 adet “a la carte” restoran var.

Beyoğlu Balık Pazarı’na ve Çiçek Pasajı‘na komşu konumuyla dikkat çeken Rixos Pera, İstiklal Caddesi ve Galata Kulesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. Bölgenin ana arteri olan Tarlabaşı Bulvarı‘nda konumlanan otel, çevresindeki alışveriş merkezlerine ve tarihi eserlere hızlı erişim sağlıyor.

Rixos Hotel bünyesinde yer alan 5 restoran ve barın yanı sıra; İstiklal Caddesi‘nin klasiklerinden olan Asmalı Mescit, Nevizade ve Cezayir Sokağı gibi eğlence merkezlerine, otelden yürüyerek ulaşmak mümkün.

4. The House Hotel Karaköy

blank

Mottosu ‘tarihi şehre yepyeni bir bakış’ olan The House Hotel Karaköy, Beyoğlu semtinde merkezi bir konuma sahip iken, güney cepheye bakan odaları ile Tarihi Yarımada‘ya da göz kırpıyor.

Son yıllarda önemli bir dönüşüm geçirerek pek çok kafe, restoran ve otele ev sahipliği yapan Karaköy’de konumlanan Vault Karakoy, The House Hotel, Tünel aracılığı ile İstiklal Caddesi‘ne zahmetsiz erişim sağlıyor.

Galata Köprüsü‘ne ve Karaköy Tramvay Durağı‘na sadece yürüme mesafesinde olan Vault Karaköy, odalarından görüntüsünü sunduğu Mısır Çarşısı’na da yürüyerek ulaşma şansı tanıyor.

5. Bankerhan Hotel

Beyoglunun Lüks Butik Otelleri

Galata Kulesi’nin çok yakınında bulunan Bankerhan Hotel, 36 adet odayla ve güzel bir manzarayla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bankerhan Hotel; Tophane, Karaköy ve Galata üçgenindeki her yere dakikalar içinde ulaşabileceğiniz bir konumla, turistik bir konaklama vaat ediyor. Buna ek olarak M2 (Yenikapı-Hacıosman) Meto hattına, T1 Tramvay ve Taksim Tünel hattına rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor.

Bankerhan Hotel, Galata’nın tarihi dokusuna uyum sağlayan mimarisi ve şıklığı ile Beyoğlu’nun en iyi butik otelleri arasında yer alıyor.

6. NordStern Hotel

Galata'nın en iyi otelleri

Karaköy’ün tam göbeğinde, Tarihi Yarımada’ya komşu ve Haliç manzaralı NordStern Hotel‘de İstanbul’un her yerine ulaşım çok kolay. Otelin tam önünden geçen tramvay sayesinde, tarihi eserlerin olduğu Sultanahmet’e veya aksi istikametteki Dolmabahçe Sarayı‘na kolaylıkla gitmek mümkün.

İstanbul Boğazı ve Haliç’in birleştiği noktada yer alan otel; süslü pencereleri ve bezemeli duvarları ile neogotik bir tarza sahip. Tarihi Yarımada‘ya ve Beyoğlu‘na eşit mesafede bulunan NordStern Hotel, Boğaz ve Haliç manzaralı terasıyla göz dolduruyor.

20 odası ve süitleriyle lüks konaklama keyfi sunan NordStern Hotel; Galata Köprüsü‘nün yanıbaşındaki konumu ile Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı ve Sultanahmet bölgelerine yürüyerek ulaşım imkanı sağlıyor.

Buna ek olarak Karaköy’deki Turyol İskelesi‘nin yanında olduğu için, İstanbul’da Boğaz Turu gibi tekne yolculuklarına hemen dahil olmak mümkün. Ayrıca Kadıköy’e kalkan vapurlar ile Anadolu Yakası‘na da kolayca geçilebilir.

7. The Marmara Taksim

Taksim Meydanı Otelleri

İstanbul’un en önemli meydanı olan Taksim Meydanı’nın tam ortasında konumlanan The Marmara Taksim, bu özelliğiyle belki de İstanbul’un en merkezi oteli. Böylesi bir yerde konumlandığı için de metro istasyonuna ve otobüs duraklarına sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde.

İstiklal Caddesi‘nin başlangıç noktası olan Taksim Meydanı, harika bir İstanbul yürüyüşüne başlamak için ideal bir yer. İstiklal Caddesi’ni boydan boya kat edip, Galata Kulesi‘ne ve oradan da Galata Köprüsü aracılığı ile Tarihi Yarımada‘ya bağlanmak mümkün.

Boğaz ve Haliç manzaralı süitleriyle dikkat çeken The Marmara Hotel, 1976 yılından bu yana hizmet veriyor. The Marmara Taksim, öyle ikonik bir yapı ki; Tarihi Yarımada‘dan, Boğaz‘da tur yapan teknelerden ve hatta Anadolu Yakası‘ndan çok rahat seçilebiliyor. Bu özellikleri ile de, Beyoğlu’nun en iyi 5 yıldızlı otellerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

8. Lazzoni Hotel

blank

Haliç manzarasıyla misafirlerini selamlayan Lazzoni Otel, sükunetini İstanbul’un eğlence ve kültür merkezlerine yaklaşık 20 dakika mesafede konumlanmasına borçlu.

Neo-Rönesans tarzını yansıtan Lazzoni Hotel, 130 odaya sahip. Lazzoni Mobilya’nın tasarımcılarının ellerinden çıkan mobilyalarla dekore edilen otelde, misafirlere Vaporetto isimli kiralık tekne imkanı da sunuluyor.

Haliç kıyısından taksiyle kısa sürede ulaşabileceğiniz Taksim, Karaköy veya Eminönü, İstanbul gezintinize mükemmel bir başlangıç noktası olarak düşünülebilir.

9. Intercontinental İstanbul

Beyoglunun 5 yıldızlı otelleri

The Marmara Otel ile karşı karşıya, Taksim Meydanı‘nın diğer ucundaki Gezi Parkı’na komşu olan Intercontinental İstanbul; kusursuz Boğaz manzarası, ana yollara yakınlığı ve İstiklal Caddesi‘ne yürüyüş mesafesinde olmasıyla dikkatleri çekiyor.

Kongre ve sergilerin düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezi’ne ve Dolmabahçe Sarayı’na da yürüme mesafesinde yer alan Intercontinental Istanbul; City Lights Restaurant & Bar’da İstanbul manzarası eşliğinde, özel kokteyl ve lezzetleri deneyimleme fırsatı sunuyor.

Intercontinental, Beyoğlu’nun en lüks otelleri arasındaki sarsılmaz yerini uzun yıllardır koruyor.

10. Radisson Blu Pera

Beyoglunun Manzaralı Otelleri

Tarihi bir merkez olan Pera’da nispeten yeni hizmete giren Radisson Blu Pera, sırtını İstiklal Caddesi’ne yaslayarak Tepebaşı’ndan Haliç’e bakıyor. Yine listemizdeki Rixos Pera ve Pera Palace Hotel ile komşu konumunda bulunan Radisson Blu, kapısının önünden geçen Tarlabaşı Bulvarı sayesinde bölgedeki en kolay ulaşılan otel.

Yalnızca 5 dakika içinde İstanbul’un kalbinin attığı Taksim, İstiklal Caddesi ve Galata arasında dilediğiniz yere ulaşmanızı sağlayan Radisson Blu Pera; Haliç’e bakan manzaralı odaları ile de dikkat çekiyor. Radisson Blu Pera, konforlu bir konaklama ve hızlı ulaşımı bir arada isteyenler için Beyoğlu’nda önerdiğim otel.

11. Portus House

Beyoglunun Butik Otelleri

Karaköy ile Tophane’nin tam ortasında yer alan Portus House, Galata Kulesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunduğu gibi, İstanbul Modern gibi popüler bir müzeye de yürüme mesafesinde konumlanıyor.

Kruvaziyer gemilerinin yanaştığı Galataport Limanı‘na oldukça yakın bir yerde olan otel, yabancı ziyaretçilerin günübirlik konaklamaları için tercih ettiği merkezi otellerden biri.

Hemen önünde bulunan tramvay hattı sizi kısa sürede İstanbul Tarihi Yarımada‘nın içlerindeki Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Kapalıçarşı gibi yerlere ulaştırıyor.

12. Witt Hotel

Cihangir'in en iyi otelleri

Galata, Cihangir ve Çukurcuma gibi çekim noktalarının yakınında konumlanan Witt Hotel, ziyaretçilere eşsiz bir atmosfer sunuyor. Bu semtlerin entelektüel atmosferini en güzel yansıtan otellerden olan Witt, lobisine adım attığınız andan itibaren size farkını belli ediyor.

Taksim Meydanı ve Karaköy gibi şehrin önemli merkezlerinin ortasında bulunan otel, turistik noktalara sadece yürüme mesafesinde. Ancak Witt Hotel‘i rakiplerinden ayıran en büyük özellik, kusursuz konumundan çok, Beyoğlu’nun en tarz butik oteli olmasından geliyor.

“Modern Retro” tarza sahip 18 odası bulunan Witt Hotel’in terasında permakültür bahçesi bulunuyor. Witt Otel, modern bir tarzdan hoşlananlar için Beyoğlu’nda kesinlikle tavsiye ettiğim otellerden biri.

13. 10 Karaköy İstanbul

Karaköy'ün en iyi otelleri

Klasik bir 19. Yüzyıl binasının çağdaş dekorasyonla harmanlandığı 10 Karaköy İstanbul, hizmet kalitesinin yanı sıra konumuyla da ziyaretçileri memnun edecek bir noktada.

Neo-klasik bir mimariye sahip olan yapı, Karaköy’ün dinamik atmosferine uyum sağlamak için, ödüllü mimar Sinan Kafadar tarafından yeniden tasarlandı. Tarihi öğeler ile modern mimari unsurlarının bir araya gelmesiyle, ortaya göz alıcı bir karışım çıktı.

71 odası bulunan 10 Karaköy Istanbul, şık odaları ve ünlü aşçısıyla birlikte mükemmel bir konaklama deneyimi sunuyor. Otelin kapısından dışarı adım attığınız anda kendinizi İstanbul’un enerji dolu bir merkezinde buluyorsunuz. Buna karşılık Karaköy, Galata ve Tophane gibi semtlerin arka sokaklarında tarih ile iç içe bir yolculuğa çıkabiliyorsunuz.

Otelin terasında yer alan Penthouse ise yeme-içme ve eğlence için de oldukça güzel bir lokasyon. 10 Karaköy İstanbul, kesinlikle Beyoğlu’nda kalınacak en güzel otellerden biri.

Önerilen Yazılar

İstanbul’da konaklama ile ilgili genel bir izlenime sahip olmak istiyorsanız, İstanbul’da nerede kalınır isimli yazıya da göz atabilirsiniz. Tavsiye ettiğim bu yazı, İstanbul’da yeme-içme, konaklama ve gece hayatını bir arada bulabileceğiniz semtleri konu alır.

Beyoğlu’nun En İyi Otelleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *